От А до Я за любимите домати 2021

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

На 1 май за мене е твърде рано. Не може да се има доверие на дългосрочните прогнози. Ако е под тунел, сигурно става. През май разчитам на оранжерията. Благодаря, Краси!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Краси Лазаров »

alys написа: Дек 7, '20, 21:05 На 1 май за мене е твърде рано. Не може да се има доверие на дългосрочните прогнози. Ако е под тунел, сигурно става. През май разчитам на оранжерията. Благодаря, Краси!
Така е аз съм засаждал и на 25 април на двора под тунел,а без тунел след 1 май,но климата се промени и сега засаждам на двора след 9/10 май според прогнозата. Наличието на оранжерия до голяма степен премахва желанието ми да се притеснявам за сроковете за външните домати,когато станат и съм спокоен.
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Веско6969 »

Краси Лазаров написа: Ное 26, '20, 13:20 ... тази година при засаждане със садачка "базука"...
Каква е садачката , имаш ли клип със нея ?!
Луд умора нема...
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Краси Лазаров »

Веско6969 написа: Дек 8, '20, 11:50
Краси Лазаров написа: Ное 26, '20, 13:20 ... тази година при засаждане със садачка "базука"...
Каква е садачката , имаш ли клип със нея ?!
Напиши "садило за разсади" в ютуб и ще ти излезе мое видео. Лаптопа ми е на ремонт и няма как да дам линк тук.
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Веско6969 »

Краси Лазаров написа: Дек 8, '20, 12:20
Веско6969 написа: Дек 8, '20, 11:50
Краси Лазаров написа: Ное 26, '20, 13:20
Напиши "садило за разсади" в ютуб и ще ти излезе мое видео. Лаптопа ми е на ремонт и няма как да дам линк тук.
Благодаря !
Луд умора нема...
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3459
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 251 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от polyabs »

Краси Лазаров, извинявам се за спама, знам че тук ще го прочетеш, моля сподели в другата тема за чушките и зарзаватите как ти се разви пипера и какви са ти впечатленията от сортовете които пратих, успя ли да ги отгледаш?
Polka72
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Юли 26, '19, 11:51
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Polka72 »

Здравейте, бих искала да се сдобия с семена за домати от Руми - Варна и Крушите на Теодорчето. Моля, ако някой има възможност и желание за пордава да ми пише.
Снежка
Kъсо кафе
Мнения: 85
Регистриран на: Яну 14, '17, 09:56

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Снежка »

Здравейте.Искам да споделя с вас за проблемите си това лято като се надявам ,че ще ми помогнете със съвети.Имаме голяма градина в която отглеждаме освен зеленчук и цветя,лозе,храсти,овошки и голяма тревна площ.Предполагам,че знаете за сушата и безводието в североизтока това лято.В нашето село имахме режим на водата.Пускаха я само за два часа в денонощие.От кладенеца водата не стигаше.Реших да предприема яко мулчиране с изварена лавандула.Един огромен куб го разнесох навсякъде,беше си зор голям.Имаше ефект,влагата се задържаше повече.От тука ми тръгнаха и проблемите.Завъдих си попово прасе,всички къртици наоколо дойдоха в нашият двор,понеже съседите нищо не отглеждаха и естествено и не поливаха.Тия зверове ми разпиляха половината от зеленчука и не само той.Отделно в оранжерията пак заради дебелия мулч се сдобих с ларви на златка или на майски бръмбар,не знам.И за десерт едва опазих домата от гъсеници на нощенка.Есента два пъти поливах обилно почвата и мулча с Натуралис ,това за оранжерията. Не знам дали съм се справила.Ще видя на пролет.Болести нямах тази година.Доволна съм от доматената реколта,но не знам как да се справя догодина с тези вредители които споменах.Говоря за един декар място.Трябва да си направя план за действие.Приемам всякакви съвети.Благодаря предварително.
Снежка
Kъсо кафе
Мнения: 85
Регистриран на: Яну 14, '17, 09:56

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Снежка »

Пропуснах да попитам,дали е подходяща според вас изварена лавандула за мулчиране.В смисъл ,дали обогатявам почвата чрез нея при изгниване.Имам някакви съмнения.Все пак е изварена.Не знам дали са останали някакви ценни съставки.Иначе цялата градина ухаеше на лавандула.
Титрив
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Апр 2, '20, 19:26

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Титрив »

Снежка написа: Дек 10, '20, 16:31 Пропуснах да попитам,дали е подходяща според вас изварена лавандула за мулчиране.В смисъл ,дали обогатявам почвата чрез нея при изгниване.Имам някакви съмнения.Все пак е изварена.Не знам дали са останали някакви ценни съставки.Иначе цялата градина ухаеше на лавандула.
Според мен всичко което е от органичен произход е най-подходящо за мулчиране. Какво те притеснява специално , че е от лавандула? Каквото и да изгние от него остават само минерални вещества, след отдаване на усвоимите през вегитацията на мулчираните растения. Хвърлял съм в градината изварени джибри , сухото което остава след изстискване на ябълков сок и други подобни остатъци.
От тон и половина ябълки "сухото" беше към 500кг. Това го разхвърлях на 40 кв.м. есента. Така си и откара цяла зима, и нищо не угни естествено. Напролет го омешах с фрезата на дълбочина има-нема 20 см. Садих там пипер и домати. Предоволен съм.
Моята почва е алкална(варовита), а тези отпадъци са с киселинен характер. Екстра си паснаха. Давай смело - няма да навредиш в никакъв случай.
За това дето се е навъдило под мулча- всяко нещо си има плюсове и минуси.
При теб главния проблем е бил задържане на влагата. Мулчът е помогнал решително.
То затова сеното при сушенето се обръща. Влагата кондензира отдолу дори и през юли.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”