От А до Я за любимите домати 2021

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Доставката беше почти колкото цената на торфа. :eeeh: Но пък растенията се развиват много по-добре в торф докато са малки. Нали предишните години съм опитвала с разни мои смеси. Пак става, но от торфа съм доволна. И на мене ми остана от балата. Що ми трябваше да отварям страничката на ЖУ, сега няма да мирясам, докато не си поръчам от всички цветове разсадни табли. :lol: ;) По 28 гнезда в табла са ми много удобни.
Може ли отново адреса в София, откъдето може да се купи Класман? Бях го поръчала миналата година и не записах. Този ли им е сайтът https://www.sema.bg/bg/product/182-klasmann-ts-3-fina-/?
нина
Кафе с мляко
Мнения: 211
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от нина »

Алис, как се справяш с поливането като си само с торф? Аз една година опитах, но хич не ми хареса и оттогава сея в смес от торф на Класман, агроперлит и биохумус и съм много доволна. И тази година смятам така да направя.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 614
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 66 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Дон Домат »

Айде, да ни е честита новата тема.Дано сезон 2021 е по добър от 2020. :stiskam:
И аз ползвам чист торф за разсадите от 5 години.Отначало правих смески и с перлит, и с оборска тор, ма вече не ми си занимава.Нямам проблем с поливането.Само като вдигна чашката и разбирам дали иска вода.За мен най-добрия е Щендер, ама вече не го намирам при нас, Класман-а е след него, ама и него вече го няма.Дурпета е също много добро.Тази година бях с един латвийски боклук и ако не бях подхранвал с течен тор, щях да ям домати от пазара.
И аз мисля като Титрив, без копане НЕ става....или поне аз не съм разбрал как. :hmmm:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Нина, преписах от Дон Домат миналата година, а предишната послушах Миша. Всъщност така се започна с торфовете.
Дон Домат, би ли ми казал, дали това е Щендер? Ако реша да поръчам, да не би да взема нещо неподходящо? http://zhu-bg.com/bg/products/category4 ... ct402.html
Титрив
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Апр 2, '20, 19:26

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Титрив »

Да Алис, от Сема го взех- на два километра от мен е магазина. Много са точни, и други интересни нещица имат.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Благодаря, Титриф! Какво друго ти е било интересно при тях (Сема)? Ще трябва да си набавя повечко форми за разсади и подложни табли. Някои от моите вършат работа, но някои са за подмяна. Харесвам или таблите с 32 гнезда, или с 28. Другите са ми малки.
На Нина не отговорих как се справям с поливането. Наблюдавам ги и се стремя да не преполивам. Щом не са оклюмали, значи всичко е наред. В една тема четох Миша - пише, че свиването на торфа и отделянето му от стените на чашката не е признак, че трябва да се полее. Гледаме си растенията и ако са свежарки, не поливаме. Като знам как почти бях хербаризирала едни разсади в оранжерията и след поливане се освестиха, изобщо не трябва да ги мисля тези вкъщи.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Краси Лазаров »

Ползвам торф на Щендер за засяване,до сега сечене никога не съм имал и не съм третирал с почвен фунгицид. Когато пикирам правя моя смеска с перлит,тор,биохумус и почва,защото обемите са ми големи и не ми е изгодно от финансова гледна точка. Това правя за доматите за пипера,когато го пикирам сместа ми е 50/50 биохумус и торф,това дава най-добри резултати при мен. Обаче тази година при засаждане със садачка "базука"видях,че почвата в корените на разсада се разпада,когато разсада пуснат в тръбата стигне почвата. Опитах с пипер засаден в торф и нещата се получиха.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Биохумусът се състои от тор, торф, компост и перлит. Ако ми се получи компостът, може да опитам да направя, за спорта. :D
нина
Кафе с мляко
Мнения: 211
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от нина »

Благодаря за отговора. Алис! За мен проблем е, че трябва много често да поливам, когато е само торф. Освен това трябва и да торя, а пък там не съм много сигурна кога и с колко. Говоря за торфа на Класман , в който няма хранителни вещества, Виждам че в този на Щендер има NPK, може да го пробвам, макар че в нашата Сема го няма.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

нина написа: Ное 26, '20, 16:55 Благодаря за отговора. Алис! За мен проблем е, че трябва много често да поливам, когато е само торф. Освен това трябва и да торя, а пък там не съм много сигурна кога и с колко. Говоря за торфа на Класман , в който няма хранителни вещества, Виждам че в този на Щендер има NPK, може да го пробвам, макар че в нашата Сема го няма.
А, всичко си има Класман https://torove.bg/klasman
Скролни надолу страницата, докато стигнеш до ОПИСАНИЕ/МНЕНИЯ

Единствено ми се наложи да пресадя в по-големи саксии, защото растенията много пораснаха, дори Лабрадорите вързаха вкъщи. Ама бях сяла на 6-7 януари, а насадих в оранжерията в началото на април. Освен вода, нищо друго не съм добавяла. Бяха си на торф само.
Последно промяна от alys на Ное 26, '20, 17:40, променено общо 1 път.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”