От А до Я за любимите домати 2021

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2978
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1858 пъти
Получил благодарност: 1802 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Клеър »

Yаvor , поздравления за труда и желанието ! Здрава и вкусна реколта ти пожелавам да отглеждаш в нея !
Много хубаво изпълнение , пък си подготвил и всичко необходимо за дистанционно отглеждане , браво .

И аз да се похваля какво измундрих на отворената тераса .
Първо опънахме мрежа , хем да не изгарят доматите , хем да не полети някоя котка подир някой гълъб .
После попренаредих касетките и сложих дъги , дебел найлон и стари пердета . Тази нощ ще нощуват навън и повити . Надявам се , че всичко ще е наред . Ако дадат ниски температури ще ги внасям , няма да рискувам. Ето го изобретението ми .

Изображение

Изображение

Изображение
whiteapple
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Дек 4, '09, 08:55

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от whiteapple »

Здравейте,
засадих ръгби, семената ги събрах аз миналата година. Каква е вероятността тази година растенията да не повтoрят характеристиките, т.е. сортът да се разпадне? Cтрува ли си да опитвам? Някъде бях чела (може би тука?...), че до третата година си запазват качествата, така ли е, мога ли да разчитам?
нина
Кафе с мляко
Мнения: 211
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от нина »

Здравей, лично аз не съм събирала семена от хибриди, но някои са го правили и казват, че първите една-две години не се разпада сортът. Семената на Ръгби са прекалено евтини и според мен не си заслужава риска.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6101
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2339 пъти
Получил благодарност: 1327 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

whiteapple, при възможност, опитай и със събрани семена, и с F1. Тази година така пробвам с някои хибриди. Ако можех да си купя малка опаковка, нямаше да го правя. Единият е Бенатар, а другият е Брутус. За Брутус може да се намери информация, че е директен, но на мене ми дадоха семената като хибрид. Ползвам семената, събрани от F1. Бенатар ми хареса като устойчивост на заболявания, родовитост и приемлив вкус. Най-много експерименти сме правили с хибриднотото чери Рапунцел. При F4 се разпадна, но роди домати, които стават за ядене, дори в края на сезона бяха приятно сладки. Голямата разлика беше, че доматчета станаха по-едри. А при разпадането на друг хибрид, неподозиран, че е такъв, се родиха розови и червени домати.

Клеър, хубава къщичка :)
Голямо браво на Явор и :stiskam: .
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6101
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2339 пъти
Получил благодарност: 1327 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Прехвърлих доматите от чашки в кофички от КМ, като скъсих корените наполовина. Така успях да затрупам с почва част от стъблото. Най-издължените ги отрязах и горните части натопих във вода да пускат корени. Това като резерва. Миналата година бях по-доволна от долните части. Лабрадорите и голяма част от Оаксаканското бижу не съм рязала, защото височината е поносима. Саденето се отлага за около 20 април. Можех да насадя, духалка, но ще са на ръба на оцеляването и ми се струва, че това може да е предпоставка за разни гъбни болести при отслабена имунна система. След 20 април пак няма да е розово времето (поне до първите дни на май), но се надявам да е с една идея по-добро.
Aila24
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Апр 10, '18, 10:26

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Aila24 »

Краси Лазаров много благодаря за съвета и коментара за оранжерията. Вчера засякох, че максималната е била към 32 градуса, но при отворени все още къси страни е паднала на -2,4 през ноща. Ще изчакам поне до този уикенд и тогава ще преценя.
Носещата конструкция на оранжерията е от метални профили, плоски на дъгите и огънати по най-различен начин на места и не знам как може да се закрепи автоматика. Има ли готови прозорци с автоматика за отваряне, които биха могли да се прикрепят към подобна стара оранжерия?
Прочетох, че yavor е сложил автоматично отваряне на вратата при зададени градуси. Може ли да ме насочите какво трябва да търся. Това ми се струва най-доброто решение при мен. Моята е подобна на неговата, но доста стара конструкция и съответно изкривена на места, но вратите са ок или поне рамката. Размерите и са 5 на 12 метра. - https://photos.google.com/share/AF1QipM ... YzSy10MGFR
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Краси Лазаров »

Aila24 написа: Апр 12, '21, 09:05 Краси Лазаров много благодаря за съвета и коментара за оранжерията. Вчера засякох, че максималната е била към 32 градуса, но при отворени все още къси страни е паднала на -2,4 през ноща. Ще изчакам поне до този уикенд и тогава ще преценя.
Носещата конструкция на оранжерията е от метални профили, плоски на дъгите и огънати по най-различен начин на места и не знам как може да се закрепи автоматика. Има ли готови прозорци с автоматика за отваряне, които биха могли да се прикрепят към подобна стара оранжерия?
Прочетох, че yavor е сложил автоматично отваряне на вратата при зададени градуси. Може ли да ме насочите какво трябва да търся. Това ми се струва най-доброто решение при мен. Моята е подобна на неговата, но доста стара конструкция и съответно изкривена на места, но вратите са ок или поне рамката. Размерите и са 5 на 12 метра. - https://photos.google.com/share/AF1QipM ... YzSy10MGFR
Виж си личните съобщения,вчера ти писах!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Краси Лазаров »

Малко на страх,но открих сезона.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4875
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 641 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от ivko69 »

Пу,пу,пу....Да преплювам доматките,за да не ги урочасам..Успешен сезон Краси... :stiskam:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Краси Лазаров »

ivko69 написа: Апр 12, '21, 18:48 Пу,пу,пу....Да преплювам доматките,за да не ги урочасам..Успешен сезон Краси... :stiskam:
Благодаря Ивко,успешен сезон на теб и на всички колежки и колеги!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”