От А до Я за любимите домати 2021

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6085
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2275 пъти
Получил благодарност: 1294 пъти

От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Добре дошли в новата тема - сезон 2021!
Приятно и успешно отглеждане на любимите домати!

Изображение
Изображение
Изображение

Старите теми:
От А до Я за любимите домати!
На приказка за доматите 2016 г.
Да поприказваме за доматите 2017
Да поприказваме за доматите 2018
От А до Я за любимите домати 2019
От А до Я за любимите домати 2020

Важни теми:
Триходерма
Рецeпти за любимите домати от Иван Руских
Снимки на домати и описание на сортовете
Лампи (за доосветяване на разсадите)

Новият сезон започва с видеото на Краси Лазаров от поредицата Стъпка по стъпка да отгледаме любимите домати! :)
Краси Лазаров написа: Ное 24, '20, 16:51 Здравейте колеги,време е да обеззаразим оранжериите си и да ги подготвим за новият сезон.

ivko69
Кафе машина
Мнения: 4848
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 602 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от ivko69 »

Да ни е честита новата тема... :stiskam: И тъй като сме почнали с тема грижа за почвата,да кажа че за разсадите ще ни трябва перлит и аз преди малко си купих сто литра... ;) Те такъв..
https://torove.bg/agroperlit-perlit-geoflor-100l
Пробвах го като влагоемкост и резултата е такъв-чашка от 200мл пълна с перлит,пое 115 мл вода..Аз ще го ползвам за друго,но задължително ще сложа и в почвата за разсадите..
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6085
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2275 пъти
Получил благодарност: 1294 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

За разсадите ползвах само торф Класман. Доволна съм и ако няма пречки да го купя, пак това ще ползвам (само).

Пренасям част от дискусията, за да коментирам.
dreamer написа: Ное 25, '20, 13:46
alys написа: Ное 24, '20, 07:02 Защо на прозорците? Моите домати са в касетки. Дори не ги слагам на топло.
Защото поемат светлина и по-бързо узряват и стават по-вкусни като има и светлина. Само, че ако човек има повече домати като теб, прозорците не могат да му стигнат, освен това, за да не узреят всички наведнъж и да се чудиш какво да ги правиш , е добре да има и такива които са на студено и в касетки и те ще станат по--късно отколкото тия които са на топло и на прозорци.
Ммм, и прозорци имам и биха ми стигнали. :hihihi: Ама няма толкова много домати или пък ще трябва да ги направя на лютеница. Което потвърждава думите ти, но с леко променена насоченост. ;)
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4848
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 602 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от ivko69 »

А като пикираш в купички от кисело мляко пак ли ще ползваш чист торф..?Аз казах преди време че съм приготвил две кофи по 30 литра с компост и прегорял оборски тор заразен с триходерма,та ще мешам него,чист торф и перлит и в тази смес ще пикирам.Между другото днес като пробвах в едно корито как ще се получи и от коя съставка по колко да сложа,видях че по-едрите частици от компоста са обрасли с триходерма..Та като сметнах горе-долу,като измешам всичко,ще се получи около 110 литра смеска...Ще има И за пикиране,И за допълване на саксийте с цветя,И за допълване на кошчетата с люти чушлета... :dovolen:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6085
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2275 пъти
Получил благодарност: 1294 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Ако не чакам 60 дни разсадите, а само 45, торфът ще ми свърши работа. Обаче може тази година да направя като тебе и ще помисля за перлит. Миналата година ползвах само торф, дори в големите саксии, които си правих от тубите от минерална вода. Поливането с триходерма се подразбира.
Съвсем забравих, че напълних 5 чувала от захар с растения за бърз компост и ако ми се получат, ще е супер.
Титрив
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Апр 2, '20, 19:26

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Титрив »

alys написа: Ное 25, '20, 20:45 За разсадите ползвах само торф Класман. Доволна съм и ако няма пречки да го купя, пак това ще ползвам (само).
Ти си се набутвай с 30% отгоре, ма аз неща. Писах ти лани какъв торф си купих от съветите на Краси.Не само съм доволен, а и ми артисаха двадесетина литра. Ей, къдели не го набута , и пак остана. Бързо съхне -това му е кусура на торфа.
Не знам Ивко за какво ще ползва перлита, ма за много неща става. Играл съм си с него в доста конструкции и не ме е подвел.
Сто литра за тия пари са най-доброто за градината. Начетох се на мъдри мисли как почвата не иска механично подобрение, ако не се ползва органика. Само да се омеша 1 към 4, и глината вече не е пречка. Няма по-устойчив и еко подобрител от перлита. Една педя дълбочина е достатъчна.При мен главното не е да задържа влагата, щото вода дал Господ, ма и затова става. Пробвал съм.
Щото и аз не ща да копам. Както е рекъл шопа- Що не съм змИя та и кога Одим пак да си лЕжим. :D
Да ме прощавате, ма не ми се преписваше след отговорите ви.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6085
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2275 пъти
Получил благодарност: 1294 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Щендер ли?
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1730
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 54 пъти
Получил благодарност: 336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от penkeler »

ivko69 написа: Ное 25, '20, 21:05 ...Между другото днес като пробвах в едно корито как ще се получи и от коя съставка по колко да сложа,видях че по-едрите частици от компоста са обрасли с триходерма...
Нали точно това е крайната цел? Триходермата да се настани трайно не само в компоста, а и в градината. Твърдят, че след 3-4 години третиране с биологични препарати терена започва да се насища, защото те започват да се възпроизвеждат сами и нуждата от добавяне намалява. С други думи, може да се разреди изкуственото внасяне, а местата в които са зимували причинителите на болести също са намалели заради това, че вече там са се настанили естествените им врагове. Това си е продукт, който не е създаден в лаборатория, а от самата природа за да поддържа баланса. Съществувал е свободно в природата и затова бабите ни никога не пръскаха за болести, а и растенията не боледуваха. С химията унищожихме най напред тях, че са по уязвими докато вредните се оказаха по устойчиви и после станахме абонати на производителите на химически препарати. С течение на времето те ставаха все по малко ефективни, подменяха ги с нови по токсични, все по често се налагаше да се ползват, а цените им нарастваха пропорционално.
След съвсем скромния ми опит от изминалия сезон вече никой не е в състояние да ме убеди, че химията е по ефективна от био препаратите. Дори да не броим вредата от нея върху нас самите.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6085
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2275 пъти
Получил благодарност: 1294 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Щендер досега не съм ползвала.
Предполагам, че е това http://zhu-bg.com/bg/products/category4 ... ct402.html.
Жу предлагат и Класман http://zhu-bg.com/bg/products/product553.html
Не знам кое е за предпочитане. Едното е смес от бял и черен торф, другото е само бял. :hmmm:
Титрив
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Апр 2, '20, 19:26

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Титрив »

Класман изпозвам , този който си дала на линка. Това за набутването с 30% е относно доставката. Доколкото си спомням ,даже беше към 15 лв. Ми неизгодно е .
Да съм на твое място, както имаш овча тор, няма да посегна към торфа. Взимам си чувал перлит ,който добавям към традиционната смеска за разсад, ръся триходерма и пей сърце.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”