От А до Я за любимите домати 2021

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8565
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 943 пъти
Получил благодарност: 719 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Shami »

ugod,много добри указаия за следващия път.
Благодаря. :daaa:
Ivsan ,успокояващо е да чуеш подобни думи.Благодаря и на теб за споделеното. :daaa:
Ще ги изчакам,какво ми остава.
Вече незнам,дали не съм ги преполяла,че ги полях,полях си ги,торфа ми изглеждаше много сух.
Ама той много бързо съхне. Когато са открити саксиите ми съхне за ден.Аз не поливам веднага,изчаквам ,даже доста.Купих си и от тези пръскащите вода шишенца ,не знам как се наричаха точно :hmmm:
Но не може с тях,като ги наклоиш и налягането постепенно се губи,нали водата спада.
И торфа ме подлъгва.Много бързо изтича някак и все ми се струва ,че остава сух.
Всичко изкарвам навън на масата,редя,поливам.Привечер прибирам,така те са се отцедили и глътнали свеж въздух.Но,като е лошо времето,вали дъжд,сняг,не ги местя и поливам.
Дали пък не ги опържих вътре ?
Ще изчакам и ще видя.
Извинявам се,че ви занимавам с моята доматена драма.
Ако има някакви промени,покаже се нещо ,ще пиша. :daaa:
Дотогава ще се радвам на вашите доматени постижения.
Много сте добри и ви бива. :daaa:
Аватар
Зари
Баш кафе майстор
Мнения: 2031
Регистриран на: Апр 11, '10, 13:25
Местоположение: Хасковлийка от София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 1 път

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Зари »

Шами, според мен се притесняваш излишно. Неизвестността от липсата на опит те измъчва. Но това е поправимо до известна степен. Жертвай (дори ако си внимателна, нама да е жертва) някоя от клетките и разрови внимателно с дървено шишче например и като стигнеш до семенцето, го разгледай - набъбнло ли е, пробило ли е или е покълнало но не се е показало, защото е по-дълбоко. Ако семенцата са с признаци на живот, намали поливането и проветрявай в топлите часове на деня.
Успех!
Ееех, да имах място, колкото мерак, ама нА!
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8565
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 943 пъти
Получил благодарност: 719 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Shami »

Зари ,ще изчакам още малко и ако не тръгне нищо ще поразровя за проверка. :daaa: Благодаря за съвета :daaa: Нямаше да се сетя да проверя . :hmmm:
Мисля,че си много права.
Може би прекалено се притеснявам и бързам.Времето е студено още.
Голяма паника съм ,ей. :ufff:
Обаче като видях плесента ,коленете ми направо омекнаха :lol:
Всичките ми надежди мигом се изпариха като пушек през комин.
Трябва да съм по-търпелива и всичко ще се нареди :stiskam:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1737
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 349 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от penkeler »

Shami написа: Мар 15, '21, 07:12 ...
Вече незнам,дали не съм ги преполяла,че ги полях,полях си ги,торфа ми изглеждаше много сух.
Ама той много бързо съхне. Когато са открити саксиите ми съхне за ден.Аз не поливам веднага,изчаквам ,даже доста.Купих си и от тези пръскащите вода шишенца ,не знам как се наричаха точно :hmmm: ...
Докато семената не са покълнали преполиването е последното което може да те притеснява. Те си покълват и изцяло потопени във вода, но веднъж покълнали вече ако продължават да са във вода, тогава загниват. Докато не са се показали на повърхността, преовлажняване може да се получи само ако съда няма дупки или са запушени и водата се задържа в него без да се отцежда. Щом са предимно в торф, който бързо се отцежда, а още не са се показали, не бива да се притесняваш от преовлажняване. След като поникнат вече не им е нужна толкова влага, защото коренчетата им бързо нарастват в дълбочина и там намират влага, но ако е повече от необходимото може да започнат да гният от върховете. Затова е по добре да бъдат засушавани отколкото преполивани. Даже и да са вече клюмнали, много бързо се възстановяват след поливане.
Успех и стига паника!
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8565
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 943 пъти
Получил благодарност: 719 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Shami »

penkeler,да ,много хубаво обяснено.Значи няма какво да ме притеснява. :D
Сега само се чака повече слънчице и ще показвам :daaa:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6092
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2302 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Шами, на твое място вече щях да разровя да видя какво се случва със семената. Нали не си ги набутала повече от 1,5 см надолу? Винаги се притеснявам, че може да не поникнат и обикновено сея много плитко, може би над семената има 1 см. Тук четох, че някои сеят на дълбочина 2 см, което ми се струва много. Само един сорт при мене се запъна и поникна 1 семенце от 3-4. Там си признавам, че ровичках да видя какво става и след това поникна още на другия ден.
Да ви кажа как съм на път да сваря разсадите. На маса са до прозорец, а отдолу е парното. Гледам снощи, всички подвили листа навътре като орлови нокти. Досега ми се е случвало само с големи разсади и бях решила тогава, че е от липса на достатъчно светлина. Сега, обаче им светят лампи отгоре, та се замислих. Викам си, сигурно им е сух въздухът. Сложих термометър до тях и се оказа, че температурата е скочила до към 28 градуса. Явно е станало две в едно - хем топло, хем въздухът е сух. Айде напръсках ги с вода за освежаване. Ама не, не се оправят. На сутринта вече бяха добре, защото камината беше се успокоила :lol: . Ааа, дори реших да ги полея, което също беше грешка, защото днес вече са се източили нагоре. Накарах половинката да сложи термоглава на радиатора, за да регулирам топлото. Сега няма да ги поливам, докато не позасъхнат. Ето ги, снимката не е добра, защото е много светло.
Благодаря на всички, които се включват със съвети и коментари. Доста неща научавам!

Изображение
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от MitkoGeorgiev »

Shami написа: Мар 14, '21, 21:15 run.. ,преместих ги на хладно в антрето.Няма да ги завивам с нищо.
Като гледам времето за следващата седмица,че и за десет дни напред,все го дават да е хладно.
Останаха ми семената от сортови семена дето пристигнаха последни.Обаче незнам вече,няма да бързам изобщо.Ще чакам времето да се стопли.
Когато е студено винаги става така. Ако те притеснява вземи масло от чаено дърво и напръскай. Разтвора е десетина петнайсет капки на двеста мл. вода. Ще изчезне веднага.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Aila24
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Апр 10, '18, 10:26

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Aila24 »

Не мога да открия информация за Сърцето на Албенга дали е хибрид, никъде не виждам да пише F1. Миналата година си купих семна, като си отделих от узрелите домати и мои семена след това.
Сега имам разсад домати от Сърцето на Албенга от същото купено пакетче , както и от домашните. Да знам дали да садя изобщо от тези, които аз сама съм си отделила или само тези от купеният пакет.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8565
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 943 пъти
Получил благодарност: 719 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Shami »

Леле,ураааа :ieeemyzh: :wooow2: :hypo:
Имам едно мъничко подаващо се зелено стръкче.Само едничко,но има,видях го преди малко съвсем случайно.Вече ме беше срам да пиша в темата и да ви занимавам повече с мойте разсади ,но докато четях последните постове на Алис и MitkoGeorgiev и печах кюфтетата :hihihi: се вмъкнаха всички котки привлечени от миризмата.Детето излязло и не заключило вратата след себе си.Имам един мъжки сив котарак ,който се е научил да скача на бравите и отваря вратите навсякъде.Затова и заключваме.
След него влизат всичките останали котки пет на брой.Преди да влезнат при мене са минали през антрето.Тичах да видя саксиите.Ми един е минал връз тях и свършил онази работа за която ме съветваха Зари и Алис.Стъпвал е с лапите вътре в саксииките.Видях дупките.Взех една саксиика и я разгледах.
Нищо не видях,ни семенце, ни дявол.Взех втора и там отстрани го видях,съвсем нежно и тънко е.

Та всяко зло ,за добро.Мислех,че котките са ми прецакали саксииките.
Сега мога спокойно да си направя и третия тур със семките от сортови семена. :ieeemyzh:
Ох,камък ми падна от сърцето.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6092
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2302 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Aila24 написа: Мар 15, '21, 12:16 Не мога да открия информация за Сърцето на Албенга дали е хибрид,
Директен сорт е, сади спокойно. :)

В грешка сме относно мухъла. При мене е топло и въпреки това се появява мухъл. Проблем е влажността. По разни причини, като липса на достатъчно слънце, което топли и свети, влажността остава висока и мухълът това и чака. Тоест не трябва да преполиваме, но е факт.
Ето тук една статия http://www.hygrooptima.com/faq-fungi.html, в която може да се намери отговор на въпроса защо се появява мухълът. Макар че статията е за мухъл в помещенията, тя в достатъчна степен отговаря и на нашия въпрос, особено този текст - Болшинството видове плесени се развиват най-добре при относителна въздушна влажност около 95% и температури от 25-30°C. Счита се, че при въздушна влажност под 70% развитието им спира.

Браво на Котьо :tzeluvka:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”