Честита Баба Марта!

Всичко за форумните срещи, празниците, традиции, снимки, фукня с подаръци и разбира се - честитки като стареем.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17068
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 493 пъти
Обратна връзка:

Честита Баба Марта!

Мнение от Миша »

Честита да е Баба Марта!

Честита и весела!

Нека донесе мир, нека бъде светлина, нека бъде топлина!

Нека донесе здраве, нека донесе щастие , нека донесе берекет !

Да връзваме още много години белите и червени конци с надежда , с вяра и обич!

Честити да бъдем!

Изображение


Вижте на какво попаднах, някога месец март е имал друго име, много повече ми харесва:

Брезен- месецът на пробуждането.

Много, много отдавна нашите прадеди наричали месец март с името брезен. След студените сечень и люти, земята се пробуждала от зимен сън. Дните започвали да растат, дървета се покривали със свежи пъпки, пролетни цветя надничали сред останалите миналогодишни листа. Топъл вятър изсушавал земята и затова често на месеца казвали сухи. Плахи, но нетърпеливи да се покажат, слънчевите лъчи се промъквали сред цъфтящите клони на красивите бели брези и семплите им съцветия като дъжд надвисвали над земята. 
  
Брезите били вестоносци на наближаващата пролет, символ на прераждането и месецът на пролетното равноденствие бил кръстен с тяхното име.


Едно от значенията на името на брезата е "ясен, блестящ" и олицетворява не само изящния ѝ външен вид, но и излъчването от вътрешността на дървото. Според славянските вярвания брезата е пазителка на дома и защитава от зли духове. Върху нея при буря не пада гръм и затова във всеки двор трябва да има посадено дърво. Красивата бреза е дърво със силно енергийно въздействие и помага за душевното равновесие и бързо възстановяване след боледуване. Брезовият сок се пие без обработка и пречиства организма от вреди вещества. Чаят от брезови листа се ползва при простудни и бъбречни заболявания, различни тинктури от брезови пъпки помагат при лечение на рани, кожни заболявания, артрити. А брезовата кора славяните използували като бял лист, за да рисуват върху него. Цветът на кората се дължи на вещество, което е единственото бяло багрило, съществуващо в природата. Кората на брезата отразява слънчевите лъчи и през лятото не се нагорещява. Като белите дрехи на славяните.



И още едно интересно вярване

В тъмни зори, преди да настъпи месецът, стават само девойките, за да не им препика баба Марта очите, та цяло лято да им се спи като работят :D . Младите трябва да срещнат първи своенравната старица, за да бъде цял месец весела и засмяна, а времето - топло и хубаво.

Дано младите са били по-ранобудни тази година! :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15971
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 979 пъти
Получил благодарност: 1911 пъти

Re: Честита Баба Марта!

Мнение от Гео, граф »

Честита Баба Марта, форуме любим :sheart: !

Изображение

Мише, пак ме изненада с това, което си открила за старото име на март :tzvetentze: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31850
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1198 пъти
Получил благодарност: 2992 пъти

Re: Честита Баба Марта!

Мнение от Мария Николова »

Когато хан Аспарух тръгнал да премине Дунав, дошъл пратеник на сестра му, която много се тревожела за него. Помолила го да й прати по пратеника усукани бял и червен конец, което ще е знака му, че е жив и здрав
Когато направил лагера си в днешната българска земя, ханът върнал пратеника на сестра си с усуканите бял и червен конец.
Легендата казва, че денят бил първи март и от тогава до сега в България Баба Марта се честити на блички и обичани хора с мартеница.
Само в България и в никоя друга страна.

Честита Баба Марта, форуме любим и форумни другарчета любими!

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4409
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2357 пъти
Получил благодарност: 741 пъти

Re: Честита Баба Марта!

Мнение от Emilly1212 »

Честита Баба Марта, мили приятели! :liubov:

Да сте живи и здрави, бели и червени, румени и засмени! Много обич, мир, топлина и хармония да има в домовете ви!

Мише, Мария благодаря ви! Много ми хареса написаното от вас за днешния празник!

Изображение
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
мечтица
Чист кофеин
Мнения: 5050
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 932 пъти
Получил благодарност: 1736 пъти

Re: Честита Баба Марта!

Мнение от мечтица »

Честита Баба Марта, момичета и момчета! :liubov:

Плети, плети, Бабо Марто,
изплети ми мартенички,
да ги вържем на ръчички,
да излезем на полето,
да наберем иглика,
кукуряк и минзухарче,
да посрещнем гостенките –
лястовички бързокрили,
кукувица самотница
кърко-щърко жабара,
че ни водят пролетта,
да натопли земята,
да разтупка сърцата.
Елин Пелин
Изображение
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17068
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 493 пъти
Обратна връзка:

Re: Честита Баба Марта!

Мнение от Миша »

Мария Николова написа: Мар 1, '23, 13:02 Когато хан Аспарух тръгнал да премине Дунав, дошъл пратеник на сестра му, която много се тревожела за него. Помолила го да й прати по пратеника усукани бял и червен конец, което ще е знака му, че е жив и здрав
Когато направил лагера си в днешната българска земя, ханът върнал пратеника на сестра си с усуканите бял и червен конец.
Легендата казва, че денят бил първи март и от тогава до сега в България Баба Марта се честити на блички и обичани хора с мартеница.
Само в България и в никоя друга страна.

Мери, аз я знам по друг начин, пратил ханът вест на сестра си, бял конец като бялата надежда, бързал пратеникът, препускал да занесе благата вест, препускал без да мисли за себе си, така ненадейно изсвистяла вражеска стрела и ранила пратеника, със сетни сили вестоносецът занесъл белият конец, когато го подал, конецът вече бил оцветен в двата цвят- цветът на надеждата и цветът на кръвта. Спогледали се хората наоколо, свели глави и най-старият изрекъл:
Ще пребъде България, щом с кръв е белязано новото начало!
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31850
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1198 пъти
Получил благодарност: 2992 пъти

Re: Честита Баба Марта!

Мнение от Мария Николова »

Мише, твоя вариант на легендата ми харесва повече! :sheart:
Легендите са различни, защото всеки разказвач добавя, или променя по нещо от себе си.

Ще добавя нещо различно от легендата.
Като бях малка ми подариха една книга със стихове за деца от Елин Пелин. От стихотворението му "Баба Марта" съм запонила само началото:

Баба Марта винце пила
и се веселила


:lol: :lol: :lol: Веселячка Баба Марта! :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2968
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1790 пъти
Получил благодарност: 1758 пъти

Re: Честита Баба Марта!

Мнение от Клеър »

Честита Баба Марта !
Бъдете здрави , румени и засмени !

Аз пък знам легендата по друг подобен начин . Аспарух изпратил вест на сестра си по бял пощенски гълъб , който на крачето имал завързан бял конец , а на другия край завързано писмото . Гълъбът полетял над Дунава да пренесе Веста , но стрела уцелила гълъба и с кръвта му се нашарил конеца . Въпреки това със сетни сили той успял да прелети и да пренесе писмото .
Нататък същото както сте писали .
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1325 пъти

Re: Честита Баба Марта!

Мнение от маргото »

И нищо чудно, утре Баба Марта да се разлюти като види, че Голям и Малък Сечко са видели сметката на винцето и... :sgiggle:

Честита Баба Марта! Здраве и късмет за всички! Изображение
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31850
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1198 пъти
Получил благодарност: 2992 пъти

Re: Честита Баба Марта!

Мнение от Мария Николова »

Сменихте ли си вече месец февруари с месец март на стенния календар?
Смених ги на "конския" календар. Мартенският ков е един сив красавец! :angelche:
Според него, днес имат имен ден момичета с имената Евдокия, Марта и Мартина.
Смених и на календара с цветя .През март ще се радвам на голям букет от един сорт нарциси.
В него най-отдолу са записани празниците, които се празнуват през месеца.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Празници и срещи”