Домашна лимонади и напитки

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от краси кубарелова »

Голям мерак му имам на този бъз, но ме е страх като не го познавам да не изтровя челядта. Ще отида в Балкана с инструктор да си събера бъз :stiskam: Искам цвят като на Албенка за напитка и черни топчета за една рецепта не Петър Димков . :tzvetentze:
Светът е пълен с непознати хора...
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Студен ошаф или компот от пресни плодове

Мнение от краси кубарелова »

Албена написа:
краси кубарелова написа:Лятно време варя ошаф, ако ми е останал от зимата, почти не подслаждам, но добавям портокалови корички. По същия начин варя цели измити ароматни круши, ябълки, касис, каквото набера в градината в повечко вода, изстудявам и поднасям. Естествено слагам по някое листо или подправка в чашите за хубост :nod:
Благодаря ,че ми върна един забравен аромат от детството ,Краси!
Баба ми вареше такъв ошав.От каквото има в градината.Най-често сливи ,ябълки и непременно черници.Те ,освен вкус,добавяха и бледо лилав цвят.
Въпреки ,че съм била софиянка ,а сега съм габровка ;) , всъщност съм родена в Каварна.Може би този ошав е традиционен за нашия край.
Албенче, ами то от Каварна, като се търкулнеш по картата, право във Варна се търкулваш- варненче си значи :gush:
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от Албена »

Изображение

Това е дървовиден бъз .От него се бере цвят.Той цъфти сега , а плодчетата се събират есента от храстовидния.Храстовидния е по-нисък,цъфти по-късно.Ето го -

Изображение
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от краси кубарелова »

Благодаря, Албенче, виждала съм само храстовидния, но не бях сигурна. Искам да направя тази рецепта:
Домашен сироп
Горски плод - бъз, бъзак, захар.Плодовете и захарта се смесват 1:1.
В чист буркан се нареждат слой плодове, слой захар.
Щом захарта се овлажни добре, се разбъркват.След седмица се прецежда в чисти бутилки.Може да се подслаждат билковите чайове или да се разреждат с минерална вода.
Тук има повече за използването на бъз :
http://dreamland-bg.com/index.php?topic=1428.0" onclick="window.open(this.href);return false;
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31789
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1151 пъти
Получил благодарност: 2826 пъти

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от Мария Николова »

Албенче, у нас името беше бъзироп. :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
denitsavm

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от denitsavm »

Ми, Краси, покрай реките е пълно :nod: , няма начин да го сбъркаш :daaa: 20 цвята, 1 кг. захар, 5 л. вода, сок от 1 лимон. /за водата не съм сигурна :hmmm: /
Аватар
ПЛАМЪЧЕ
Виенско кафе
Мнения: 496
Регистриран на: Яну 13, '11, 13:38
Местоположение: Добрич

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от ПЛАМЪЧЕ »

Точно по тази рецепта правихме отвара за баща ми за да му подсилим имунитета да може да издържи химиотерапията.
Днес са му много добри резултатите от изследванията и всички показатели са в норма. Дано :stiskam:
http://aqua20.snimka.bg/flowers/cvetya.554294" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17053
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от Миша »

Яяя,каква хубава тема ,подсетихте ме за любимата ми напитка от детството,тъкмо сега цъфти бъза,ще взема да я направя

Изпитаната ни рецепта за сироп от бъз
50 цвята бъз киснат в 4 л вода 48 часа ,като от време на време се разбърква .Прецежда се и се прибавят 3 кг захар и 2 пак лимонтузу или сок от 4лимона,бърка се,докато захарта се стопи .Стерилизира се 20 минути за зимата или го прибирате в хладилника за прясна консумация .Ако искате да е газирано -добавяте 2-3 зрънца ориз във всяка бутилка,но не повече,защото иначе бутилките гърмят като шампанско.

Сиропът на другата ми баба,правеше го от червени рози ,но кои точно :hmmm: (има доста разхлабващо действие,не трябва да се прекалява с него :mrgreen: )
300 гр листенца от рози
500гр захар
сок от 3 лимона
500 гр вода
Приготвя се горещ сироп от захарта и водата ,малко преди да заври се прибавят листенцата рози,вари се на съвсем слаб огън 10 минути,сваля се от огъня и като поизстине се прибавя лим сок

По същия начин сме правили и сироп от бяла акация ,с киснене пък на мента за 24 часа и после прибавяне на захар и лимон става страхотна ментова лимонада,който иска газирано -кисне ментата 24 часа,прецежда се,прибавя се захар и лимонтузу ,когато се стопят се добавя щипка сода,напитката веднага кипва и едни приятни мехурчета те гъделичкат по небцето,няма нищо общо с газираните напитки по магазините
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от Албена »

Мише, баба ми правеше и сироп с рози и сладко от тях.Тя им казваше гюл -
Изображение
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4788
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Домашна лимонади и напитки

Мнение от Tanet »

Значи, за бъзака-тревистия, да знаете,че много бързо ферментира сиропа нищо,че е 1:1 захар и плодчета бъз,дори и в хладилника. Ние го пихме това за имунитет, ама не ми попречи пак да кашлям месец и половина както всяка година де ;) . Лимонадата от дървовидния бъз е много хубава, даже имаше и газирана напитка - швепс май бяха пуснали с аромат на бъз.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”