Гъби

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Джониии,започнаха ли манатарките при теб...Предишните години,те по това време вече бях затворил по няколко трилитрови буркана със сушени манатарки,но тая година не съм дори виждал,а ходя на проверка през ден...Баси,изчезнаха ми майските гъби,сега да вземат да изчезнат и манатарките и с кво ще правим пържолите зимата..? :hmmm:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: Гъби

Мнение от alys »

:potekoha: :wooow2: :slove:

Изображение

Изображение

Изображение
Мария
Кафе с мляко
Мнения: 206
Регистриран на: Яну 4, '20, 11:57
Местоположение: с. Тенево

Re: Гъби

Мнение от Мария »

Алис :tzvetentze: да ти е сладко!
Аз тази година манатарки, не брах, но имаме един пункт гъбарски , където ги събират от котелският балкан и ходя на готово, като не намеря в гората.
Едно време не признавахме нищо освен манатарка, но с годините взе все по- на високо да се показва.
Лошото е , че е толкова ароматна, че във фризера доминира и колкото и добре да я опаковам пак омирисва всичко ( една година пихме леда с аромат на манатарки 😂).

Изображение
Който градина сади - щастие отглежда и радост жъне!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Мария,медното и калайдисано тиганче е върха...Все по-редко виждам такава прелест....Па с манатарките изглежда още по-добре...

И аз брах днес малко гъбки... ;)
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

За три дни,по два пъти ходене на ден с моторчето за гъби,успях да набера около 40 килограма печурки,магарешници,пак вид печурка,сърнели и праханки...От дете не бях виждал такова изобилие на гъби...Видя една,спра да я взема,и....бера половин час...От всичките гъби,само в една имаше червей...Още два дни и ще преминат,защото днес са почнали да се отварят...Дано валне пак,та и някой друг човек да си набере...На мене ми стигат.... ;)
Мария
Кафе с мляко
Мнения: 206
Регистриран на: Яну 4, '20, 11:57
Местоположение: с. Тенево

Re: Гъби

Мнение от Мария »

Ивко, да ти е сладко!
Голям кеф е да ходиш за гъби. Аз съм от Априлци, последното населено място преди големият балкан. От малка ходя за гъби , с часове бродене из стара планина, а в джоба парче сланина и комат хляб, на гърба 40 кг. млади манатарки 😀. Вечер затварям очите и виждам гъби в шумата. В нашият край всеки уважаващ себе си гъбар си има по няколко клади, които переодично се проверяват за кладници и раждат по много. Последните години обаче в ниското има пачи крак и други разни, а манатарки преди билото и то, не по 40 кг.
Ти си намерил съкровище и то през октомври!
Който градина сади - щастие отглежда и радост жъне!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

И да ви кажа....Ходете по косените ливади,и се заглеждайте по-подробно,защото като видите една гъбка,ще се изненадате покрай тая гъбка която сте видели,колко още ще намерите...Търсете по-зелената трева.....Миналата година беще годината на манатарките,ма тая година е на сърнелите и печурките...Няма да ви казвам колко гъби съм набрал за две седмици....Все първо качество,бейби гъбки,твърди,едри,без червей,свежи и много.....мноооого....Чак аз се изненадвам..... ;)
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Гъби

Мнение от Веско6969 »

ivko69 написа: Окт 24, '20, 20:41 И да ви кажа....Ходете по косените ливади,и се заглеждайте по-подробно,защото като видите една гъбка,ще се изненадате покрай тая гъбка която сте видели,колко още ще намерите...Търсете по-зелената трева.....Миналата година беще годината на манатарките,ма тая година е на сърнелите и печурките...Няма да ви казвам колко гъби съм набрал за две седмици....Все първо качество,бейби гъбки,твърди,едри,без червей,свежи и много.....мноооого....Чак аз се изненадвам..... ;)
Така без снимки ... "не мое ти завидим качествено "
Луд умора нема...
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Ще се наложи да ми повярваш,нямам с какво да снимам...И не искам да ми завидиш качествено,а искам да ви накарам да идете да си наберете гъбки....Щото има за цял Китай.....Сушени имат трайност две години,а не се знае другата година дали ще има... ;) Тая година е направо идеална-температурата не позволява на червейте да се развиват и да нападат плодните тела,росата сутринно време е достатъчна да поддържа растежа и плодообразуването на мицела,слънцето не е толкова силно та да изсуши гуглите,абе .....ако ти се ходи,ходи,няма да останеш разочарован... :hihihi:
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Гъби

Мнение от Веско6969 »

ivko69 написа: Окт 25, '20, 08:04 Ще се наложи да ми повярваш,нямам с какво да снимам...И не искам да ми завидиш качествено,а искам да ви накарам да идете да си наберете гъбки....Щото има за цял Китай.....Сушени имат трайност две години,а не се знае другата година дали ще има... ;) Тая година е направо идеална-температурата не позволява на червейте да се развиват и да нападат плодните тела,росата сутринно време е достатъчна да поддържа растежа и плодообразуването на мицела,слънцето не е толкова силно та да изсуши гуглите,абе .....ако ти се ходи,ходи,няма да останеш разочарован... :hihihi:
Това за " завиждането " бе шега , сори !
Да , ходя за гъби , но тук е още рано за кладницата има малко печурка и челядинка .
Луд умора нема...
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”