От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 779
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от maranta »

Ивко, аз за семена не съм молила, и в темата не съм се появявала тази година...Ама така ме е завъртял живота напоследък(все лоши неща :cry: ), че хич нямам време да пиша тук :snif:
Но все пак ви чета понякога и много искрено ви се възхищавам на доматките и на несломимия експериментаторски дух :sclap: :sclap: :sclap:
Даже нямам снимки на доматите... Защото все пак продукция имам, но значително по-зле са нещата от предишни години.
Пропуснах явно момента и от алтернарията имам много щети. Малко се успокоявам, че растенията ми са доста по-добре от тези на съседите - някои вече са оскубали всичко. Сега пазя най-здравите домати, за да им раздавам за семе. И съм решила да обеззаразявам. Има да чета още, досега не съм го правила.

Та... записах се и аз за тази година :dovolen:

Поздравления за успехите, благодарности за споделянето и отделеното време :tzvetentze:
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6610
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Lizi »

Тази година у нас хит са едни шарени домати Спекълд роман .
Изображение
Едри, месести подобно на бърдуците, но два пъти по-големи, вкусни. За мен е малко дебела ципата.
На мен много ми харесват доматите за пълнене на Мечтица.
мечтица написа: Юли 24, '18, 15:52 На корен-
Изображение
Изображение
Стават страхотни с ориз и кайма, а снощи ги правих пълнени с млечна салата.

Изображение
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Цветарка »

Да споделя тоталното си разочарование от двата сорта мънисто - шоколадово и изумрудено - абсолютно безвкусни, с дебела ципа. Отказвам се от тях. Но ако все пак реши, че иска семена, да казва навреме, защото на мене не ми трябват.
Въпреки многото доматчета дори не заслужават внимание да бъдат подробно описани в съседната тема.
В момента съм на село. Болни са си гадините, но живи и зреят. Ще ги напръскам за последен път с кис. мляко, сода, йод и спиртен извлек на куркума.
Перла, няма нищо странно в това, че доматите на тези, които ги гледаме в планината на студено, започват да зреят в средата на август. Когато се засаждат навън след 24 май, при това в студена почва, и когато нощните температури цялото лято са около 10 градуса.
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от reni7377 »

Здравейте на всички!Толкова отдавна не съм писала тук!Радвам се за всички успели да отгледат домати и да им се насладят!
Мисля,че вече се разбирам с доматите и не ми се налага да пръскам и да се чудя как да да ги запазя до есента! :hmmmmmm: Но милозливите са един друг въпрос!!!
По принцип досега ги игнорирах понеже ми правеха проблеми чак към края на август,но тази година започнаха усилени набези още през юни.Търсейки инфо в гугъл попаднах на два варианта които ме заинтригуваха!Единият е елементарен но пише,че е доста ефикасен-пръскане на разтвор от веро за чинии,а другото беше ПИРЕТРУМ.Това е био инсектицид от хризантеми.За жалост не можах да намеря от къде да го купя.Единственото място където се продава е в опаковка 1л.и струва около 160лв.За този природен инсектициди пише,че е доста широкоспектърен и обхваща почти всички градински вредители плюс бълхи,кърлежи въшки и пр.Та някой използвал ли е пиретрум на прах или д-р?Намерих го като съставка в лосион против въшки но ми се искаше да го купя от агро аптека като чист извлек.
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от reni7377 »

Здравейте на всички!Толкова отдавна не съм писала тук!Радвам се за всички успели да отгледат домати и да им се насладят!
Мисля,че вече се разбирам с доматите и не ми се налага да пръскам и да се чудя как да да ги запазя до есента! :hmmmmmm: Но миризливките
са един друг въпрос!!!
По принцип досега ги игнорирах понеже ми правеха проблеми чак към края на август,но тази година започнаха усилени набези още през юни.Търсейки инфо в гугъл попаднах на два варианта които ме заинтригуваха!Единият е елементарен но пише,че е доста ефикасен-пръскане на разтвор от веро за чинии,а другото беше ПИРЕТРУМ.Това е био инсектицид от хризантеми.За жалост не можах да намеря от къде да го купя.Единственото място където се продава е в опаковка 1л.и струва около 160лв.За този природен инсектициди пише,че е доста широкоспектърен и обхваща почти всички градински вредители плюс бълхи,кърлежи въшки и пр.Та някой използвал ли е пиретрум на прах или д-р?Намерих го като съставка в лосион против въшки но ми се искаше да го купя от агро аптека като чист извлек.
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Цветарка »

Към тези, които гледате домати на студено в планината. Ако някой иска семена от сибирската мечка, да пише до два дни, че след това известно време изчезвам на почивка, и доматите ще са изядени заедно със семената. Пиша от телефона и не мога да хвана линка към поста в другата тема, за това цитирам описанието. Само да предупредя, че растенията са с гъби, не с вируси, преценявайте искате ли семена.
А и да добавя оценката на половинката, като яде салата само от този сорт - "мирише ми на ракия" 😅!
Цветарка написа: Авг 24, '19, 20:37 Сорт Сибирска мечка
Руски ранен студоустойчив сорт индетерминантни червени домати.
Линк към описанието на сорта на руски:
http://repka.online/ovoshhi/tomaty/rann ... edved.html
Много вкусен червен домат, сочен, с тънка ципа, върна ме към спомените от преди много години. Тръгна да зрее масово първа китка дори по-рано от уж ранните детерминатни киселочи.
Много здраво и жизнено растение, но с образуване на слънчогледов цвят на първа китка. Леко оребрени от горната страна червени домати с тегло от 150 до 300 и повече грама. Много вкусен, с типичния за стария червен домат вкус. Сорт, който ще е постоянен в субполярната ми градина.
Връзва по много домати на всяка китка, натежават и трябва да се връзват, за да не се пречупят.
Снимки от развитието му (повече информация има в доматената тема).

Изображение

Изображение

Узрял домат, дребен заради обезлистването много рано заради болестите.

Изображение

Това ще е червения домат в субполярната ми градина.
Leri62
Kъсо кафе
Мнения: 68
Регистриран на: Ное 17, '13, 16:06
Получил благодарност: 5 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Leri62 »

Градината ми е на слънчево място до към 13 часа,след това е засенчва една постройка,но мисля,че тогава слънцето е много силно и така е по-добре.При нас по-рано не мога да засадя доматите,защото слана пада до късно.Тази година съм ги садила на 27.05 и първият домат съм откъснала 30.07 от лабладор.Доматите съм ги пръскала само един път със суроватка,сода и йод и съм ги подхранвала един път с мая и пепел.
Титриф

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Титриф »

Ако има за мен десет семки от Мечката ще ги пробвам с удоволствие заради сходство с климата. Нищо, че са заболели, щом е гъбно.
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Цветарка »

Титриф написа: Авг 28, '19, 16:19 Ако има за мен десет семки от Мечката ще ги пробвам с удоволствие заради сходство с климата. Нищо, че са заболели, щом е гъбно.
Ще има. Нямат вируси. Всичко с най-малкия признак на вирус беше веднага унищожено.
Още две предложения за семена, сортове, аклиматизирани при мене - изумрудената ябълка, която съм описала като сорт, и черен принц.
И още нещо - болни са растенията, но самите домати за семе не са увредени. Всички болни домати изхвърлям.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от shoshy »

Цветарка, моля за десетина семки от сибирска мечка и изумрудената ябълка!
Моята градина е близо до морето, но вечер температурата е ниска, та се надявам да са сравнително ранни и при мен.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”