Снимка на седмицата - август 16-22, 2010

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Снимка на седмицата - август 16-22, 2010

Мнение от botan »

Изображение

Растение: Platycodon grandiflorus

Автор на снимката: Виола

Информация за цветето:

Всъщност да си призная съвсем честно не харесах само снимката ами и растението на нея. Скоро го гледах на пазара, но така и не се навих да си взема и сега мнооого ме е яд. :oops:
Когато се разтърсих из форума да видя дали случайно не е отворена отделна тема за платикодона попаднах на една голяма обърквация. Оказа че в темата за кампанулите бяха обсъждани и платикодоните, а определено платикодона не е кампанула или обратното. Всъщност Платикодон е отделен род със само един предтставител в него П. гранфлорус принадлежащ на семейство Кампанули или на латински Кампанулацее (Campanulaceae), от където идва и объркването.
Платикодона бива наричан още Китайска/ Японска камбанка или балонче. Първото от синонимните му имена идва от ареала му на разпространение, който обхваща Китай, Корея, Япония и Източен Сибир или с две думи цяла Източна Азия. А балонче се нарича поради прилика на цветните пъпки точно преди разпукването им с балоните за летене (поне на мен повече ми прилича на такъв балон отколкото на обикновен).
Дивите платикодони биват по принцип сини с 5, а не рядко и 4 слети в камбанка венчелистчета, но има и бяла форма, която е характерна най-вече за Корея. Поради големите си и декоративни цветове (не случайно името му е грандифлорус ;) ) има и доста култивари, които биват розови, бели на сини пръски, лавандулови и бели и сини кичести, бели със сини венички, светло сини избледняваши към центъра и т.н. Също така е интересно да се отбележи, че понякога при белите форми се наблюдава разпадане на гена за белия цвят и се получават бели цветове на големи сини петна.
Платикодона не е капризно растение, многогодишен е, издържа до -40 градуса така че може да се гледа както в саксия така и в градината, не изисква някаква по специална почва, само трябва да се разположи на слънце или полусянка. Полива се когато почвата изсъхне. Достигат на височина до 50-60 см. най-много и цъфти от юли до август. Размножава се чрез семена които узряват през септември.

Относно снимката: Понеже никога не може да се държат цветовете изрядно чисти аз лично преди снимка ги минавам с една мека четчица и внимавам да хвана обекта на снимката целия, а в случая цвета на платикодона. :daaa:

Следващ Мениджър снимка на седмицата: danielka_y

ПП: Ще ме извинявате ако намерите някъде тъпи грешки, но е късно вечерта все пак. :twisted:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Снимка на седмицата - август 16-22, 2010

Мнение от lila »

Красива е снимката и платикодона също :tzvetentze:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11904
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 196 пъти
Получил благодарност: 307 пъти
Обратна връзка:

Re: Снимка на седмицата - август 16-22, 2010

Мнение от johnstalker »

Добър избор, Ботанчо! :daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31843
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1195 пъти
Получил благодарност: 2972 пъти

Re: Снимка на седмицата - август 16-22, 2010

Мнение от Мария Николова »

Браво на Ботан :tzvetentze: за хубавия избор и поздравления за Виола :tzvetentze: за отличената снимка!
Нищо, че е писано името на китката, аз продължавам да мисля за цветчето като за кампанулка. :lol: :lol: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
denitsavm

Re: Снимка на седмицата - август 16-22, 2010

Мнение от denitsavm »

Чудно цветенце и чудесна снимка! Поздравления за фотографа Виола и на Ботан за избора :daaa:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Снимка на седмицата - август 16-22, 2010

Мнение от Виола »

:shock: :shock: :shock: Лелее, как сте ме изтипосали! :lol:
Благодаря ви много за избора! :tzeluvka: :tzvetentze: :liubov:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Снимка на седмицата - август 16-22, 2010

Мнение от ravik »

Страхотна снимка, много обичам сини цветя! :nod: Въобще Виола има много страхотни снимки. :liubov2:
botan написа:Относно снимката: Понеже никога не може да се държат цветовете изрядно чисти аз лично преди снимка ги минавам с една мека четчица и внимавам да хвана обекта на снимката целия, а в случая цвета на платикодона. :daaa:
Това не ми беше хрумвало, но е страхотна идея. Мерси, Ботанчо! :liubov:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Снимка на седмицата - август 16-22, 2010

Мнение от Виола »

Благодаря, Равик! :tzeluvka: :liubov:
Поздравления и за другите добри фотографи! :daaa: :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Снимка на седмицата”