Приказка за хляба

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1988
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 294 пъти
Получил благодарност: 236 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от marka »

Наистина съм доволна от хлебчето и като вид и като вкус. А да получиш похвала от такива майстори... :ieeemyzh: :angelche:
Така съм се зарибила, че вече и не помислям да купувам хляб от магазина :lol:
Господинов, ти какъвто си мераклия не си ли правил и сиренце?
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Marka, бих си правил, ама свободното време е кът.
Въобще за мен 99% от продуктите на пазара не стават за консумация(професионално изкривяване) и с радост бих си правил повече неща.
Лошото, е че всяко нещо изисква време и суровини, които и да си набавиш.
wenche

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от wenche »

Сложна работа ми изглежда сиренето, и при него има ферментации, зреене, трябва да имаш познание за процесите, не е да хвърлиш просто маята в млякото.
Преди време пробвах да направя домашно масло. Стана, но ММ като сметна, че съм му докарала себестойност 37 лв./кг намекна, че ще ни е по-изгодно, ако си купуваме Президент, а пък млякото да го правя на кисело. Направо ми уби ентусиазма :svekurva:
gospodinov

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от gospodinov »

Венче, със сигурност е така.
Но човек ако има желание, ще се научи, естествено доста посредствено сирене ще се изяде, докато се налучка рецептата. :)
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1988
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 294 пъти
Получил благодарност: 236 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от marka »

Венче и аз мислех, че е много сложно и голяма врътня направата на сирене, но се оказа че не е така. Жената от която купувам млякото на село била работила в мандра и дойде да ми покаже как се прави. Втория път го направих сама и пак стана. Важното е маята да е прясна. Що се отнася до зреене, аз харесвам прясно сирене и то свърши за дни. Млякото не се вари, а се загрява до 35 градуса /да е хладко/, прибавя се 1 супена лъжица мая за сирене + 2 супени лъжици вода. Разбърква се с решетеста лъжица и стои 1 час завито. След 1 час трябва да се е засирило. Изсипва се в цедило и се слага да се изцежда, като се притиска отгоре. За изцеждането ме накара да взема две тави с различни размери, като по-малката върху която се поставя цедилото е обърната с дъното нагоре. Така това което се изцежда остава в по- голямата тава. Като се отцеди, се слага в съд, като отдолу се поставя морска сол и се залива със саламурата /това което е отцедено/. Сиренцето беше много хубаво и единственият недостатък беше, че свърши бързо. :lol:
wenche

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от wenche »

Сигурно е така, Марка, като всяко нещо щом го направиш няколко пъти и му хващаш цаката.
Консумацията на неузряло сирене обаче не е съвсем безопасно, особено ако се използва непастьоризирано мляко.
Вероятността, в млякото да са попаднали патогенни бактерии е доста голяма, а някои преживяват и над месец в сиренето, докато зрее. Освен това в началния период на "съсирване" някои от работещите микроорганизми отделят продукти, които са токсични, но се елиминират при по-продължително зреене. По тези причини мандричката, от която се снабдяваме, не продава сирене по-младо от 60 дни.
Я виж тук, има доста статии в този дух.
http://www.desant.net/show-news/33784
wenche

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от wenche »

Днес за разнообразие едни бели мъничета с тиквени семки. Печени открити във фурната с купичка вода, станаха една идея по-твърди, отколкото ми харесва. Май след багетите това е второто ми печене извън тенджерата и опитът ми е нулев.
Уж трябваше да са за сандвичи утре, но половината заминаха.

Изображение

Изображение
wenche

Re: Да направим щастлив Склери

Мнение от wenche »

kim написа: Яну 4, '18, 07:36 Дебелата кора се получава при по-продължително печене, на по-ниска температура.
Май това се случи с моите днешни :hmmm:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от shoshy »

Изображение
Да покажа вчерашния хляб - по рецептата на Господинов, печен във фурната.
troll

Re: Да направим щастлив Склери или Приказка за хляба

Мнение от troll »

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

От един литър мляко излизат 100 гр сирене.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”