Рози за огради - препоръки, обсъждане

Публикувай отговор
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 956
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от Аника »

Купих едни розички, ако някой има преки наблюдения, ще се радвам да сподели
Само малко интро: подпорна стена 1.60 висока и там около 2м разстояние до следваща подпорна-около метър висока. Идеята е някои да катерят, други да правят храст и полягват.
Shropshire Lad-долу
Eden Rose- долу
Rhapsody in Blue- горе
Morsdag White- горе
Blue Diamond- горе
The Fairy- горе
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от calico »

Аника, от твоите рози има само Файри, Еден и Рапсодията в синьо.
По размери и обеми добре си ги позиционирала. Едена като че ли не нараства много бързо, но мисля че до стена ще се чувства отлично, предвиди му за след време настрани около два метра.
Файри ще стане прекрасен фонтан, и ще полегне както искаш. Но Рапсодията ще стърчи право на горе, тя няма да полегне, имай го предвид.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 956
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от Аника »

Благодаря, калико :)
А да сменя рапсодия долу, еден горе? Мисля, че ако не е с твърди колони или много висок, и втората подпорна ще го устрои (1 метър там височина)
лалесъм

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от лалесъм »

Аника написа:Купих едни розички, ако някой има преки наблюдения, ще се радвам да сподели
Само малко интро: подпорна стена 1.60 висока и там около 2м разстояние до следваща подпорна-около метър висока. Идеята е някои да катерят, други да правят храст и полягват.
Shropshire Lad-долу
Eden Rose- долу
Rhapsody in Blue- горе
Morsdag White- горе
Blue Diamond- горе
The Fairy- горе
Аника, за подпорни стени ли иде реч или за огради?
Къде ще се катерят розите, по долната стена от 1 м ли?
Горните като полягват си представяш да висят по стената ли? Защото моето The Fairy не покрива стената колкото и да поляга :nod:
Не намерих по-добра снимка на моята Florintina, но тя ме накара да се замисля тази година дали за горната част на подпорни стени, където търсим розен фонтан не са най-подходящи kлаймбери с меки клони, особено ако се превият надолу и закрепят по някакъв начин за стената :hmmm:
Изображение
При теб примерно Едена ако става дума за Pierre de Ronsard :nod:
Или е по-добре храстовидни рози, на които цвета е наклонен надолу, както е при А Shropshire Lad от твоя подбор, а при мен така е Jubilee Celebration?
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от libra »

Aника,пред най-долна 160 см стена можеш да сложиш високи рози.Гледай да са с еднаква структура -или падащи,или изправени храсти.Ако са смесени ,става една разкривена височина.За справка можеш да ползваш www,rosebook.ru. Аз ти препоръчвам да избираш само изправени храсти
Следващите рози къде ще ги сложиш -над тези или на следващата подпорна..Ако е над тези ,ще стане една навалица,защото долните не можеш да ги ограничиш до 160,а горните ще падат над тях.Тук ,на тази редица трябва да предвиди разстояние мин.80 см до подпорната стена и 150 напред.На първа тераса/равното/трябва да избираш растения към 1м.Всичко под тази височина няма да се вижда от катерачите.Нито стелещи ,нито многогодишни някакви.Всъщност,някои стелещи юниперуси след 5 година се вдигат и във височина.
Ако горните рози са над следващата подпорна ,става.Избери рози като Фаири .Те ще дадат най-добър ефект.Морсдаг,например не е за такава компания.Много по-малък е от Фаири и почти неизбежно в някакъв момент ще бъде затулен от по-мощните рози.На Фаири му трябва 2 м диаметър разстояние от други красотички.
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1452
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 384 пъти
Получил благодарност: 526 пъти

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от Ема »

За падаща/стелеща роза може да се вземе също Pomponella.
Откакто видях чешмата на Рачето, все мисля къде да си кача и аз една такава :dovolen:
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от libra »

Тази снимка е уникална ,както и самата Помпонелка.Тази роза е задължителна.Утешавам се ,че я имам,макар и без чешма.Има единствен недостатък,че цъфти дефазирано от другите рози и сложена в редица,обърква намеренията.
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1452
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 384 пъти
Получил благодарност: 526 пъти

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от Ема »

libra написа:Тази роза е задължителна.
Имам я вече :daaa: :ieeemyzh:
За съжаление, без чешма.

Някъде в темите Калико беше писала за роза, която е хубаво да се качи нависоко, та да се гледа отдолу, защото клюмала. Но не се сещам коя беше розата.
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 956
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от Аника »

Лаленце-за подпорни стени
Ето тука има снимка, да не цапам по другите теми

Либра, благодаря за съветите, въобще не бях се замисляла за рози на горната подпорна :tzvetentze:

Сега ще сложа в другата тема как си го представям, хвърлете по някое оченце и критика, че в събота отивам да ги засадя :)
Тия изредените рози вече ги купих, то луд умора няма :)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рози за огради - препоръки, обсъждане

Мнение от calico »

Аника, как Еден горе :shock: , на 1 м подпорна стена
това например е Еден, как го виждаш на 1 м, при това тук не се е разпрострял нагоре, той може да облече стена на къща спокойно
Изображение

и както каза Лаленце, Файрито няма да провисне като бръшлян надолу по зида, зида пак ще се вижда.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”