спешна помощ за юка

Модератор: Миша

Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

спешна помощ за юка

Мнение от al.yank »

Хора,който има опит ,знания или кавото и да е,помагайте!Ще се гръмна ако си изгубя растението :snif:
Много моля за помощ и спешни съвети!От известно време (всъщност доста отдавна)долните листа на юката жълтеят,аз ги режа,че ме дразнят,отдавайки го на това,че просто си стареят.Днес решавам да поизтрия прахта и почвам обстойно да я изследвам,оказва се,че при натиск,някои стебла подават.Едно направо се смачква,като го стиснах..Решавам да обеля кората,отдолу е почерняло и мокро.Шашвам се,хващам и одрязвам две от стеблата от дъно.Ето снимки:
това е одрязаното място до ствола
Изображение
одрязаните стебла
Изображение
ето цялото растение
Изображение
тези хралупки на ствола,където съм рязала са меки ,не зная до къде .Вероятно е някакво гниене,причинено ..знам ли от какво.Изключено е да съм преполяла,даже напротив.Но,възможно ли е да е от пресушаване?Или са някакви гадни гъби?Моля,дайте мнение и ме посъветвайте с какво да третирам!
Мисля си ,че кой знае от кога е проблема,единствено,щото е голямо и яко растение,затова още не се е гътнало... :snif:
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
dal

Re: спешна помощ за юка

Мнение от dal »

това....юка ли е или драцена... :hmmm:
не е ли малка саксията и празна от пръст?
на твое място бих вкоренила един връх , завсеки случай
гниенето мекото и мокрото не винаги може да се излекува и стабилизира , но нека вярно спецовете да кажат и дано се оправи :daaa:

верно е юка стайна
а най смешното е че и аз имам такава висока метър и половина , но понеже цялото стъбло има листа някак не я припознах

виж какво пише за болести:
Размножава чрез стъблени резници. След като отрежете, оставете наколко часа да засъхне мястото на среза и го засадете в саксия поставена на топло и с висока влажност на въздуха място. От едно дълго стъбло може да се отрежат няколко резника.

Предпочита глинените съдове пред пластмасовите. Пресаждане трявба да се извършва всеки 2- 3 години.
Засадете няколко растения с различна височина заедно в една саксия. Така няма да се виждат оголените стъбла и ще изглежда по красиво.

Паразити. Юката често страда от нашествието на насекоми, които смучат листната лимфа. Срещу въшките, оставящи бели мъхести петънца по средата на листата, се използва специфичен инсектицид, а петънцата се изчистват с натопено в спирт памучно тампонче.

Сив мухъл. Появява се по листата: най-зле засегнатите се отстраняват, а останалите се напръскват обилно с фунгицид.

Опасност от нараняване по кинжаловидните листа на юката.
Последно промяна от dal на Юни 30, '10, 21:37, променено общо 2 пъти.
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: спешна помощ за юка

Мнение от al.yank »

Чистокръвна юка е.
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”