Хоя (Hoya) - коментари по отглеждането

Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Хоя (Hoya) - коментари по отглеждането

Мнение от Moria »

Във форума вече си имаме две отличнички по отглеждането на различни видове хоя - Диа и Йори.
Предлагам в тая тема да споделяме личен опит, а тук обещавам с течение на времето да пусна описание и на други видове.
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Хоя (Hoya) - коментари по отглеждането

Мнение от libra »

Поздравления за Диа!Не съм предполагала,че има толкова видове по нашите земи!
Имам 100 годишна хоя бела,която не цъфти от няколко години .Пресадих я ,сложих я на по -светло,поливам я редовно.Какви хватки още да й прикложа за да цъфне?
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Хоя (Hoya) - коментари по отглеждането

Мнение от elina »

Подрязвала ли си я ? Прави ми впечатление ,че хоя бела прави цветоноси на всяко новоизрало връхче .
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Хоя (Hoya) - коментари по отглеждането

Мнение от Moria »

libra написа:Имам 100 годишна хоя бела,която не цъфти от няколко години .Пресадих я ,сложих я на по -светло,поливам я редовно.Какви хватки още да й прикложа за да цъфне?
Чела съм по форумите да прилагат на такива инатливи хои един трик - потапяне на цялото растение заедно със саксията за няколко минути в топла вода . За съжаление не мога да потвърдя от личен опит дали този метод действа.

п.с. А, ето откъде е тръгнал този съвет. :dovolen:

Воронцов, Комнатные растения:

"Растение(хойя карноза) положительно реагирует на "теплую баню", которую желательно устраивать два раза в год. В этом случае растение освобождают от опор и ставят в емкость с теплой водой на 1,5-2 часа. После "бани" у растения активизируется рост,появляются побеги,оно быстрее зацветает...."


Аз бих пробвала. Ако не помогне , поне няма да навреди. Най-малкото ще имаш една изкъпана хоя. ;)
Изображение
Аватар
maili
Кафевар/ка/
Мнения: 988
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:03

Re: Хоя (Hoya) - коментари по отглеждането

Мнение от maili »

Брей и аз незнаех,че има толкова много видове :shock: ,всъщност съм виждала само като мойта.Тук му казваме восъчно цвете.Преди три и повече години си взех листенце от една колежка -в офиса й нейното растение беше из целия таван и като цъфнеше ставаше много хубаво.Та мойто е от листенце,за толкова години няма и два метра,ама миналата година за първи път цъфтя.И да си призная неполагам почти никакви грижи за него.Знам,че необича да го пипат.
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Хоя (Hoya) - коментари по отглеждането

Мнение от libra »

Моята беше станала доста голяма - обръщаше саксията,та накрая бидЕ подрязана.За горещата баня нищо не пречи още утре да й направя една процедура.
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Хоя (Hoya) - коментари по отглеждането

Мнение от Moria »

lila написа:... thomsonii-я ми се срува че е по-капризна и расте бавно.
Lila, твоята хубавица Hoya thomsonii се оказа планинка. Явно не й харесва на море. ;)
Изображение
Аватар
Fado
Кафевар/ка/
Мнения: 911
Регистриран на: Дек 8, '09, 13:00
Местоположение: София

Re: Хоя (Hoya) - коментари по отглеждането

Мнение от Fado »

От повече от три години имам hoya carnosa (струва ми се :hmmm: ) и досега не е цъфтяла. :hmmmmmm: . На западен прозорец е, не я грее слънце непрекъснато, но все пак я грее. И не ще и не ще да цъфти. :cry: Що така, а? :hmmm:
Аватар
svetla06
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1586
Регистриран на: Ное 29, '09, 19:41
Местоположение: Русе

Re: Хоя (Hoya) - коментари по отглеждането

Мнение от svetla06 »

Моля някой да ми каже може ли да окъпя с душа хоята :hmmm: ? От онази, с къдревите листа е.
Благодаря!
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”