Фаленопсис-Phalaenopsis

Публикувай отговор
Аватар
ladidali
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Сеп 5, '14, 18:38
Местоположение: София

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от ladidali »

Здравейте,
Аз съм нова тук. Успях да прочета и разгледам почти всичко в тази тема. Невероятни красоти сте показали. :daaa: :liubov:
Това е единствения цвят, който имам тази година
Изображение
Май нещо не се справям :eeeh: , но ще опитам да се поправя.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от botan »

Как разбра, че не се справяш след като имаш цвят? Фаленопсисите започват да образуват цветоноси като дойдат големите температурни диапазони т.е. есента. :nod:
Аватар
ladidali
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Сеп 5, '14, 18:38
Местоположение: София

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от ladidali »

Ботан, от три фалчета успях да цъфна само това. От другите две едното направи цветонос, но пъпките изсъхнаха и паднаха без да се отвори нито една. Другото фалче се къса да пуска само корени :evil: Това е.
Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1401
Регистриран на: Мар 20, '12, 20:25
Местоположение: Варна

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от serena »

Ladidali, не се отчайвай. Фалчетата са цветя за търпеливи цветари :dovolen: И при мен се случва някоя да пропусне да цъфне, уж ги гледам на един и същ режим, с едно и също торя и т.н. Ако е решило да цъфне, ще цъфне, ако ще и цветонос да се счупи - изкарва нов. Само дето са изсъхнали пъпките, най-вероятно е от засушаване или ниска въздушна влажност. Може да им слагаш тарелка с вода покрай тях, за да се изпарява, ако няма друг начин да повишиш влажността около орхидеята.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
Аватар
ladidali
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Сеп 5, '14, 18:38
Местоположение: София

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от ladidali »

Serena, благодаря за куража, който ми даваш. :liubov: Държа ги в допълнителна пласмасова кашпа, като на снимката по-горе, за да се задържа влагата при оросяване. Времето, по което беше направила цветонос, беше много мрачно и дъждовито. Ставаше голямо течение вкъщи и особено точно там, където стои тази рхидея. От друга страна изглежда прекалих с торенето. Май станаха достатъчно причини :snif: . Другите две закъсняха, защото им смених мястото. Преместих ги по-близо да прозореца, за да им е по-светло. Едната цъфна, а другата пуска корени и листа.
Аватар
politod
Виенско кафе
Мнения: 309
Регистриран на: Фев 2, '10, 15:02
Местоположение: София, кв. Сухата река

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от politod »

Имам въпрос.
Трябва ли, да се притеснявам, че корените на един от фаловете ми, не са зелени, а светло кафяви? Здрави са, няма меки, или изгнили и са доста. Листата зелени + два свежи прецъфтели цветоноса.
Ако това е проблем, какво трябва да направя, за да позеленеят корените?
http://politod.snimka.bg/flowers/cvetya.864082" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от botan »

Вероятно не са видели достаъчно светлина за да се образуват хлоропласти в тях. Това ли имаш предвид?
Изображение
Аватар
politod
Виенско кафе
Мнения: 309
Регистриран на: Фев 2, '10, 15:02
Местоположение: София, кв. Сухата река

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от politod »

Благодаря Ботане!
Да, точно така изглеждат всички корени, няма никъде, поне малко зелено!
Когато я купих, корените бяха обвити в свагнум мъх, махнах го и я засадих само в кори.
Но мина вече около 1 месец, а корените стоят белезникави, при този цвят, ми е трудно да преценя кога да поливам :hmmm:
http://politod.snimka.bg/flowers/cvetya.864082" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от zmei4o »

Нормално корените са като сивите на снимката ;)
Когато се намокрят стават зелени. Жълтите са без хлорофил засега.
Най-добре се разбира дали да се полее едно фалчо по листата - стават леко сбръчкани.
Не са опънати и лъскави когато иска вода.
Орхидеите умират лесно от загниване пречинено от много вода.
Орхидеите са епифити!
Живеят по дърветата и палмите и когато вали те изсмукват попилата вода от кората на клона.
Изображение
Изображение
Това, че обичат много вода е мит!
Ако пуска ново листо и нови корени значи е добре ;)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
politod
Виенско кафе
Мнения: 309
Регистриран на: Фев 2, '10, 15:02
Местоположение: София, кв. Сухата река

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от politod »

Благодаря, на всички отзовали се :tzvetentze:
http://politod.snimka.bg/flowers/cvetya.864082" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”