Проблеми с нашите орхидеи

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от libra »

Първото са само корени и нищо по-вече.
Листата са под въпрос,освен че я няма така наречената растежна точка,може да има и гниене.
Третото дендробиумче,ще пусне корени. :stiskam:
Лично мое мнение е ,че е нездрава практиката да се пресаждат ,режат корени,разскубват,разчепкват и прочее загрижени дейности по орхидеите.Ако едно растение си е добре ,няма нужда да му режеш корените.В края на краищата ,ако не беше в прозрачна саксия ,нямаше да знаеш,че някой корен е кафяв.Пресаждане -ако му е малка саксията ,ама и тогава не е задължително. Евентулно -ако корите се разпадат вече.За фаленопсисите специално,дори и да е кафяв корена ,в средата има твърда нишка,която може все още да е проводяща .
Като си чета поста,дори на мен ми изглежда,че ти се карам,но просто искам да ти кажа да не ги човъркаш излишно :tzvetentze: к
Аватар
fisco
Kафенце
Мнения: 23
Регистриран на: Апр 24, '13, 15:12
Местоположение: Добрич

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от fisco »

libra благодаря ти за бързия отговор. Ще си взема поука с останалите оцелели орхидеи. :tzvetoman:

А дендробиума е втората детка която слагам в субстрат, и двете имаха малки коренчета, първата изсъхна.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от botan »

Тъй като го гледам този субстрат е по-скоро за наземни тропически орхидеи, твоите са епифитни и е желателно да са само в кори в удобна за тебе фракция.
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от libra »

Похлупи дендробиумчето с някаква пласмасова бутилка без капачка-да има повече влага.Или опръсквай корите с вода докато е топло ,все още.
Аватар
beri
Kъсо кафе
Мнения: 57
Регистриран на: Мар 30, '11, 20:14
Местоположение: Дулово

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от beri »

Днес пръсках орхите си против акари с ортус и искам да питам кога трябва да повторя процедурата :oops:
забравих да питам като купувах препарата... :hmmmmmm:
Аватар
leti_at
Кана кафе
Мнения: 507
Регистриран на: Май 22, '10, 00:00
Местоположение: Plovdiv

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от leti_at »

Има ли шанс?
Има ли шанс орхидея, чийто корени са изгнили ( останали са само конците им).Има зачатък на ново коренче в основата,но е много мъничко все още. Иначе тя е със 7 големи листа, които в момента ми изглеждат малко дехидратирани и цветонос си има.
Купих я преди около 10 месеца, изцъфтя ми.Все се каня да я пресадя и понеже вече забелязах,че корените,които се виждаха са заминали, реших да я пресаждам.Не очаквах,че състоянието ще е толкова плачевно, понеже листата й си бяха супер.Оказа се,че вътре има нещо като малко топче сфагнум.Явно като купя орхидея трябва веднага да я разбутам и да я пресадя.
Давайте съвети сега какво да я правя. Да я сложа ли в кори? Над вода? Минипарник да й правя?
http://letiat.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Петина
Виенско кафе
Мнения: 435
Регистриран на: Мар 16, '12, 08:59
Местоположение: гр. Шумен

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Петина »

В момента реанимирам една в офиса с много дехидратирани листа, цветонос и почти всички корени изгнили. Сложих я в туба от минерална вода, мисля че е 10 литрова, отрязах горната част като капак и поставих орхидеята вътре, т.е. като парник. Беше много зле, на умиране. .....но в продължение на месец и половина започнаха да избиват нови корени, излезе ново листо, което е твърдо и много хубаво, а от цветоноса от спяща пъпка започва да се оформя нещо - или ново разклонение или дедка. Това ще се види в последствие. Опръсквам я по-рядко, примерно през два-три дни и отварям капака по около час на ден да се проветрява.
Така че пробвай този вариант - дано да имаш успех. :stiskam:
Тубата стои до процорец - сиреч на светло.
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от evita »

Има шанс.Първо,отрежи цветоноса.След това засади в кори,добре фиксирай растението.Няма нужда да поливаш щом няма корени,просто опръсквай горния слой кори.
Можеш да я напръскаш с вит Б ,разлежда се 1 ампула на литър.
Не я излагай на слънце.
Аватар
liljana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1128
Регистриран на: Фев 5, '10, 11:46
Местоположение: Пловдив

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от liljana »

leti_at написа:Има ли шанс?
Има ли шанс орхидея, чийто корени са изгнили ( останали са само конците им).Има зачатък на ново коренче в основата,но е много мъничко все още. Иначе тя е със 7 големи листа, които в момента ми изглеждат малко дехидратирани и цветонос си има.
Купих я преди около 10 месеца, изцъфтя ми.Все се каня да я пресадя и понеже вече забелязах,че корените,които се виждаха са заминали, реших да я пресаждам.Не очаквах,че състоянието ще е толкова плачевно, понеже листата й си бяха супер.Оказа се,че вътре има нещо като малко топче сфагнум.Явно като купя орхидея трябва веднага да я разбутам и да я пресадя.
Давайте съвети сега какво да я правя. Да я сложа ли в кори? Над вода? Минипарник да й правя?
Като стиснеш коричка от саксията на орхидея и тя стане на пясък,едва тогава орхидеята е за пресаждане,за това е цвете за "мързеливи",като мен :nod:
На старата саксия/измита поне с веро/направи две дупки,през 2 см,през тях прекарай тел или канап и фиксирай здраво,държача на цветоноса/пръчката/за него стабилизираш орхата,насипваш САМО кори и забравяш за тази саксия.На десетина дена пръскаш само корите.Не чакай развитие преди да е минало няколко месеца :stiskam:
http://liljana.snimka.bg/flowers/orhi-v ... 8.30411789" onclick="window.open(this.href);return false;
Не можеш да състариш мисълта. Можеш да състариш само формата.
Аватар
leti_at
Кана кафе
Мнения: 507
Регистриран на: Май 22, '10, 00:00
Местоположение: Plovdiv

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от leti_at »

Благодаря на всички ви за съветите...Обичам ви,затова,че ви има и че винаги се отзовавате със съвет.. :tzvetoman: :tzvetentze:
Днес ми е такъв каръшки ден,а той още не е свършил..
http://letiat.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”