Алоказия (Alocasia)

denitsavm

Re: Алоказия

Мнение от denitsavm »

Полей обилно с някакъв фунгицид. Изрежи и изсъхналото от другото листо, поразрохкай малко почвата - да се поизсуши по-бързо и поливай по-рядко. Най-вероятно ще ти оживее растението, нищо и няма, освен че е гледано зле :daaa:
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Алоказия

Мнение от secret_rose »

Дени, то не е мокро... не съм го поливала изобщо от как го купих, след пресаждането само опръсквам корите леко отгоре и ако много пекне, поливам в подложка съвсем малко - до сега - веднъж само. Ще му изрежа изсъхналото от старите листа, мерси за съвета... дано оцелее. Иначе корените са в добро състояние, но окапването на листото ми заприлича на гниене, и да не е бактериално нещо само. А под това окапало листо се подава пъпчица - явно издънка ще е, даже на снимката се вижда..
Нямам топсин, имам други фунгициди, но не са добри като топсина :snif:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Алоказия

Мнение от Албена »

Много неразумно от моя страна,но си взех една преоценена алоказия с идеята да я спася ,при положение ,че никога не съм имала такова цвете. Има само един лист в горе-долу добро състояние .Взех я само защото видях ,че изкарва нов лист. В момента е в доста мокър торф ,та затова не съм я поливала.Сложих я на северен много светъл прозорец в топла стая.

Изображение
новото листенце
Изображение

старото листо
Изображение
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Алоказия

Мнение от Албена »

Листът на алоказията започна бързо да пожълтява. :snif: Може би й е сух въздуха в стаята,но аз още като я взех беше започнал този процес.Посадена е само в торф,но не смея да я разсаждам .Има ли шансове да оцелее и да изкара новото листо ,ако този лист съвсем изсъфне :hmmm:
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Алоказия

Мнение от secret_rose »

Моята болна преоценена се бори в всички сили... Албена, направи и влажен въздух, аз съм я сложила до овлажнител, но може върху съд с камъчета и вода, да не я мокри. Обичат влага във въздуха, не в почвата, явно...
Много ги харесвам и ще си купя здраво растение, но за да опазя тази, май ще си правя терариум. Имам един стар аквариум на тавана...
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Алоказия

Мнение от al.yank »

Алоказиите са много податливи на акари,хубавичко огледайте листата отдолу.И да,не обичат много влажна почва.
А пък,мокра почва в комбинация с топъл въздух си е идеална среда за развитие на акари.Но,дори и останали без листа,не ги отписвайте,могат да избият нови.
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Алоказия

Мнение от secret_rose »

al.yank, на слънце ли да я държа или на сянка...? В момента ми е на масичка под западен прозорец без перде, но има тераса отвън и не я огрява директно.
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти

Re: Алоказия

Мнение от iana_hk »

Не обичат директно слънце, Розичке.
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Алоказия (Alocasia)

Мнение от secret_rose »

Оцеля ми, вади второ ново листенце. Благодаря на всички за съветите!
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”