Неидентифициран вредител по орхидеята ми

Модератор: Миша

Аватар
allana
Виенско кафе
Мнения: 396
Регистриран на: Окт 15, '12, 15:01
Местоположение: Сливен

Неидентифициран вредител по орхидеята ми

Мнение от allana »

Здравейте, цветарки и цветари. Позволих си да отворя тази тема, защото снощи нещо ме хвърли в дълбока тревога. Да започна първо от там, че от около 3 месеца съм горда собственичка на едно бяло фалче, гледаме се двечките уж добре, всяка вечер си се радваме една на друга, нооо снощи както си я гледах и любувах нещо ми привлече вниманието. Малки ситни колкото връхче на игличка черни топченца, лъскави като мъниста. И както си ги гледах те взеха че се преместиха. Предимно са по корите на субстрата, но има и на едното листо няколко. Търсих из нета каква може да е тази гад и как да я уморя, но безуспешно, само на черни листни въшки попаднах, но това е още по ситно и кръгло и лъскаво. А аз все пак съм виждала черни листни въшки неведнъж. Не ми се струва да е и акар, защото и акари съм си отглеждала :D и ги разпознавам гадовете, макар и те да са така ситни и почти невидими. Видима повреда по орхидеята нямам, но пък може да и навреди този вредител, знам ли :x . Субстрата на орхидеята не съм я сменяла от както ми я подариха, първо от незнание, защото ми е първото фалче, второ за да не я травмирам допълнително. Поливам веднъж на седмица, много оскъдно, защото тя водата все изтича в кашпата. Мислех си за тютюнева вода да напръскам, но незнам дали няма да навредя на орхидеята. Опитах се да снимам, но то нищо не се вижда, те са толкова ситни че едвам се виждат, трябва мнооого да се взираш за да разбереш, че там има нещо живо, дето мърда :svekurva: . Моля Ви помагайте :cry:
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Неидентифициран вредител по орхидеята ми

Мнение от evita »

Алана,снимай растението :nod: .Снимай му листата и в цял ръст :nod:
Има едни черни мушици които се появяват когато влагата в саксията е много,безвредни са.Има и едни които се хранят с корите.
Има ли видима промяна при растението от както е при теб?
Аватар
allana
Виенско кафе
Мнения: 396
Регистриран на: Окт 15, '12, 15:01
Местоположение: Сливен

Re: Неидентифициран вредител по орхидеята ми

Мнение от allana »

Довечера ще го снимам и ще покажа снимки, видима промяна на цветето от както ми е подарено няма. Цветоноса си е все същия, листата са хубави зелени и трътлести. Не са мушици със сигурност, нещо пълзящо е и кръгло, не се виждат крака изобщо :D И аз се надявам да е нещо от корите, всякаш се появиха сега като е по влажен субстрата
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Неидентифициран вредител по орхидеята ми

Мнение от evita »

Значи страшно няма :nod: Ще изчезнат когато субстрата позасъхва повече .
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Неидентифициран вредител по орхидеята ми

Мнение от evita »

Алана,Лила май откри гадините-
http://www.cedarcidestore.com/i/Big%20i ... _mites.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
цтирам -
"казват им Springtails, клас/род Колембола, не са много изучени, обикновено се развъждат където има гнилостни процеси - корите са загнили, да ги смени; единствения демидж, който могат да нанесат е да изядат и гнилите участъци по корените преди гъбичките да нападнат гнилото общо взето"
Аватар
allana
Виенско кафе
Мнения: 396
Регистриран на: Окт 15, '12, 15:01
Местоположение: Сливен

Re: Неидентифициран вредител по орхидеята ми

Мнение от allana »

Ох незнам, не приличат много много, ето тук и правих фотосесия на моята хубостница, дано се виждат тези твари
Изображение
Това ситното мънистеното, незнам дали някой освен мен го забелязва на снимката, ама се мърда и то доста бързо. Снимката е почти на макс и то доста поорязана за да не ми се карат модераторите. Ако кажете пак ще се мъча да я снимам но едва ли ще е по качествена. Дано наистина е само по корите това чудо, че аз като снимах си мислех че снимам 2-3, а то на снимката цял рояк се виждат :shock:
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Неидентифициран вредител по орхидеята ми

Мнение от evita »

Бая са,но наистина прилича на черното от снимката.
Ако орхидеята не цъфти в момента можеш да и подмениш корите.Като пресаждаш,напръскай растението,корените,със слаб разтвор на някакъв инсектицид.Старите кори директно в кофата.
Аватар
allana
Виенско кафе
Мнения: 396
Регистриран на: Окт 15, '12, 15:01
Местоположение: Сливен

Re: Неидентифициран вредител по орхидеята ми

Мнение от allana »

В един английски форум открих като показаните от мен гадини, но и там никой не знаеше какво е това. Наистина предлагат да сменя субстрата, но фалчето ми още е цъвтящо и поне още 2-3 м. сигурно ще е така да се надявам. Наистина споменават че от влагата са наизлезли, а аз полях и с тор за кисели почви, може и от това да е :cry: След време като сменя почвата и ги дезинсектицирам ще пиша :nod:
ПП Открих го какво е, но незнам как ще го моря http://www.pbase.com/tmurray74/image/71128024" onclick="window.open(this.href);return false; това казват като съвет - Archegozetes longisetosus, lives in and from rotted spahgnum, does no harm to the plants. If you don´t like them, repot and keep the plants drier.
Въможно ли е да засуша орхидеята, ще понесе ли сушата за 2 седмици примерно :?:
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Неидентифициран вредител по орхидеята ми

Мнение от evita »

Хората пишат ,че тия твари са безвредни за растението,споко.
2 седмици е много.Изчакай я да прецъфти и я пресади :nod: .Гадинките категорично не са се появили от торовете,то в такъв случай при моите орхита тези буби биха били с размерите на котки :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”