ИРИС (Iris germanica) 2024

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31867
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1215 пъти
Получил благодарност: 3063 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Мария Николова »

Днес си носих на ремонт двата чифта очила - за компютъра и по-грамотните - зя четене и писане. Там помощничката, която ги ремонтира, ме заговори и стигнахме чак до китки. Накапах я да потърси на телефона си от Гугъл нашия форум. Аз диктувам, тя изпълнява и отвори темата "Ириси" да й покажа днешните си снимки. Накрая се разбрахме, че отивам да извадя няколко ветрила с цвят, за да види какво ще цъфти в двора й.
Дъъълга работа. Първо с нож да отделя ризома на едно ветрило, обикновено с още един брат, от другите ризоми. После пак с ножа да прережа отзад дългите корени и да вкарам ръчната градинска лопатка в следите от ножа . Накрая добавям и дългия "плевелоубиец", с който да помогна на лопатката да надигна и най-сетне да издърпам нагоре ириса. Напъхах коренищата в една торбичка, опрях на рамото си край главата цветоносите и накрая пристигнах в "Оптика"-та.
Хубаво е да зарадваш човек, когото няма повече да видиш, но всеки сезон ще си спомня как са се озовали тези ириси в градината.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2978
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1858 пъти
Получил благодарност: 1802 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Клеър »

Чудесна случка !

Тази вечер идва един човек вкъщи да заварява разни железарии , не само тази вечер , а и вчера . Доста работа си беше и накрая , човека отказва да му платим . Приготвя си нещата , цял багажник материали за работа. ММ ще го закара до тях . Чакай , сетих се в последния момент , тичам и бера един букет с ириси , от тези които не съм разсаждала и имат по много цветоноси. Ето казвам му , подари този букет на жена си . Той се смее и отговаря , нямам жена . Оууу , съжалявам , отговарям аз , съжалявам . Той се усмихва и казва , но имам майка , на нея ще го подаря .
Успокоих се . Не след много се обажда да каже , че майка му страшно ги е харесала и ще иска когато ги разсаждам . Казах му да и каже , че ще извадя веднага от същите от които е букета , утре да мине да ги вземе . Та утре и аз Мери ще правя твоето упражнение .

Сега малко букети кипри и от мен .
Мисля този прекрасник от парче , че е
Hoked an a feeling
Не съм сигурна , но може да е той , тъй като някои парчета имаха имена . По табелка и опис на мястото отговаря и нета си прилича долу горе . Не съм сигурна защото някои се споминаха и не вървят по ред на легендата .
Изображение

Pretty Swesh
Изображение

Този нямам идея как се е пръкнал тук , може да е пак от парчетата и да е нямало място в люпилнята . Ще прегледам пак имената на парчетата които имам , може от тях да излезе името . За първи път цъфти . Ако не излезе от тях ще прегледам старите теми ако някой му е посал името .
Изображение
Както и да се е пръкнал , все едно , много ми харесва . За първи път не знам как се е случило такова нещо . Ирисите стриктно ги водя по схеми , описи и си имат цяла тетрадка . Дори преди разсаждане имам готов план , който следвам за да не настане хаус .
Друго което мисля е , че може от едни мои да е които бяха на улицата докато вътре им намирам места . Освен , че всичко е стриктно , помня всеки кой къде се е намирал първо , , къде след първото голямо разсаждане , къде след второто такова . Наизустявам всичко както стихотворение и през зимата знам кой , кой е . Както и да е , да не ви занимавам с моите глупости .

Mostache Rose
Изображение

Prize Drawing
Изображение

Жълт , много красив , без име е защото е сбъркан , трябваше да е лилав .
Изображение

Pistes Blues
Изображение
Много красив на живо , сакъш рисуван от художник с мастило .

Тази година доста блед , сигурно не му харесва това мокро и мрачно време , великолепния
Rare Blend
Изображение

Подааръ от Клокчето , за първи път цъфти , няма име , има си обаче крилца .
Изображение

И малко общи
Изображение

Изображение

Изображение

Толкова цветни , толкова кипри , какво настроение носят , просто нямам думи да изкажа обичта си към тях :angel2:
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 780
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от maranta »

Зашеметяващи ириси показвате, момичета :sheart:
При мен вече прецъфтяват и последните:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Повечето ми ириси са несортови/старомодни :) Пак си ги харесвам, но ми се иска още малко разнообразие от тази прелест :nod:
Обикновено ги разсаждаме след като прецъфтят и бих искала да помоля, ако имате вповече или специално за продажба да си купя. Ще се радвам, ако някой се отзове :stiskam:
Само каквото съм купувала от Влади си отговаря на сорта. От другите търговци... все има някакви "грешки". :twisted:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31867
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1215 пъти
Получил благодарност: 3063 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Мария Николова »

Отзовавам се, maranta!

Идваш в Н.З. и първо на всяко ветрило пишеш с перманентен маркер - примерно 1.8.4 - което означава "Първа полянка, ред 8, място 4.
После вадиш всички туфи ириси. и ги подреждаш под навеса.
После обръщаш с правата лопата двете полянки, като събираш и изхвърляш всичките корени на гадната поветица. Разбиваш всички буци и заравняваш двете места.
После правиш вади, като за садене на разсад домати.
После от всяка туфа от един сорт, отделяш едно ветрило за теб, 3 ветрила за връщане на мястото и като останат - всичко ще е за подаряване във форума.
После товариш във возилото си твоите ириси и си тръгваш щастлива. :wooow2: :wooow2: :wooow2:

Аз ще си засадя по 3 ветрила от сорт и ще полея обилно с маркуча вадите и ще чакам следващия сезон.
Само това мога да направя.
Другото - докато се ститне до това - вече не мога на тази възраст. :snif:

За това и не мога да ти дам ветрила - нито с пари, нито без пари.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Мария - Луиза
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Ное 15, '23, 21:31
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 160 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Мария - Луиза »

Изображение

Изображение
Мария - Луиза
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Ное 15, '23, 21:31
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 160 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Мария - Луиза »

Изображение
Аватар
Хави
Виенско кафе
Мнения: 422
Регистриран на: Мар 10, '22, 18:25
Дал благодарност: 3033 пъти
Получил благодарност: 343 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Хави »

Мария Николова написа: Май 15, '24, 14:17 Отзовавам се, maranta!

Идваш в Н.З. и първо на всяко ветрило пишеш с перманентен маркер - примерно 1.8.4 - което означава "Първа полянка, ред 8, място 4.
После вадиш всички туфи ириси. и ги подреждаш под навеса.
После обръщаш с правата лопата двете полянки, като събираш и изхвърляш всичките корени на гадната поветица. Разбиваш всички буци и заравняваш двете места.
После правиш вади, като за садене на разсад домати.
После от всяка туфа от един сорт, отделяш едно ветрило за теб, 3 ветрила за връщане на мястото и като останат - всичко ще е за подаряване във форума.
После товариш във возилото си твоите ириси и си тръгваш щастлива. :wooow2: :wooow2: :wooow2:

Аз ще си засадя по 3 ветрила от сорт и ще полея обилно с маркуча вадите и ще чакам следващия сезон.
Само това мога да направя.
Другото - докато се ститне до това - вече не мога на тази възраст. :snif:

За това и не мога да ти дам ветрила - нито с пари, нито без пари.
Мила, Мария аз ще изпратя на Maranta, по едно ветрило.
От всичките прекрасни ириси, които сими подарила.
Само нека да прецъфтят ❤️.
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 780
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от maranta »

Мария Николова написа: Май 15, '24, 14:17 Отзовавам се, maranta!

Идваш в Н.З. и първо на всяко ветрило пишеш с перманентен маркер - примерно 1.8.4 - което означава "Първа полянка, ред 8, място 4.
После вадиш всички туфи ириси. и ги подреждаш под навеса.
После обръщаш с правата лопата двете полянки, като събираш и изхвърляш всичките корени на гадната поветица. Разбиваш всички буци и заравняваш двете места.
После правиш вади, като за садене на разсад домати.
После от всяка туфа от един сорт, отделяш едно ветрило за теб, 3 ветрила за връщане на мястото и като останат - всичко ще е за подаряване във форума.
После товариш във возилото си твоите ириси и си тръгваш щастлива. :wooow2: :wooow2: :wooow2:
Аз ще си засадя по 3 ветрила от сорт и ще полея обилно с маркуча вадите и ще чакам следващия сезон.
Само това мога да направя.
Другото - докато се ститне до това - вече не мога на тази възраст. :snif:
За това и не мога да ти дам ветрила - нито с пари, нито без пари.
"В живота си нивга не бях се надявал
на толкова мил комплимент:
покани ме Мери — щедрата Мерка —
при своите ириси с подходящ инструмент.

...:wooow2:
Благодаря ти, Мария :tzeluvka: Така ще направим :ieeee: Много ме зарадва с отзивчивостта си :tzvetentze:
Бъди здрава и прави света около себе си по-красив и по-добър :sclap: :sheart:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31867
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1215 пъти
Получил благодарност: 3063 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Мария Николова »

Супир, maranta! :wooow2: :wooow2: :wooow2:
Горките на са разсаждани от 5-7 години, вместо на всеки 3 години.
Ирисите ще бъдат щастливи и ще са ти много благодарни! :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Alabama
Kафенце
Мнения: 25
Регистриран на: Яну 7, '24, 16:37
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: ИРИС (Iris germanica) 2024

Мнение от Alabama »

Този форум е голяма краста 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
Обещах най-отговорно, че повече няма да засаждам цветя, защото 1- искат много грижи, 2- дадох един куп пари и 3 - уж вече няма място, но след няколко часово ровене из темите съм запазила снимки на сигурно 10 вида ириси, които следва да търся и на поне още толкова други растения. За да не съм съвсем капо - поръчах и вятърна въртележка и лампички за една круша 🤷‍♀️
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”