От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17065
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 486 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Миша »

Спрете да тормозите растенията, просто ги горите и в последствие се развиват нормалните процеси на загниване на мъртвата тъкан, светлината е малко, денят е къс, всеки опит за подхранване при неподходящи условия като например изнежени растения или преовлажняване, ще доведат до пригор. Силно слънце след няколкото мрачни дни при изнежени растения също може да ги пригори и после следват петната. Единственото, което трябва да направите при поява на пригор е незабавно да махнете наранените листа, защото те са предпостовка за развитие на сиво гниене. Връщам се на първото изречение, растенията ви са малки, тъканите са млади и силни,трябва много силна зараза около тях, за са се разболеят, не виждам от къде ще дойде, оставете ги да се развиват сами, дръжте ги възможно по-сухи и на светло, нямат нужда нито от стимулатори, нито от пръскане против болести. Внимавайте за трипс, времето е топло и вече започва да лети.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8574
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 953 пъти
Получил благодарност: 727 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Клеърче,семената са при мен.Сърдечни благодарности за изненадите и хубавия подбор. :tzeluvka:
Сърдечни благодарности и на Миси :tzeluvka: ,без нея нямаше да мога да имам тези семенца. :daaa:
Сега остана да направя последен подбор и да изготвям финалния списък.Много е труднен избора,много :liubov2:
Все си мислех ,че всяка следваща година ще ми е по-лесно в избора ,а става точно обратното.
Затънала съм до шия :lol:
За да не се удавя в доматеното море от сортове ще си оставя една сламка за въздух и на нейния връх моля ви се е кацнал един Халапеньо :shock: :lol: Ми реших ,че трябва да оставя място и за барем една люта чушка :hihihi:
Последно промяна от Shami на Фев 28, '24, 23:42, променено общо 2 пъти.
Bambolina
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Яну 3, '24, 11:46
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 16 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Bambolina »

alys написа: Фев 28, '24, 22:28 Лупа имаш ли? Ако нямаш, снимай обратната страна на засегнатите листенца. Според мене са акари. Имаш ли цветя при разсадите? Огледай и тях. Махни най-петносаните листа. Напръскай с настойка от чесън или с масло от нийм. Но лупата е задължителна, с голямо увеличение. Моята увеличава 40 пъти и акарите се виждат.
Нямам цветя при разсада. Утре на светло ще снимам обратната страна на листата, за да се вижда по-добре. Лупа имам, но увеличава само 5 пъти и не се вижда нищо. А настойката от чесън в каква концентрация трябва да бъде?
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Бамболина, ти пръскала ли си с нещо твоите домати?
Bambolina
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Яну 3, '24, 11:46
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 16 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Bambolina »

alys написа: Фев 28, '24, 23:36 Бамболина, ти пръскала ли си с нещо твоите домати?
Не съм, alys. Само ги полях с Рутмост една седмица след пикиране.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Против акари - работещата концентрация е 100 гр. скилидки чесън настойка за 1 литър вода, 24-48 часа (с 5 мл веро като прилепител) .
Но трябва да се убедиш, че са акари, евентуално трипси (?).
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17065
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 486 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Миша »

Няма акари и трипси, петната са различни, но...ваша си работа.
Не виждате ли, че самата листна пластина е деформирана и по-светла като при завишен калий, ниска усвояемост на азот, оттам и некрозата, единствено трябва да се махнат петносоните листа и да се засуши. Растежните регулатори се ползват сзъщо с повишено внимание, в земеделието повече не винаги означава повече, особено при къс ден и неравномерно осветяване.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте! Знам че повечето от вас са наясно,но със сигурност това видео ще е полезно на тези,които са от по-скоро и ще им спести много четене. :stiskam: :D

Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10135
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 389 пъти
Получил благодарност: 1130 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от МГХ »

alys написа: Фев 28, '24, 22:30
МГХ написа: Фев 28, '24, 20:43 Ето юнаците, набедени за болни,
Значи изгаряне?
Да. Почистени и се чака да заякнат. Върху вече наранените листа започва гниене, което е нормален процес. Това уточнихме последно с Миша, за което й благодаря.
Bambolina
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Яну 3, '24, 11:46
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 16 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Bambolina »

Благодаря много на всички, които се включиха с коментари по моя проблем. Ще премахна листата и се надявам да се оправят, защото вече е късно да сея нови за оранжерията. Бъдете здрави и плодородна година на всички!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”