От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Бяха ми се събрали няколко зелени доматчета, които по една или друга причина бяха паднали. Не ги изхвърлям, защото ми е жал. Обаче те скоро нямаше да узреят. Експериментирах като ги нарязах на филийки, посолих и ръснах малко захар. Захарта трябва да е по-малко от солта. Оставих ги да си пуснат сока. Изцедих и задуших под капак с олио. Понеже бях прекалила със захарта, а ме мързеше да режа червени домати, пипер, праз и чесън, които също да задуша и да ги смеся, реших да приготвя млечно-чеснов сос (кисело мляко, чесън, копър и сол) и добавих към задушените доматчета. Хареса ми.
Това може и като зимнина да се направи. С други думи, ако имате зелени доматчета, може да опитате първо с малко количество, а после евентуално да направите зимнина.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ivko69 »

Кво удобно нещо е сушилнята... :hmmm: Сушиш неща които по принцип изискват много време,не се съобразяваш с влажният въздух, дали вали или е мъгла,хич не ти трябва слънце и проветрение,сушиш и нощно време,става бързо,качествено ,абе сгода...Те сега суща тиквички,босилек и чубрица,зелени сладки чушки,и малко ябълки и за 12 часа са тука-тука готови..Ми кога щях да ги изсуша при това влажно и дъждовно време..Никога..Щяха да потъмнеят,да плесенясат и щях да ги изхвърля...Мдаа.. :zazaazaz:

Ако щете ми се смейте,ма ще ви кажа че в сушилната се сушат и обувки.. :mrgreen: Понеже работя по 10 часа на ден,не правя компромис с покупката на работни дрехи и обувки.Таа,обувките ми са скъпички,от дебела кожа,доста удобни,ма като ги изпера и съхнат по три-четири дни..Еее,как да ги изпера,като събота и неделя не стигат за да изсъхнат..Ами те така-в сушилнята... :lol: Изчаквам да се изкапят от водата,включвам сушилнята на 40 градуса,и за десет часа обувките са сухи...Три пъти вече го правя.. :lol:
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3459
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 251 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от polyabs »

ivko69 написа: Сеп 18, '23, 00:26 Кво удобно нещо е сушилнята... :hmmm: Сушиш неща които по принцип изискват много време,не се съобразяваш с влажният въздух, дали вали или е мъгла,хич не ти трябва слънце и проветрение,сушиш и нощно време,става бързо,качествено ,абе сгода...Те сега суща тиквички,босилек и чубрица,зелени сладки чушки,и малко ябълки и за 12 часа са тука-тука готови..Ми кога щях да ги изсуша при това влажно и дъждовно време..Никога..Щяха да потъмнеят,да плесенясат и щях да ги изхвърля...Мдаа.. :zazaazaz:

Ако щете ми се смейте,ма ще ви кажа че в сушилната се сушат и обувки.. :mrgreen: Понеже работя по 10 часа на ден,не правя компромис с покупката на работни дрехи и обувки.Таа,обувките ми са скъпички,от дебела кожа,доста удобни,ма като ги изпера и съхнат по три-четири дни..Еее,как да ги изпера,като събота и неделя не стигат за да изсъхнат..Ами те така-в сушилнята... :lol: Изчаквам да се изкапят от водата,включвам сушилнята на 40 градуса,и за десет часа обувките са сухи...Три пъти вече го правя.. :lol:
:hmmm: Ивко каква ти е сушилнята за плодове, зеленчуци и обувки, доста големичка трябва да е ;) Я сподели.
Майка ми има една сушилня пластмасова кръгла на 3-4 диска ... ами суших преди няколко години грозде без семки за стафиди ... е станаха но за 1 компотен буркан стафиди суших една седмица ... и се отказах.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ivko69 »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Температурен диапазон 35-75 градуса,времеви диапазон 30минути-24 часа...
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 885
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 64 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Неделя »

Di_Va написа: Сеп 15, '23, 22:23
ivko69 написа: Сеп 14, '23, 20:57 Намерих цаката и на скапаните домати-сушенье...До сега съм изсушил барем десет кила пресни домати,и резултата е главозамайващ....75 градуса,за 10 часа в сушилна,един път превъртам скарите на петият час...
На снимката изглежда все едно че домата е мокър...Не Е,гланцирал се Е,хрупка като чипс... :zazaazaz:
Ивко, колко дебели режеш доматите, преди сушене и после как ги съхраняваш - в олио/зехтин или по друг начин?
И още нещо да те питам (ти беше съветвал някой, но не намерих поста) за обработка на кошница с нещо, за да се запази по-дълго в добър вид, но не запомних с какво, а имам нова, много хубава такава и ми се ще да "оцелее" повечко при мен.
Понеже у дома сме върли почитатели на сушените домати в зехтин с босилек и чесън, домати се сушат много. Как се сушат ivko69 е обяснил. А как ги съхранявам аз - след като направя необходимото количество бурканчета домати в зехтин, останалите изсушени домати ги вакуумирам и ги съхранявам във фризера. И да не са вакуумирани пак може. Като изядем част от количествата в зехтин, размразявам сушените домати и ги слагам в зехтин. И перодично така докато не свършат. А зехтинът, който остава след като изядем доматите го използвам или за овкусяване на салати или отново поставям домати в него
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Сушените домати може да се съхраняват в стъклен буркан с добре затворена капачка. У нас обаче си ги ядох сама. Затова пък доматен сок и лютеница всички обичаме.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5775
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2066 пъти
Получил благодарност: 2483 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Тутти »

И аз да се включа с една идея за изостанала салата с домати. Понякога се надценяваме с количеството. Останалата салата слагам в хладилника до другия ден или следващия ден. Загрявам фурната на 180 градуса, намазвам филийки със зехтин или олио и смачкан чесън. Запичам ги леко на горен и долен реотан или въртящ въздух, а като ги извадя от фурната, разпределям отгоре изостаналата вкусна салата и пека във фурната вече само на горен реотан да не изсъхне прекомерно филийката. Стават прелестни брускети. Мезе, закуска, вечеря, имат трайност извън хладилника два дни под фолио.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4911
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 377 пъти
Получил благодарност: 319 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Di_Va »

Неделя написа: Сеп 18, '23, 07:44 ... Като изядем част от количествата в зехтин, размразявам сушените домати и ги слагам в зехтин. И перодично така докато не свършат. А зехтинът, който остава след като изядем доматите го използвам или за овкусяване на салати или отново поставям домати в него
Това, с добавяне на сушени и замразени доматки в зехтина, е ценна идея! Благодаря за което!
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 885
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 64 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Неделя »

Тутти написа: Сеп 18, '23, 09:33 И аз да се включа с една идея за изостанала салата с домати. Останалата салата слагам в хладилника до другия ден или следващия ден. Загрявам фурната на 180 градуса, намазвам филийки със зехтин или олио и смачкан чесън. Запичам ги леко на горен и долен реотан или въртящ въздух, а като ги извадя от фурната, разпределям отгоре изостаналата вкусна салата и пека във фурната вече само на горен реотан да не изсъхне прекомерно филийката. Стават прелестни брускети. Мезе, закуска, вечеря, имат трайност извън хладилника два дни под фолио.
Това с брускетите е много добра идея. Благодаря, че сподели, Тутти! :tzvetentze: Ако ми остане салата(шопска, домати с лук) от вечерята или обяда, всичко се слага в блендер, добавям сол, така че да стане доста солено, и блендирам. После съхранявам в хладилника и използвам за готвене, като съобразявам, че е доста солено.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4911
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 377 пъти
Получил благодарност: 319 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Di_Va »

Леле, аз пък винаги хвърлям останалата салата, не ми е идвало на ум, да пасирам и използвам :eeeh: ! Тутти, Неделя, благодаря за умните съвети :tzeluvka: !
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”