От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 239 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

penkeler написа: Май 18, '23, 15:19
Minchorna написа: Май 18, '23, 13:36 Доматинът не стимулира ли образуването на повече цвят-> респективно и на повече плод.
Опрашването си е съвсем друго.
Ами не. Доматина се появи и влезе в употреба преди няколко десетилетия, когато материалите за оранжерии станаха достъпни и се увеличи оранжерийното производство. Ползваше се само в оранжерии понеже там се получава недобро опрашване, но още преди доста години се чуваха отзиви, че се е влошило качеството и много хора преминаха на други варианти, когато е необходима намеса. Но това само на закрито, а навън никой не предприемаше допълнителни мерки за опрашване. Там природата си е намерила решение.
Освен това каква е логиката веднъж да колтучим растенията точно за да намалим броя на плода с цел за по едри и качествени домати, а от друга страна да се опитваме да стимулираме увеличаване на количеството? Балансиране на количеството се извършва с колтученето. Ако искаме повече бройки оставяме на повече стъбла, а ако искаме по едри домати на едно или две стъбла и така...
По скоро доматина е тор.И много често в подобни групи си мислят,че е опрашител.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1738
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 350 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от penkeler »

ugod написа: Май 18, '23, 21:35 По скоро доматина е тор.И много често в подобни групи си мислят,че е опрашител.
На кого да вярвам, на теб или на производители и търговци? Рекламите може да описват надвишени възможности на препарата, но не и да променят предназначението или начина на приложението му.

" Доматин за опрашване "

https://www.sortovisemenabg.com/domatin-za-oprashvane
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4865
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 629 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ivko69 »

Засейте семената в подходящо време,засадете готовите растения в благоприятно време,не оставяйте растенията гладни и жадни и....те това е "доматин"... :mrgreen:
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 791
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Taalgard »

ugod написа: Май 18, '23, 21:35
penkeler написа: Май 18, '23, 15:19
Minchorna написа: Май 18, '23, 13:36 Доматинът не стимулира ли образуването на повече цвят-> респективно и на повече плод.
Опрашването си е съвсем друго.
Ами не. Доматина се появи и влезе в употреба преди няколко десетилетия, когато материалите за оранжерии станаха достъпни и се увеличи оранжерийното производство. Ползваше се само в оранжерии понеже там се получава недобро опрашване, но още преди доста години се чуваха отзиви, че се е влошило качеството и много хора преминаха на други варианти, когато е необходима намеса. Но това само на закрито, а навън никой не предприемаше допълнителни мерки за опрашване. Там природата си е намерила решение.
Освен това каква е логиката веднъж да колтучим растенията точно за да намалим броя на плода с цел за по едри и качествени домати, а от друга страна да се опитваме да стимулираме увеличаване на количеството? Балансиране на количеството се извършва с колтученето. Ако искаме повече бройки оставяме на повече стъбла, а ако искаме по едри домати на едно или две стъбла и така...
По скоро доматина е тор.И много често в подобни групи си мислят,че е опрашител.
Десетилития ?..
Едно време нямаше оранжерии , доматите се покриваха с наилон върху колците и пак сме брали домати.
Нямало е единствено поликарбонат.
Надявам се , че като си в тази тема знаеш , че на доматите не им трябва опрашване ?
Дали е на закрито или открито каква е разликата ?
Едри домати зависят от сорта , колтучиш или не няма как черито да стане едро.
Не знам на колко си ама... едно време го нямаше.
Доматина имам предвид.
Баланса на домата зависи от храната която му подаваш...
Както казват при нас у шопско - много баби хилалово бебе.
Козата си сака пръч.
Подай правилната доза на растението било то домат , чушка или цвете и ще видиш разултата.
Можеш да прочетеш за оставянето на колтуците и ползата тях.
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от MotacillaAlba »

Не ми се е налагало да ползвам Доматин, но на опаковката пише, че увеличава количеството на полена, което би допринесло за по-успешно опрашване. Обикновено 1 седмица след цъфтежа се появява завръз. Изключения е имало при студено време, но вероятно след като е цъфнал домата вече е късно да се очаква прилагането да увеличи полена, вероятно би бил полезен, ако се прилага на фаза бутони или преди това.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 485
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 151 пъти
Получил благодарност: 140 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ичиконти »

https://www.meteobalkans.com/novini/eks ... rLfyXB0BLk

Доста интересен разбор на температурите/времето в Европа и България през април 2023 г. Оказва се, че в Европа април е бил по-топъл в сравнение с други години, а за България е било точно обратното, по-студен!
А някои се чедят защо реколтата им не върви. Ето го обяснението.
Изображение
Minchorna
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Мар 30, '23, 16:13

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Minchorna »

Това как да го разбираме? Увеличава броя на цветовете, респективно и повече плод, нали така ?
Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 239 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

Minchorna написа: Май 19, '23, 08:57 Това как да го разбираме? Увеличава броя на цветовете, респективно и повече плод, нали така ?
Изображение
До колкото ми е известно увеличаването броя на цветовете се дължи на бора.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 239 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

ugod написа: Май 17, '23, 09:41
нина написа: Май 17, '23, 06:23 Да, окосена няма да се хване. Аз имах предвид оплевена, с корените, както аз правя.
Да наистина тревата с корени с се хваща.За това е добре да се остави на слънце и след това да изпада почвата от нея. Например , вчера бях на алотмънта и изтесах една трета от мястото.Ще оставя няколко дена да просъхе.И след това ще събера всичко зелено върху това място.


Изображение
Снимката на мястото от вчера.И така постепенно цялото място.Но ми беше едва 3-то ходене .

Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1738
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 350 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от penkeler »

Taalgard написа: Май 19, '23, 01:19 Десетилития ?..
Едно време нямаше оранжерии , доматите се покриваха с наилон върху колците и пак сме брали домати....
Едно време нямаше и найлони даже, а доматите се сееха само на открито и никой не се занимаваше с изкуствено опрашване. Ораянжерии имаше само държавни и не с найлони, а остъклени. После се появи найлона а като стана на достъпна цена започнаха да си павят оранжерии и по частни имоти.
За доматин за пръв път чух някде около 1980/5 година (дали е десетилетия сам прецени), когато мои познати бяха наели под наем по някаква програма една от държавните оранжерии, произвеждаха домати и продукцията им изкупуваха на място. Понеже съм малко любопитко се наложи да ми обясняват като на първолак защо и как се ползва. Отговора беше, че заради проблем при опрашване в оранжериите пръскат с флакон на който е монтирана помпичка един по един вътре във всеки отворен цвят. Не знам дали това е било заради скъп препарат или такава е била технологията, а може би и двете, но кой и кога е решил да улесни процеса с градинска пръскачка да пръска цялото растение не зная. Аз не съм измислил доматина и не знам дали, и доколко е имало нужда или полза от това, но под названието доматин се разбираше препарат за изкуствено опрашване на домати. Дали днес някой спекулира, като предлага под същото наименование препарати с различна съставка и приложение не мога да кажа.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”