Мушкато

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10122
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 779 пъти
Получил благодарност: 1385 пъти

Re: Мушкато

Мнение от greeneyed »

Започнах да примъквам мушкатата и сакъзите от градината- засега на завет пред къщата, а по-нататък - в къщата. :hmmm:

Изображение Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Мушкато

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Грийни, моите също са навън,под стряха.
Мисля към 20 ноември да зазимявам.До тогава не се очертават минусови температури.🍀
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Мушкато

Мнение от botan »

Някой разпознава ли това мушкато? Дадоха ми го без име. Дребно, саморазклоняващо се с тънки клонки, без зона и с дълги и къси косъмчета по листните дръжки. Не е цъфтяло при мен и май е от сортовете, които не цъфтят често.
Изображение
пери
Виенско кафе
Мнения: 385
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1318 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Мушкато

Мнение от пери »

Така, както го описваш, най-вероятно е Madame Salleron.
При мен цъфтя само веднъж от засаден в градината корен.
В саксия не ми е цъфтяло, но пък прави красива туфа.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2968
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1790 пъти
Получил благодарност: 1758 пъти

Re: Мушкато

Мнение от Клеър »

Днес докато поливам и сменям местата на чедата си поверени ми от форумни другарчета ги разделих на групички и ги снимах да им ги покажа колко веселки са и колко много им Благодаря от сърце и това се случи само защото измрънках , а те чак ме затрупаха подобаващо и само се въртя като пумпал около тях . Сутрин минавайки покрай миличките им пожелавам " хубав ден " , а вечер като се прибирам им казвам : - здравейте сладурчета , как сте ? Има ли някой жаден , гладен ? ( ама тихичко им говоря да не чуват комшиите , че говоря с мушката да не ме освидетелстват напълно , понеже знаят че говоря с котките , съвсем да не се плащат от мен )

Започвам с първите пристигнали , в най- голямата жега . От Илюзия :liubov:
Всички са вкоренени , без изключение !
Изображение

Изображение

После пристигнаха от Бориславка :tzeluvka: , в малко по- благоприятни температури . Боби да ме извини , но две от чедата и не са на общата снимка , защото едното е на малко по- специални температури и не ми се слизаха четири етажа надолу , но и него ще покажа друг ден . Другото пък го забелязах в ъгъла на перваза , просто се е скрило , но ще се види във видеото което по после ще пусна .
Всички вкоренени !
Изображение

Изображение
Този бонбон дойде в саксийна , вкоренен и с цвят и от септември мисля пристигнаха до ден днешен не е оставал без цвят . Голям работливко .
Изображение

Последни пристигнаха рожбите на Маги :gush: . От тях само на две не виждам коренчета , но едното има нов прираст , вероятно е вкоренено , но се срамува още , а другото е единственото съмнително и то аз се смятам за виновна , тъй като бързаше да ме зарадва с цвят , а аз му казах , че сега не му е това работата и му махнах цвета , та то като ми се разсърди , като завехна от мъка , като протестира и до ден днешен се инати , не ми говори , седи с едно листо само и протестира , че така лошо го обидих .
Изображение

Изображение

И това са бебенцата , които се глезондрят в кухнята на топличко , обаче пък светлината е по- оскъдна , та да видим и тях до къде ще ги докарам . Интересно ще е да цъфнат да видим какво са сътворили плчеличките на Маги .
Изображение

Под секрет и тихо ще кажа , че алчността е лоша работа , не ми стигаха тези които имах , не стига дето милите дружки ми подариха , комшийката като видя какво редя по стъпалата и тя ми подари още две , аз намерих на улицата още две изгубени вероятно чесначета , Ами се изкуших да купя още няколко :oops: От сега съм писала писмо на Дядо Коледа , че ще са ми необходими 50-60 бр саксии .

Благодаря ви от сърце момичета за неописуемата радост , която ми донесохте ! :liubov2: :liubov2: :liubov2:

А сега и видеото , да ги видите как са накацали по перваза на стълбището и от къде ме гледат като минавам край тях .
Трябва да се цъкне върху линка първо и после върху самата картинка за да тръгне .
https://photos.app.goo.gl/3K5ZwKoz4AdrKFNh8
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Мушкато

Мнение от botan »

пери написа: Дек 6, '22, 19:30 Така, както го описваш, най-вероятно е Madame Salleron.
При мен цъфтя само веднъж от засаден в градината корен.
В саксия не ми е цъфтяло, но пък прави красива туфа.
Благодаря Пери! :gush: Снима ли го като цъфтеше?
Много прилича на него, но гледам е станало мазало с този сорт.
Тук в лика е обяснено добре какво е положението му в момента. Накратко пишат (с допълнения от мен):

'Madame Salleron' (погрешно изписване 'Madame Salleroi') - старинен, викториански, много рядко цъфтящ сорт възникнал през 1877-ма година при M. Salleron във френското градче Мелън, с много широк бял кант на листата, до степен в която дори се появяват почти бели листа. Спорт на 'Mangle’s Variegated' и тъй като е бил селектиран на база листа и начин на растеж е много вероятно като цъфне, цветчетата да са подобни по багра и форма на 'Mangle’s Variegated', който цъфти в червено.

'Little Trot' - спорт на 'Madame Salleron' разпространен във Великобритания от Клифтън през 1972, спорадично цъфтящ с единични цветчета със сьомгова багра и по-тъмно късо перце в основата, форма храста и багра на листата като горния сорт. Сравнено с 'Mangle’s Variegated' (тъй като не намирам добра информация за цветовете на 'Madame Salleron'), венчелистчетата на Трот изглежда са по-тесни.

'Petals' - комерсиализиран сорт криещ се под името 'Madame Salleron', по-често цъфтящ, с единични цветчета в розова багра с белезникаво бяло петънце в основата на горните листчета с тъмно розово перце върху него.

Тук отварям една скоба, в Сутарве, растението, което се предлага с името 'Madame Salleron' повече прилича на 'Little Trot' показан в блога. Не намирам информация от къде са взели селекционера и годината (Lemoine 1977) и подозирам че като цяло е объркано, което ми е малко странно защото като се завъртах по-често в пеларгониевата тема, Сутарве изглеждаше като достоверен източник на посадъчен материал и информация. Впрочем и растението от Сутарве, което тази година цъфна и бях взел за 'Lara Oracle' не цъфтя както на снимката направена от селекционера му Клиф Блекмън. :/

Поправка: Задрасканото е вярно, но се отнася за сорта Petals. Little Trot е от 1896-та година, а в Интернационалният Пеларгониев Регистър като селекционер са написали Potten-Losten, което ми звучи по-скоро като име на разсадник.
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Мушкато

Мнение от Магдалена »

🤔Botan,а не допускаш ли като вариант твоето мушкато да е Frank Headley ? Той има същите листа, цъфти в кораловата гама. Madame Salleron цъфти в розово.
Ако си намеря снимки на двата сорта,ще ги пусна за сравнение с твоето.🙂🍀
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Мушкато

Мнение от botan »

Frank Headley има бледа зона, доста по-дебели стъбла и малко по-дълги междувъзлия. Мушкатото, което цъфти в розово би трябвало да е Petals, въпреки че го разпространяват комерсиално под името Madame Salleron.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2968
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1790 пъти
Получил благодарност: 1758 пъти

Re: Мушкато

Мнение от Клеър »

Ето го моето шарено , което цъфти салмонено и Маги смяташе , че е Frank Headley , мисля , ако не се лъжа . Ако се лъжа , моля Маги да ме извини , че я набеждавам .
Изображение
Зеленото на моето стои някакси нарязано , назъбено , ако мога така да се изкажа .

После Маги ми изпрати чесначе на Madam Salleron , ето му ги листенцата , покрая зеленото е по- вълнообразно .
Изображение
Изображение
Изображение

Ако това може да помогне , добре , други познания нямам . Иначе разлика голяма има в нашарването . Ще видим Мадам като цъфне , трябва да е розовичка .

На предната страница моето го има в по- голям размер ако и това има значение в разпознаването .
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2968
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1790 пъти
Получил благодарност: 1758 пъти

Re: Мушкато

Мнение от Клеър »

Понеже преди няколко дни разглеждах цялата мушкатена тема и мернах Мадам на Маги , та бързо го открих , ето му цвета .
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”