Помoгнете да избера правилното растение

Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от Havga »

Привет,
Този път няма да се извинявам, че досаждам. Помага ли сте със съвет толкова пъти и сега аз имам нужда от помощ.
Разполагам с голяма керамична саксия с размер 68см. на 68см., като гърлото е 60см. Саксията е красива, затова искам да я сложа на видно място на терасата. Купих я защото ми хареса, като в началото мислех в нея да сложа роза, но сега не съм много сигурна...
Знаете как изглежда терасата. Трябва ми растение, достойно за саксията, да издържа зимата на открито в софийския климат и лятото на пек. Може дърво, може храст, може роза или пък нещо друго, стига да е достатъчно голямо (но съразмерно с пространството 56кв.м.) и саксията, за да не хабя излишно контейнерно пространство и същевременно да не мъча растението. Върби имам вече две.
Ето я саксията
Изображение
Предварително благадаря на всички, отзовали се!
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1930
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 304 пъти
Получил благодарност: 140 пъти

Re: Помагнете да избера правилното растение

Мнение от miltonia »

Havga, саксията ти е толкова хубава, че не върви да сложиш над нея цъфтящо растение с ярки цветове, ще се "бият" акцентите. Първата ми асоциация, като я видях, беше за планински глетчер, затова си мисля, че ще е подходяща за някое по-оригинално иглолистно, надявам се Margaritenia да даде идея. Или ацер да сложиш, но не от тези с тъмночервените листа.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Помагнете да избера правилното растение

Мнение от Havga »

И аз мислех за ацер, но чувам че не обичат много слънце. А за иглолистните нещо не знам :).
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помагнете да избера правилното растение

Мнение от calico »

не бързай, до есента имаш време за мислене и засаждане.
саксията е прекрасна, и голяма, ще понесе всичко, оглеждай в поръчките.
аз имам две калини- едната е по-компактна и малка, другата е средновисока.
Мислила ли си за физокарпус? За самбуксус? Трябва ти нещо с красива листна маса извън цъфтежа
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помагнете да избера правилното растение

Мнение от calico »

Виж в началото на темата "Храсти и лиани".
Незабравка е показала това прелестно храстче, индигофера. Разгледай в гуглето с ключова дума "индигофера" - сини, розови, жълти, плачещи, всякакви
Изображение

и пише това за него "Ако разполагате със заветно и слънчево място и лека почва с добри дренажни свойства ,заслужава си да го имате .Дългите розови грациозни цветове се появяват редовно от юни до октомври." издържа до -28С
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Помагнете да избера правилното растение

Мнение от calico »

Друго интересно - изобщо като се четат началните страници на темите се намират интересни неща

нещо, което прилича на сакура, но не е, някакъв вид малък декоративен бадем, ей му всичките имена:
Миндаль трехлопастный, или луизеания трехлопастная Amygdalus triloba = Louiseania triloba = Prunus triloba Подробнее: https://treeshop.su/p89713602-mindal-tr ... j-ili.html

Изображение

нооо, цъфтежа е кратък, няма пълно щастие. ма тя пък и магнолията е така, и божура, пък ги вземаме.

дааа, Силве, дървовиден божур също ще стане за саксията., до -40 издържат.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1840
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Помагнете да избера правилното растение

Мнение от aurelija »

Havga, саксията е уникална.
Клен - на няколко места в Пловдив има ацери на целодневн пек.Може да се консултираш и с Тихомир.
Индийски люляк.
Калистемон.
И за трите растения обаче, зимата ще трябва
защита.
Питай,ше видим дали може...
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1470
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 419 пъти
Получил благодарност: 665 пъти

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от Ема »

Havga, ще трябва да е засушена добре саксията за зимата, в противен случай има вероятност да се спука.

Ако беше за сянка, веднага бих ти предложила рододендрон. На Витошка пред едно заведение има няколко, които целогодишно си стоят навън и освен че по време на цъфтеж са уникални, са хубави и през останалата част от годината. Ето ги:

Изображение

Изобщо, на твое място, бих се замислила за нещо вечнозелено, за да е хубаво през цялата година.
Много е примамлива идеята за дърво, но листопада есента :hmmm:

Сега се сещам за онзи къдрав лешник, който и без листа е много хубав, но пак ще трябва да метеш листа.

Или пък да си правиш в саксията различни аранжировки, според настроението и сезона :dovolen:
Като любител на бело и зелено, слагам няколко примера.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2568
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1238 пъти
Получил благодарност: 1773 пъти

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от gevkati »

Някой juniperus horizontalis на присадка
Расте бързо, търпи резитба като се наложи
Може:
Wiltonii
Pancake
Golden carpet
https://www.google.com/search?q=juniper ... QxpRuYa3pM
Blue carpet

Juniperus prоcumbens nana на присадка
Саксията е много стилна и шикозна! Истинско бижу!
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5127
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 337 пъти
Получил благодарност: 1549 пъти

Re: Помoгнете да избера правилното растение

Мнение от Lilly »

Изображение
sciadopitys verticillata - виждала съм го като голямо растение в саксии, наистина е супер
голям аристократ :ssun:

Изображение -
spirae thunbergii ogon - много го харесвам това храстче

много видове физокарпуси
http://exoticplantsbg.com/product/556/a ... -pots.html - Acer platanoides 'Crimson King'

а не е ли най-лесно да обиколиш разсадниците около София и да видиш на живо какво се предлага
В Братаница гледах големи фотинии red robin - миии...много бяха красиви големите храсти
gevkati има страхотна шоколадова албиция , която всяка година се рестартира , расте като храст / фонтан / и е невероятно красива

такъв съм фен на тая праскова, че няма как да я подмина - и глухите са чули колко много я харесвам :lol:
Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”