Розите СЛЕД първия цъфтеж

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Розите СЛЕД първия цъфтеж

Мнение от calico »

Пущам тази тема със следната идея:
- да слагаме тук снимки и коментари на розите след бума на първия цъфтеж
- темата няма да се подновявя всяка година, а когато набере достатъчно страници.

Мотиви:
-темата за розите ни в текущата година се пълни достатъчно бързо, щото красотите вече са много, щото нямаме търпение да покажем розите след зимата и защото то трудно се намират по-красиви гледки от първия цъфтеж на розите.
- после обаче става едно натрупване- при някои от нас розите се готвят за втори цъфтеж, а при някои тепърва ще цъфтят за първи път. Така става много трудно да се проследява коя роза как се представя при повтарянето, премятат се много страници, губи се информация. И ако трябва например да търся след колко време започва да цъфти повторно конкретна роза, едва ли ще а намеря, дори и да я има. А при поръчки това е едно от нещата, които искаме да знаем

Та значи, идеята ми е всяка година да си откриваме тема за розите и там да слагаме снимки докато приключи първия цъфтеж. След това се прехвърляме в тази тема и даваме подробна информация за дадена роза:
- колко време след първия цъфтеж започва да цъфти
- как е със здравето, какви болести я нападат
- как понася жегите
-как изглежда при втори, трети и есенен цъфтеж
-колко е нараснала и пр.

Снимките тук може и да не са толкова красиви, добре е да показваме всички проблеми и не дотам приятни картини

Аз утре ще кача снимков материал, като заснема, сега сте вие.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13774
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 245 пъти
Получил благодарност: 495 пъти

Re: Розите СЛЕД първия цъфтеж

Мнение от zeleno »

- и как отсипва цвета / или седи мумифициран на храста и загрозява пейзажа / :!:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите СЛЕД първия цъфтеж

Мнение от calico »

zeleno написа:- и как отсипва цвета / или седи мумифициран на храста и загрозява пейзажа / :!:

Това е много важно :daaa: особено за високите рози, дето някога и не могат да се изрежат.

Забелязала съм, че тия, дето дълго държат цвета, по-често засъхват
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Розите СЛЕД първия цъфтеж

Мнение от Asarina »

Много хубава тема :daaa:
Нали всеки ден откривам топлата вода, та да се изкажа :D Много важно е орязването след първия цъфтеж, трябва да даваме информация и снимки и тук, как са окълцани и как са избили, въпреки че има отделна тема за резитбата.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Розите СЛЕД първия цъфтеж

Мнение от ivanina »

...Пу...аз съм първа !...прекрасна тема, няма да изляза от нея :daaa: ...щото страшно много ме вълнуват розите с цъфтежа им....Но да си кажа честно - и това лято , и предното така - останах разочарована след Първият /юнския/ цъфтеж - ами нищо не е същото ...и не се повтаря :hmmmmmm:---няма я оная пищност, енергия...някак анемични са при мен нещата в юлските и августовски суши и жеги! :x
Това тук е Лагуна/Laguna/ - катерач.От есенната ни холандска поръчка е.В характеристиката и пише че е с непрекъснат цъфтеж...поради което я пожелах в градината си.Е , прави малка пауза /почивка/около месец може би и действително сега отново цъфти...но рехавичко/колкото да не е без хич! :mrgreen: /...но прекалено млада е за да покаже истинската си същност.Ще я видим и догодина! :daaa:
Издържлива е на студ - успешно презимува зимата, което пък ми говори че занапред ще бъде една прекрасно цъфтяща роза! :daaa: Здрава е и прави хубав храст с гъвкави енергични шишове, а цветовете и са кичести и не се скапват от жегите нито пък от дъждовете,не се нуждаят от изрязване - получава се нещо като "самопочистване"-падат сами ....ето я през юни
Изображение

Изображение
....и сега в началото на август.
Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2008
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Розите СЛЕД първия цъфтеж

Мнение от dolli »

Аз се примирих, че обилен пищен цъфтеж имам само при първата вълна. Повтарят, но какво качество на цвета да очаквам, като от два месеца температурите при нас са 40 градуса. То се отваря дребно или деформирано и отсипва за един ден. Изобщо ме е яд, че наблъсках градината с толкова рози, но се бях припалила по тях навремето. Сега ако ми е, никога няма да насадя повече от 20-30 корена рози. А ме е жал да ги изхвърля вече посадените ...., макар че напоследък яко съм им вдигнала мерника, особено на катерачите, които при мен мръзнат през година и се рестартират от нулата. Римозата сигурно първа ще излети към контейнера :evil: , последвана от старинните му там разни сувенири, мадами и прочие.
Аватар
kangel (Камелия)
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1352
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:56
Местоположение: София

Re: Розите СЛЕД първия цъфтеж

Мнение от kangel (Камелия) »

dolli написа: Римозата сигурно първа ще излети към контейнера :evil: , последвана от старинните му там разни сувенири, мадами и прочие.
Ааааа, не така с лошо. Недей да изхвърляш рози. Ако решиш да се разделиш с тях пиши ми :mrgreen:
Tania911
Дълго кафе
Мнения: 103
Регистриран на: Май 30, '15, 21:54
Местоположение: Варна

Re: Розите СЛЕД първия цъфтеж

Мнение от Tania911 »

Браво, калико! Аз като новак, бях съвсем се притеснила, че поради невежество и леност розите ми не цъфтят или много малко цвят имат :D
Необразованост...и дремене вечер пред темите, това е!
Цъфтят няколко безименни ЧХ и Цветелинката и тя не спира. Айсберга е от практикер или бриколаж-не помня вече и тук прочетох, че може и да не цъфне втори път.
Ню даун, въпреки,че е бебе, пуска по някое цветче да ме радва.
"Мъдростта не е задължително да дойде с възрастта. Понякога възрастта пристига самостоятелно." Оскар Уайлд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите СЛЕД първия цъфтеж

Мнение от calico »

Ванинче, розите с непрекъснат цъфтеж не са изобилно цъфтящи. Непрекъснат цъфтеж означава, че на храста винаги ще има по нещо цъфнало. Т. е., не цъфти на вълни - първа, втора, трета- масово пъпки и после масово прецъфтяване, а между цъфтежите няма нищо.

Аз нямам много рози, но доста минаха през мен. Една единствена за тези години показа цъфтеж като първия след него, и това е Мисис Джон Ленг. Ако лятото е по-благосклонно, есенната вълна е дори по-обилна от пролетната. Но никоя друга не е така. Но тази роза нараства много бавно, поне при мен е така.

Сега, то е очевидно, че не могат да цъфтят както напролет, когато са си починали, цветните леторасти са скъсени и всички сили на растението отиват за пъпки. Плсле започват да искат да правят семена, нови клони, и пак пъпки- ами, много им идва изтощението. Прибавете разни болести и затормозващи фактори, и ясно защо е така.

То е все едно ако някой на 20 години бяга 100 м за 10 секунди, и това му е личния рекорд, да очакваш всеки път да ги бяга за 10 секунди, година след година. Ами не може, най-добрата форма не е постоянно състояние, пък има и насрещен вятър, и контузии, и психика, и какво ли не.
Не бива да се сърдим заради това на розите, такава им е природата. А и най-често намаляваме грижите за тях лятото, точно когато имат наистина нужда от помощ. Щото те на първи цъфтеж ще цъфтят и без нас, и без толкова грижи, такъв им е инстинкта, и такава им е биологичната програма. И после, когато са и уморени, и изтощени, и имат нужда от много повече грижи, ние все едно ги бием с пръчката и ги навикваме "цъфти, цъфти, цъфти".
Кое е това многогодишно, дето цъфти повече от розите, кажете ми - храст, дърво, тревисто- има ли, да си го купя?
Можем да гледаме божур само на листа цяла година срещу 10 дни цъфтеж, но розите не щем? Що така?

Аз пък си ги обичам и когато не цъфтят. Лошото е, че не полагам достатъчно грижи за тях, трябва да се поправя
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Розите СЛЕД първия цъфтеж

Мнение от tili »

Аз почти нямам стари рози. Само две заварени ЧХ и при по-силно изрязване, цъфтят задоволително втори и трети път. Но като гледам по парковете - моето си е нищо. Другите са ми малки и си цъфтят милите, но не смея да ги подхранвам, за да правят корени.
Как стои въпросът с подхранването? Купих някакъв био листен тор и пръскам по малко, но дали е достатъчно? :hmmm:
Вие какво правите с лятното торене?
Чудесна тема, calico за чайници като мен :)
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”