Рози, цъфтящи през зимата

Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Рози, цъфтящи през зимата

Мнение от Titi »

Прерових всички страници от темата за розите, но не намерих никъде подходяща, за да ви покажа този феномен - цъфнали рози в Швеция, няколко дни преди Коледа. Мисля, че ще ви е интересно, затова си позволих да отворя нова тема. Снимките правих вчера, на 20.12.2014 г.
Да уточня, че тук все още слани не са падали, температурите са около 3 градуса нощни и до 8 градуса дневни. Всеки ден вали по час-два, след което пеква слънце. Заради този метеорологичен парадокс всичко е зелено и избуяло, а розите продължават да цъфтят.
Изображение

Изображение

Изображение

Тези са останали без листа, само цветовете им все още греят
Изображение

Струва ми се, че на всички снимки до сега, без последната, розите са от един и същи вид. Поне цветово и като форма си приличат. Ето още един двор
Изображение

Снимам с телефона, а кучето се дърпа на каишката и размазва снимките, но все пак може да се види каква точно е розата.
Изображение

Единствено в съседската къща виждам различна от горепоказаните рози - ниска и розова
Изображение

Чудя се от сорта на розите ли зависи този цъфтеж посред зима или от благоприятните метеорологични условия? А може би комбиация от двете? Ако в България не беше минала студена вълна през ноември, дали все още щяхме да се радваме на цветове?
И един коледен поздрав с направен от елхови клони еднорог, този, който в Швеция носи подаръците по домовете, вместо Дядо Коледа :D
Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Рози, цъфтящи през зимата

Мнение от Noel »

Титииии :lol:
Тъкмо се насадиха последните рози и се поотпуснаха душите цветарски и ето ти ново двайсет....
Рози зимни....
До довечера ще видиш какво чудо ще е тук ;)
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
РОУЗ

Re: Рози, цъфтящи през зимата

Мнение от РОУЗ »

Отдалече ми заприлича на магнолия, както е без листа. :D Червена! :o
Titi написа:
Изображение
dal

Re: Рози, цъфтящи през зимата

Мнение от dal »

Коя част на Швеция сте , Тити ? виж картата долу , половин Швеция е 6 и 7 зона като климат
Като добавиш влажността и валежите , нещата се наместват
А и там вероятно с приоритет се садят северните сортове , т.нар канадски рози - отликата им е голямата им устойчивост до втора зона , а това е направо ужасно студено , зимата минус 40 С

Изображение

Изображение

Иначе , радвам се че сте на хубаво , светло , че имате такива страхотни поводи за истински празник!
Поздрави и целувки и снимай още :daaa:

тук може да се видят някои сортове
http://canadianrosesociety.org/CRSMembe ... fault.aspx
РОУЗ

Re: Рози, цъфтящи през зимата

Мнение от РОУЗ »

Ау, Дал, ми те много хубави!

Примерно таз, издържа и на студ, и на слънце, и на засенчване:

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.6516" onclick="window.open(this.href);return false;

Тити, да им предложиш да ги поорежеш на добра воля. :lol:
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1341
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Рози, цъфтящи през зимата

Мнение от popov »

В асортимента на Флорибунда има няколко канадски рози, за който се интересува...
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Рози, цъфтящи през зимата

Мнение от Titi »

В най-южната част на Швеция сме, точно на границата с Дания. По картите, дадени от Дал видях, че тук е 6-та зона. Вчера сутринта валя нещо като суграшица, всичко се покри с бял скреж. После пекна слънце и го стопи. Ще проверя по-късно днес какво е състоянието на розите в квартала, но подозирам, че ледения дъжд изобщо не е повлиял на цветовете им.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
roselover

Re: Рози, цъфтящи през зимата

Мнение от roselover »

Тази година и моите рози са зимни :lol: Цъфтят ли цъфтят... жал ми е още да ги орежа
denitsavm

Re: Рози, цъфтящи през зимата

Мнение от denitsavm »

И аз имам няколко такива, оставих само една с цветове, но странно че роза, която оставих преди месец без ни един цвят, онзи ден орязах 3 клона с пъпки :shock:
незабравка

Re: Рози, цъфтящи през зимата

Мнение от незабравка »

То тази година май всички имаме полярни рози. :D
Едит Пиаф
Изображение
Микеланжело
Изображение
Неизвестна
Изображение

А бре хора,искам зимата сняг ,а лятото рози,не обратното.! :|
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”