Мирта(Myrtus)

Аватар
розалия
Виенско кафе
Мнения: 448
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:02

Мирта(Myrtus)

Мнение от розалия »

Вечнозелен храст с височина около 3 м. и бели ароматни цветове.
Гледа се при обилна светлина.
Лятно време не трябва да се допуска засушаване на почвата,като водата за поливане задължително да е престояла.
През зимата оптималната температура е 8-10 градуса и поливането силно се ограничава.
Размножаването става през пролетта или лятото със семена или с резници. Резниците трябва да са полувдървенели, с дължина 6-8 см. Те се вкореняват добре във влажен пясък при температура 18-20 градуса. Получените от семена растения зацъфтяват на петата година, а тези от резници – на втората.Миртът добре понася подрязването, поради което може да му се придаде желана форма. Само че след подстрижката цъфтежът ще е значително по-слаб.

Изображение


И да попитам някой да се е пробвал да отглежда мирта в градината целогодишно?
Чудя се дали да се впусна в тая авантюра или да се смиля на растението :hmmm:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Мирта(Myrtus)

Мнение от dobis »

по скоро второто... инфото е ,че не държи на наште зими , за Балкана още повече. Какво ли не се мъчим да пригодим към гадните студове , но идва една калпава зима и всичко отива по дя ....е...Нека се намесят хора които са я гледали в градините си...
незабравка

Re: Мирта(Myrtus)

Мнение от незабравка »

Моята мирта,сята на завет ,завита с вати и найлони,замръзна на 2/3.Ще я орежа ,да видим дали ще я бъде.
Аватар
antoanetamirchova
Kъсо кафе
Мнения: 95
Регистриран на: Юли 24, '12, 14:01
Местоположение: Кюстендил

Re: Мирта(Myrtus)

Мнение от antoanetamirchova »

миртата ми е в голяма саксия,и мисля да си я прибера зимата,само не знам сега ли да я поорежа или напролет :hmmm: ,пресадих я и доста от листатаи окапаха,но сега е добре и пусна нови клонки :ieeee: ,не съм гледала досега и търся по саитовете инфо как да се грижа за нея :angelche: ако знаете помагайте :idea1: :liubov:
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: Мирта(Myrtus)

Мнение от Fiut »

Аз дори до зима не я докарах. Две уморих от суша. Нещо не се харесахме. А втората хем беше в градината, за да не е съвсем на моето благоволение.
незабравка

Re: Мирта(Myrtus)

Мнение от незабравка »

Mиртата се реже напролет.Моята успя да се съвземе и дори порасна с няколко сантиметра,но да цъфтеж не се стигна. :hmmmmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”