Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Vik
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Окт 31, '19, 23:21

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Vik »

нина написа: Окт 1, '20, 17:22 На вилата имаме ябълка сорт Цар Александър, страшно сме доволни от нея! Който я е опитал, идва за още. Лятна ябълка е, зрее август-септември, сочна, леко кисела, голяма, с червено-зелена окраска. Дървото е мощно, с бърз растеж. В хладилник издържат до ноември. Вземете си я, няма да съжалявате!
Аз пък тази ябълка Цар Александър хич не я долюбвам, а смятам ябълките за едни от най-вкусните плодове. Намирам я за много кисела и почти безвкусна, както и повечето от приятелите ми мислят същото, мога обаче и да посоча двама човека, които я намират за доста добра. Засадил съм 20-на сорта ябълки и кисели и сладки, но тази и да имах място за още 120 не бих си я засадил, по-скоро бих ползвал мястото да пробвам от някоя семка да излезе нов сорт с 0.00000000003% вероятност. За сравнение на вкусовете примерно бих казал че "Златна Превъзходна" е наистина превъзходна ябълка (в повечето случаи защото като супер популярна ябълка има и разпад на сорта)
Моят съвет за това какво да си засади човек е първо да опита плода. После пак да го опита от няколко източника и чак тогава да сади. По отзиви за вкус, не става няма как да знаеш, дали ще чувстваш точно същото като отхапеш от плода.
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 26 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от divna78 »

Vik, Така е, много сме далеч! През пролетно- летния сезон правим често дълги уикенди(лятото, при добро планиране на времето и ангажиментите, може да докараме до месец-два там), но след септември-всичко трябва да оцелява само! Точно за това искам да почна с няколко дръвчета- нищо не разбирам, имам да наваксвам с много информация, но времето минава и все пак искам да насадя нещо, защото се каня от 3 години.
Както писах по-горе условията са специфични, повечето хора в населеното място са виладжии и не съм сигурна какво има по дворовете като варианти за опрашители!
Ясно е, че законът проба-грешка е най-силен, но ми се иска да елиминирам сортове, които не отговарят на някои от условията които имам!

Нина, сега ще потърся този сорт! ММ и малката си падат по кисели плодове. Иначе и двамата, ако ги питаш кой им е любимия плод ще кажат -ябълка!

apis, благодаря за подсещането! Миналата година, като почнах да се подготвям, изчетох тази тема, даже съм си запазила на файлове класацията и разни препоръки от tanasaki. Просто бях забравила!

Като цяло- ще обгрижвам тези дръвчета 6,7 месеца в годината и то на неравни интервали, така че ще трябва да оцеляват сами по законите на природата! Ако не се получи- ще купуваме от пазара, какво да се прави!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

От чбълките се насочи към Гала ( не мога да повярвам че го казвам!) , няма да съжаляваш!. Това е по-добрата ябълка от Цар Александър!
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

divna78 , тази класация ще ти помогне да се ориентираш между сортовете,
и може да си направиш собствена такава.Това с опитването на даден плод
е идеалния вариант,но едва ли на практика е осъществим.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

:dovolen: Едно кратко видео за присаждане на финап върху драка(черен трън, карачелия).
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
НаталиГ
Кафевар/ка/
Мнения: 854
Регистриран на: Юни 23, '12, 17:51

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от НаталиГ »

Хваля се! И специални благодарности на Таралас за хинапените фиданки. :sbow: Тази година им е третата при мен. И миналата имаха няколко плодчета, но сега са отрупани.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от cameraman »

Решил съм да събера малко сортове жълти сливи. Ще купя от Екзотик плантс Жълтата Златка и TC Sun. Днес обече попаднах на Слива сорт Муун глоуб. Някой има ли наблюдения върху нея?
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivrabetsa »

НаталиГ написа: Окт 10, '20, 21:19 Хваля се! И специални благодарности на Таралас за хинапените фиданки. :sbow: Тази година им е третата при мен. И миналата имаха няколко плодчета, но сега са отрупани.
Кои са сортовете?
chakal
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 3, '18, 18:26

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от chakal »

Някои да знае или отглежда зарзала урожаина. И неприхотлива?
НаталиГ
Кафевар/ка/
Мнения: 854
Регистриран на: Юни 23, '12, 17:51

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от НаталиГ »

ivrabetsa написа: Окт 19, '20, 22:18 Кои са сортовете?
"Ли "и "Ланг"
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”