От А до Я за любимите домати 2020

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от ivanina »

Здравей, ch.petrov !.... и всички останали зеленчукови другарчета. :dovolen:
Благодаря за прогнозата, доста тежка ще е значи и идната седмица за насадените растения с тия минусови нощи,
не дай си боже и снеговалеж да падне, но както
казва Дон Домат с по- яката завивка растенията се справят. Отделен въпрос е обаче, те изправени на ръба на температурното оцеляване , дали ще са равностойни като здраве и плодородие на другите доматени растения отгледани при нормални условия? Ще сме очевидци и ще споделяме. :nod:
Алис, прегръщам ти доматчето Ябълки на снега! :sbear: и като явен фаворит, догодина сей поне десет коренчета от него- за да е пълна чинията. :daaa:
При моята доматена олимпиада Лабрадор и Ямал стигнаха фаза бутон в едно и също време, втори след тях пуснаха бутон и Ляна розовая. Будай торп чувствително изостава. :hmmmmmm:
И като се заговорихте в темата за никналите и непоникнали семена с прискърбие да се включа и аз с непоникналите семена на сорт Лонг Кийпър. :snif:
Много странен късно зреещ детерминантен сорт домати, който набран в непълна зрелост издържа и зрее около два месеца в домашни условия. То, не че и другите сортове не зреят така, но сигурно за Лонг Кийпър е нямало друго какво да се каже. :twisted:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Отглеждала ли си Лонг Кийпър? Точно за него не бих съжалявала. :dovolen:
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2967
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1786 пъти
Получил благодарност: 1754 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Клеър »

И аз да се похваля тук , не си завих доматите и познайте сега какво се случи . :dovolen: -ами няма нито един жив корен , но нищо няма да плача , сама съм си виновна .
Е , сега тъкмо ще се отдам изцяло на мъниците . :dovolen:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Ех, Клеър, :tzeluvka: Стискам палци мъниците да станат силни и здрави растения! :stiskam:
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от MotacillaAlba »

Клеър, много съжалявам, чувствам го като лична загуба. За моя район като безопасна дата без оранжерия, а само с тунел, приемам 4-5 април. Понеже не съм постоянно до растенията, а трябва да планирам за седмица напред, предпочитам до началото на април да са в стайно помещение с възможност за отопление, определяно дистанционно според необходимостта.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от ivanina »

alys написа: Мар 18, '20, 13:07 Отглеждала ли си Лонг Кийпър? Точно за него не бих съжалявала. :dovolen:
Алис, как иначе бих се затъжила за него, ако не го познавах.
Но знаеш ли , в късната есен на фона на магазинските лъскави пластмасови домати аз издигам на пиедестал всеки един домат откъснат от градината, ако ще и хибрид да е. По тази причина тази година сях Паулина.
Лонг Кийпър е късно зреещ директен сорт . Отглеждах го 2015 година и есента, като изчистихме градината от доматените стръкове останаха да дозряват само тези два корена, а аз не спирах да мрънкам- защо си нямам десет такива отрупани с доматки коренчета в оранжерията и с тях да посрещна зимата. Но сезона приключи, затрупа ме снега и аз в стремежа си да откривам нови доматени светове, замених старата позната с новооткрита мечта.
Но сега с радост пак бих го добавила в колекцията си, стига да намеря семена. :nod:

Клеър, съжалявам за пострадалите ти домати! :liubov:
Имаш ли си по- късно сят разсад, или разчиташе само на този?
Да помагаме ако трябва, кой с какъвто има. :|

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Лонг Кийпър имам от 2015 г. Да сложа да се рътят няколко и ако покълнат, ще ти изпратя?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от kim »

Клеър, съжалявам за доматките ти. Забрави да ги завиеш ли или нямаше възможност?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2967
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1786 пъти
Получил благодарност: 1754 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Клеър »

kim написа: Мар 18, '20, 21:07 Клеър, съжалявам за доматките ти. Забрави да ги завиеш ли или нямаше възможност?
Друг път пак е имало по-ниски температури и са оцелявали , но явно като цяло времето е било по- студено и ниските температури са били само през ноща , така са съхранявали дневната топлина . Зачудих се да ги завия ли ? Но не го направих в крайна сметка . Трябваше поне единия тунел да опаковам .
Винаги когато сея рано под тунел съм с ясното съзнание , че всичко може да загине . Ако ли не -добре дошло .
По -важно е да са здрави летните домати и да ги задържим възможно най-много . И понеже и тях сея в последните години малко по-раничко , от тях ще имам много резерви . И както върви шантаво времето тази година не се знае какви изненади ще ни донесе . Замислила съм и в началото на април да направя в едно сандъче резервен разсад " Круша " на Флориан , тъй като при мен тя се е отчела с най- бързото си развитие . Дано не стигаме до там , че да ползвам този разсад . Проблема идва когато трябва да изхвърля хубавите резерви , сърцето ми се къса .
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Teodora76 »

Здравейте!
Решила съм тази година да си купя хубави колчета за домати, гледам че има пвс с ув защита и метални, искам да ги ползвам поне няколко години, за това моля ако някой е купувал и ползвал такива да сподели.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”