От А до Я за любимите домати 2020

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2968
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1790 пъти
Получил благодарност: 1758 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Клеър »

Iv , аз съм гледала една година "Соренто" . Хубав като растение ,много роди ,едри домати със зелен пръстен . Не е хлебен ,а все едно хляб . Никакъв вкус ,даже гаден вкус.
Това се получи при мен. Може семената да са били лоши ,незнам . Но щом са ти го препоръчали и си купила вече семенцата пробвай ,може при теб да се получи . На различните фирми често и семената са различни . Всичко е на късмет.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Iv, рафтовете за разсади ли ползваш?
Дали черното чери е това
https://mr-bricolage.bg/semena-cheri-do ... y/p/958721
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от mimivd »

peterstamov написа: Яну 2, '20, 22:54
mimivd написа: Яну 2, '20, 21:35 Миналата година садих като консервен сорт Алианс,но го засях заедно със средноранните домати, за да направя консервите преди почивката. Очарована съм от него, много родовит и вкусен. Аз ги вдигам на тел. За тази година имам още 20 семена от него,иска ми се да ги засея като за късни домати, може би около 1.06,дано не сгреша! :stiskam:
Алианс не е консервен мисля? Имам останали семена и аз, но ще да вдигна бройката.......та по някое време може да купя пакет 1000бр. Някой ако иска да пише! Доволен съм дето взимам от тези genkoenchev.com
За да съм по-точна-безколов.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от mimivd »

kim написа: Яну 2, '20, 22:23
mimivd написа: Яну 2, '20, 21:35 За тази година имам още 20 семена от него,иска ми се да ги засея като за късни домати, може би около 1.06,дано не сгреша! :stiskam:
Късно е 1.06., според мен. За твоя район първата половина на май.
Ким, миналата пролет посях Ръгби на 10.05 и края на август началото на септември вече обрах последните. Може би проблема се крие в това, че те са ранни, ако е средноранен сигурно ще плододават до по-късно.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Мисля, че условията при някои от вас са такива, че не позволяват на растенията да плододават до късна есен. Защо при мене имаха завръз и през октомври? Нямам предвид някои сортове, а всички, а те бяха около 40. Сях около 5-10 април, садих около 5-10 юни. При нас няма огромен смисъл да се бърза. Нощните температури през лятото се движат около 12-14 градуса, понякога падат до 8-10, рядко са 16-17. През деня си е топло. В оранжерията при две отворени врати и два прозореца температурата се вдига до към 40-45 градуса, което ще се опитам да коригирам.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от kim »

mimivd написа: Яну 3, '20, 17:15 Ким, миналата пролет посях Ръгби на 10.05 и края на август началото на септември вече обрах последните. Може би проблема се крие в това, че те са ранни, ако е средноранен сигурно ще плододават до по-късно.
mimivd, сяла съм тези домати през първата половина на май и съм брала от тях и през октомври, но са безколови.
Вкуса им много ми хареса, а това, че пишат, че търпи дълго съхранение не означава, че са твърди.
Споменавам го само като информация :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Tити
Дълго кафе
Мнения: 141
Регистриран на: Юни 1, '18, 09:09

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Tити »

За много години градинари , живи и здрави .
На 15.12. посяхме първите семенца -занимавка . Щяха да са 3-4 сорта по 1бр , но видях ,още три сорта със слепени семенца и реших и тях да посеем , после още два- три сорта реших да добавя и се получи 11 сорта първенци ,вече имат първа двойка същински листа, на някои се виждат и вторите . Днес бяха за 3 ч в оранжерията ,където на обед беше 15-16 градуса , ще ги изкарвам още седмица така и после ще са там за постоянно , че още не е готово отоплението им , а вечер падат температурите и го дават да се захлажда трайно уж .

сега да прочета какво сте писали до тук
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от iv.tarlen »

Алис да това е блек черито, но аз си купувам на Florian.За кои рафтове говориш, ако е за оранжерията това са скари, които ги ползвам за доста неща.Сега например имам размножени цветя, които напролет ще разпратя на съфорумки.Там си нареждам и зелените домати, които падат по земята, за чаша кафе, и т.н., а разсадите на домати ги отглеждам у дома и директно под агривело в оранжерията на 8март, така ме е учила Ния.При по-голям студ един найлон върху агривелото.Редовете към стените на оранжерията слагам бутилка върху всеки корен без капачка.Всичко оцеля миналата зима.Тази година съм решила да пробвам да си произведа разсад там на място за проба, с помощта на пресен оборски тор.Може пък да стане.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от kim »

Доматките от пробата за кълняемост поникнаха. За сега от пет -три(третото се вижда с въображение).
Засях ги по-дълбоко, за да видя на кой ден ще се покажат, а те на деветия ден подадоха главички. :dovolen:

Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Iv, да, за скарите в оранжерията питах. :)
За една бройка днес да си купя черито, но не успях. Като чета описанията, ми се струва, че са различни това на Вилморин и на Флориан, та сега се чудя. Става ли лилавеещо или е кафяво при пълно узряване? Нещо луднах по това твое чери. :D ;)
А в оранжерията пишеш, че под агривело отглеждаш. Отвиваш ли през деня?

Ким, майсторско поникване, браво. :)

Тити, сега правите отоплението ли?
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”