Лиственица (Larix) Larch

Публикувай отговор
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 239 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Breda »

Бях аз в пловдивско преди 2 седмици,как се живее там не знам,тука по морето температурите са около трийсетте,жега си е,ама не тропическа ,като при вас,пък и свеж бриз има,вечерните температури допреди ден бяха на село 13 -15 градуса.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5126
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 1537 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Lilly »

вчера ходих до голяма аптека със същия проблем - при мен на едно кедърче почти му изпадаха игличките
човекът каза - нищо му няма, пръскай с байфидан и скор / аз с това пръскам , но не в комбинация/
така че днес пръсках с тоя коктейл + санмайт + хортигроу / т.е. това е коктейлът за цялата градина, дали игличките имат нужда от тор, нямам представа, но предполагам, че няма да навреди/. Санмайт - със сигурност в градината имам и акари, и някакви инсекти - инсектоакарицидът е соломоновското решение / от къде да зная кое растение точно какво го напада ... :hmmm: а пък и не мога да правя 20 различни коктейла
дали това ще даде резултат и какъв - след 1 седмица
но нищо не ти пречи да пръскаш - ако тъй и тъй си е тръгнало, няма да му навредиш
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2568
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1229 пъти
Получил благодарност: 1770 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от gevkati »

Breda, larix-ите не обичат много вода. Да не би да и е дошла повечко с намаляването на деня : по- малко часове жега и по- ниски сутрешни и нощни температури?
Полей за гъби и изчакай догодина. Пъпките ми се виждат жизнени.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 239 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Breda »

Момичета,благодаря ви :tzvetentze:
Днес полях с топсин,утре ще понапръскам,макар преди 4-5 дена мъжът ми го хвана мерака да напръска всичко с нийм и хортигроу,щото градината ни никога не е била толкова смотана,умряла и увяхнала :ufff:
Три японски клена почти се обезлистиха,розите болни,абе да не изреждам.Допреди няколко години дето хал хабер нямах от торове,инсектти,фунги - всичко растеше като лудо ,здраво,а сега уж нали чета ,разбирам вече ,в час съм - ама на,пълна скръб това лято.
Цяло село домати няма ,при нас обиране нямат.Защо мислите? Ами защото нищо не разбираме.В Доматената тема ме е страх да вляза - то триходерми,бактериози,сортове,научни обосновки,ако взема да се образовам - един домат имам чувството няма да имам.Втора година си бучкам 20 корена на майтап,без очаквания ,без пръскане и ето ти на.
Дам,такива философски въпроси си задавам покрай ларикса и 2-3 бири :lol: :lol:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5126
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 1537 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Lilly »

Breda написа: Авг 23, '19, 22:07
Дам,такива философски въпроси си задавам покрай ларикса и 2-3 бири :lol: :lol:
ти си пълен отличник и гордост на цветарската част от форума :lol:
в такава философска среда , напоена от 2-3 бири, освен да сънувам философски размисли, друго ...надали
то и една бира ми е равна на три приспивателни, къде ли 2-3...
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 239 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Breda »

Веднага се поправяй.Хората са казали - Прекален светец и богу не е драг!
Дет се майтапи мъжът ми - Най ме е страх да кажат за мен " Добро и скромно момче" :lol: :lol:
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 30 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Margaritenia »

Бреда, не я вади. Аз моята не я дочаках до следващата пролет и ми се струва сега, че избързах. Миналото лято 1 таксодиум така пострада и се "обезигличи" по никое време, но тази пролет тръгна отново и сега, въпреки жегите, е много добре. Аз единствено бих скъсила клоните, за да може коренът да храни по-лесно короната.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5126
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 1537 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Lilly »

Margaritenia написа: Авг 24, '19, 23:57 Аз единствено бих скъсила клоните, за да може коренът да храни по-лесно короната.
мястото ми не е в темите за иглолистните да давам акъл, но ти казах тая пролет какво се случи с sciadopitys-а - ми той си креташе и страдаше седмици. След като му подрязах страдащия прираст, умря за 2-3 дни. Може би щеше да си умре и без моята помощ, но очевидно ускорих решението му :D Звучи логично това с подрязването , но ефектът беше точно обратен
Със същите аргументи убих и една криптомерия - и тя креташе криво-ляво няколко години. В момента , в който реших да се погрижа за нея - пресаждане, изрязване на покафенелите клонки...направо я разстрелях.
Опитът ми е ограничен, но аз не бих пробвала вече тая терапия.
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от alexalex12 »

Breda написа: Авг 23, '19, 22:07 преди 4-5 дена мъжът ми го хвана мерака да напръска всичко с нийм и хортигроу,щото градината ни никога не е била толкова смотана,умряла и увяхнала :ufff:
Три японски клена почти се обезлистиха,розите болни,абе да не изреждам.
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от alexalex12 »

Breda написа: Авг 23, '19, 22:07 преди 4-5 дена мъжът ми го хвана мерака да напръска всичко с нийм
Бреда, иглолистните не е желателно да се пръскат с маслени препарати. Маслото задушава игличките и разрушава восъка, който се съдържа в тях. Това важи и за някои ацери.
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”