Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Аха, ясно за Маскотката. На снимките изглежда с едри домати. :) Благодаря, Ивко!
С градината съм до под кривата круша, защото правим и конструкция за доматите и краставиците, а това също отнема време. Нищо, когато успея, ще я донасадя. Не знам дали се брои, че имам наядени домати и невкоренени колтуци :). Вече ми мина, не се притеснявам. Те и без друго бяха прераснали като разсад. Навън нямам шанс за ранни домати, но за късни не съм закъсняла. Всяко зло за добро! Кога иначе щях да опитам вкореняване на колтуци с различна големина :). Правила съм го и знам, че се вкореняват, но да видим при тези жеги кога и как ще стане.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

d_vitanova написа: Юни 3, '18, 15:27 И при мен има спираловидно завити листа. От тази седмица. Какво ги правим - пръскаме, подхранваме или направо скубем?
Възможно е това да е азотен излишък,ако и връхните листа се свиват надолу. Има начини да се справиш с този проблем,защото това е признак за преминаване към вегетативен растеж и ще се отрази на завръзите. Спира се торенето с азотни торове. Ако почвата е лека(песъклива) може да се направи поливка с повече вода с цел да се отмие азота в по-долните слоеве. Внасянето на калий намалява приема на азот от растението. При глинести и тежки почви се прави засушанаве докато в сутрешните часове не започнат да се изправят листата,тогава се прави поливка и пак леко засушаване и растението преминава към формиране и наливане на плодовете. :stiskam:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

alys написа: Юни 3, '18, 11:05 А, защо да не се колтучат? Интересно е, ако някой обясни. Моите ги колтуча и засега вървят добре, навързали са, едреят.
Детерминантните(ниски) домати като Бонония не се колтучат,аз махам само най-долнита 3/4 колтука и връзвам на конструкция. Опитвал съм и друго да ги оставя на три стъбла като внимавам с колтученето винаги да има определеният от мен брой китки и прекършвам за по-ранно узряване.Индетерминантните(високи)домати когато отглеждам едностъблено колтуча всичко до около 1,2 м. височина и нагоре оставям2/3 колтука за сянка,а когато ги формирам двустъблено колтуча всичко на двете стъбла и ги връзвам едно до друго,за да си пазят сянка.
Това което открих тази година с рязането на домати е че първа китка на второто стъбло е на една височина с втора китка на основното. Обаче при отрязване на върха във фаза разсад и оставяне на две стъбла от 1 и 2 лист първите китки на двете стъбла са на една височина,което дава една китка повече във височина и по ранно узряване на китката на второто стъбло.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

polyabs написа: Юни 3, '18, 13:10 В стремежа си да пръскам с разни биорецепти и листни торове не ги околтучих навреме и някои от колтуците бяха доста големи - 5-10 см, дано това не им е голям проблем, оставих само по един връх.
Нормално е понякога да се пропусне някой колтук. Ако е станал по-голям от 10 см. и има на него пъпки го оставям привързвам го към основното стъбло и му махам върха над пъпките. Така хем не се стресира растението,не остават рани и си имаш една допълнителна китка. Така ако пък нагоре има изресяване на цветовете тази манипулация донякъде компенсира проблема.
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от d_vitanova »

С Хумустин съм поливала при засаждавето. Почвата е тежка глина. Как да вкарам калий-листно или с поливка?
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

d_vitanova написа: Юни 3, '18, 22:26 С Хумустин съм поливала при засаждавето. Почвата е тежка глина. Как да вкарам калий-листно или с поливка?
Този проблем не се получава след торене с Хумустим. Ако можеш качи снимка,за да сме сигурни в проблема.
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от d_vitanova »

За съжаление снимка чак съботно-неделно.
Дребни черни мушички с прозрачни крилца има, пръсках с Моспилан.
Пиша от телефон, извинявам се за телеграфния изказ
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Ох чедо днес напълних в една чантичка 10- на домата Хъни. Други години съм садил на 7 Март и съм брал на 10 Юни, а таз година садени на 1 Април бера на 3 Юни. Природа .......... - на едни дала на друг взела!
May the Force be with You!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

d_vitanova написа: Юни 3, '18, 22:40 За съжаление снимка чак съботно-неделно.
Дребни черни мушички с прозрачни крилца има, пръсках с Моспилан.
Пиша от телефон, извинявам се за телеграфния изказ
Ето нещо по въпроса за свитите листа. http://100-000-pochemu.info/id/1461
Това видео е при преторяване какви мерки се взимат,препоръчвам ви този колега има какво да се научи от него.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Ивко, честито! Ако не се лъжа, изглежда твой е рекордът за първия за годината узрял домат на открито. (Ако съм пропуснала някого, да ме поправи, за да знаем :!: ).
Добър ли е сортът на вкус и аромат?

Ето, и моите Лабрадорчета запонаха да зреят. Първа реколта от събота - 527 грама, най-големият в центъра е 117. Както писа Алис, това е размерът на по-големите Лабрадорчета. А в градината тази година завръзват по-рано, явно заради високите температури през април и май. И аз започнах да залагам колтуци, особено от новите сортове, за да проверя как се представят за късна реколта. Лабрадор ще сея отново около 10-ти юли за късен домат за терасата.

Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”