Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
blader
Kъсо кафе
Мнения: 66
Регистриран на: Юни 12, '17, 10:25
Получил благодарност: 1 път

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от blader »

Вижте дами, далеч съм от експертно мнение, но според мен си е резултат от изпуснати въшки, поне при така се е случвало дори на ябълки. За въшки като се изпуснат май се пръскаше 3 пъти през седмица, щото има нови и нови поколения и трябва всичките да се унищожат. Но нека се изкаже някой по-опитен как бе точно.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5094
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 321 пъти
Получил благодарност: 1429 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

И аз нямам претенции да съм експерт .
Но розите нямат въшки . Т.е. имаха де , ама съм ги пръскала 3 пъти тая пролет. Въшките по розите ги намирам по връхните най-млади клонки, докато тези черни петънца са по цялото растение и по всички листа . Та и аз им се позачудих - не приличаха на черните петна , с които сме свикнали, които започват от ниските клони обикновено и имат и жълти нюанси. Спрях се на предположението за токсичен дъжд, защото петната са по целите растения , от седмици, проблемът не прогресира. Нямам претенции , че това предположение е смислено от гледна точка на теория.
Но ми се струва , че няма драма.
Аватар
мечтица
Чист кофеин
Мнения: 5044
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 919 пъти
Получил благодарност: 1717 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от мечтица »

При мен с розите абсолютно същата история.Пръскани няколко пъти и за въшка и за болести.Преди няколко дена забелязах на една роза изсъхнало ново връхно клонче,не ме направи голямо впечатление,но сега виждам това явление и на други рози.
Освен това ,розите тази година според мен са стресирани,подлъга ги топлото време в началото на април,почнаха да отварят пъпки и хоп ,доста захладня.Тази година пролетта доста променлива,топло време през ден,два се редува със студ.Днес при нас буквално все едно че началото на март.
При мен розите тази година нямат този пищен цъфтеж както другите години.Отварят няколко цвята,отсипват се ,после други и така постепенно прецъфтяват без да правят обем. :snif:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1078
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 390 пъти
Получил благодарност: 245 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от belika »

Здравейте,

Мислите ли, че това на розата и крушата е рак? 🤔 На такова ми прилича...


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5750
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2001 пъти
Получил благодарност: 2384 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Тутти »

Връхчетата на розените клончета се нападат от едни буби в тъмночервено и черно, малки с хоботче. Смучат младото клонче и то заедно с пъпката и листенцата увисва. Има малка дупчица, а кухото върви нагоре.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1078
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 390 пъти
Получил благодарност: 245 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от belika »

Благодаря, Тути.

Сниманите повехнали връхчета с черни листенца са на крушата.

Стеблото е на роза.

Тази роза линее, но връхчетата й не са повехнали.

И двете ми напомнят на бактериален рак, съответните различни видове за двете растения.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7785
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2649 пъти
Получил благодарност: 1494 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от pepelqshka71 »

Не е бактериален рак. Той става на едни странни топки. Аз съм имала по розите. Рака е на самото стебло. По крушата е същото - топка.
https://agri.bg/agrosaveti/rastitelna-z ... mefacies-2

https://nest-m.bg/bg-news-rose-zabolyav ... ditel.html
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7400
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 847 пъти
Получил благодарност: 1627 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от ljuboznatelna »

dung написа: Май 13, '24, 10:02
► Виж съдържание
И аз имам такъв проблем с нара, с лагерстремията, люляк, по различно време се развиха, и много умувах, но стигнах до извода, че това са акари. Още повече, че намирам и разни белезникави животинки, но така и не сложих очила да ги видя по-добре. Пръсках с акарицид засега. И няколко рози със сбръчкани листа пръсках.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7400
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 847 пъти
Получил благодарност: 1627 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от ljuboznatelna »

Поправям се веднага. Не е акар. На лагерстремията имаше паяжина, и уловени в нея белокрилки. Не знам белокрилки ли са точно, но поне така изглеждат. Нищо чудно да са пренесли някакъв вирус. Не е ли рано за тия гадове :hmmm:
Пак заваля, така че моето пръскане май си е било напразно. Утре с друго.

Изображение

Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5094
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 321 пъти
Получил благодарност: 1429 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

ljuboznatelna написа: Май 16, '24, 18:38 Поправям се веднага. Не е акар. На лагерстремията имаше паяжина, и уловени в нея белокрилки. Не знам белокрилки ли са точно, но поне така изглеждат. Нищо чудно да са пренесли някакъв вирус. Не е ли рано за тия гадове :hmmm:
По тия снимки не винаги може да се види точно какво гледаш , но на мен ми се струват малко големи за белокрилки. Аз ги виждам като цикади. Може да видиш бели налепи отдолу по листата , ако са цикади. Ама каквото и да е - все е гад и има нужда от пръскане. Но за цикадите няма решение - те са навсякъде . Тази пролет в Сф още не съм видяла.
За рано - какво да му е рано , като нямаше зима, нямаше маркер за старт на сезона на гадините.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”