Дворът на Люб, и още работи...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15978
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 993 пъти
Получил благодарност: 1933 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Гео, граф »

Знам за активното участие на Любознателен, ама той не пише тук, затова е редно ти да обираш овациите, Люб, така че не се изчервявай, а приемай фактите каквито са :nod: :tzvetentze:!

За вкопаването на тухлите разбрах, сега кажи за тази смеска Сахара - на Флориян ли е или от скъпата немска, която е за 400 кв.м? В ливадата имам голи петна, в които изникват само мощни плевели заради изравняването с багер лани. Ще ми се да подсея непретенциозни семена с повечко власатки и фестуки и по-малко райграс. Ако тези на Флориян са прилични, ще взема от тях.

Тази двуметрова роза дали не е Queen Elizabeth (попита човекът, който изобщо не си прави труда да помни имената на сортовете :lol: :lol: )? Имах такава пред блока, цъфтеше в небесата с промитите си розАви цветове, виках ѝ Бабините гащи и накрая с огромно удоволствие я изкъртичих и подарих на Ноел :twisted:

Разбираемо е да пазиш лапада, а киселец имаш ли? Ако нямаш да ти събера ли семена или направо да вадя с корен?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7415
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 866 пъти
Получил благодарност: 1664 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Гео, граф написа: Май 14, '24, 11:41
Spoiler
Знам за активното участие на Любознателен, ама той не пише тук, затова е редно ти да обираш овациите, Люб, така че не се изчервявай, а приемай фактите каквито са :nod: :tzvetentze:!

За вкопаването на тухлите разбрах, сега кажи за тази смеска Сахара - на Флориян ли е или от скъпата немска, която е за 400 кв.м? В ливадата имам голи петна, в които изникват само мощни плевели заради изравняването с багер лани. Ще ми се да подсея непретенциозни семена с повечко власатки и фестуки и по-малко райграс. Ако тези на Флориян са прилични, ще взема от тях.

Тази двуметрова роза дали не е Queen Elizabeth (попита човекът, който изобщо не си прави труда да помни имената на сортовете :lol: :lol: )? Имах такава пред блока, цъфтеше в небесата с промитите си розАви цветове, виках ѝ Бабините гащи и накрая с огромно удоволствие я изкъртичих и подарих на Ноел :twisted:

Разбираемо е да пазиш лапада, а киселец имаш ли? Ако нямаш да ти събера ли семена или направо да вадя с корен?
Де да я знам тая роза, моите всички са купувани безименни, някои разпознати. :D Нищо чудно да е тя. Да цъфти там, тъкмо се е разбрала с Кардинала.

Тази Сахара я погледнах сега, рекламират я като фин килим, което не е истина :D Има груб вид, макар и да не е остра.Чисто визуално. Не знам коя е фирмата, ММ купи големи чували, поръчва ги по телефона, мисля, че продават на едро.
Имай предвид, че е за слънце, имам една засята на сянка, и там е рехава.
Власатка / Festuca arundinacea / STARLETT - 45%
Власатка / Festuca arundinacea / FINELAWN - 40%
Пасищен райграс / Lolium perenne / BELIDA - 10%
Ливадна метлица /Poa pratensis/ EVORA - 5%
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15978
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 993 пъти
Получил благодарност: 1933 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Гео, граф »

Spoiler
ljuboznatelna написа: Май 14, '24, 12:14 ... Тази Сахара я погледнах сега, рекламират я като фин килим, което не е истина :D Има груб вид, макар и да не е остра.Чисто визуално. Не знам коя е фирмата, ММ купи големи чували, поръчва ги по телефона, мисля, че продават на едро.
Имай предвид, че е за слънце, имам една засята на сянка, и там е рехава.
Власатка / Festuca arundinacea / STARLETT - 45%
Власатка / Festuca arundinacea / FINELAWN - 40%
Пасищен райграс / Lolium perenne / BELIDA - 10%
Ливадна метлица /Poa pratensis/ EVORA - 5%
Остава да кажеш КЪДЕ я погледна :lol: :lol: :lol:

Точно за слънце ми трябва. Този състав семена ми харесва.
Ливадата се полива само от дядо Боже.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7415
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 866 пъти
Получил благодарност: 1664 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Гео, граф написа: Май 14, '24, 12:32 Остава да кажеш КЪДЕ я погледна :lol: :lol: :lol:
В интернет, къде другаде :D Даваш заявка на Гугъл - тревна смеска Сахара, и избираш кое да погледнеш.
Аз бях решила миналото лято да я тествам на суша достатъчно дълго, защото пролетта е насята между фугите на площадка с камъни. Обаче ММ не издържа, и ходеше да я полива с маркуча чат пат. Затова не знам как точно ще се държи на суша. Но на влага вече знам - яко косене!

---------------

Това коте така и не получи име , и си остана Черен. Прибрахме го от къща на централна улица, защото малките безразсъдно излизали на улицата, а там е кола след кола. Не знам по-общителна котка, непрекъснато се вре при себеподобните си, дори да не го искат. И издава звуци, които е невъзможно да се имитират с мър или мяу. Постоянно бърбори нещо. Голям образ.

Изображение

Изображение

Тук се беше засилил да тормози рибите, но като ме видя, се направи на разсеян.

Изображение
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 792
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30
Дал благодарност: 2385 пъти
Получил благодарност: 128 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от трепетлика »

Той и с дълга козинка , голям хубавец ! А пауните как се спогаждат с писаните ?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7415
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 866 пъти
Получил благодарност: 1664 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

трепетлика написа: Май 14, '24, 13:05 Той и с дълга козинка , голям хубавец ! А пауните как се спогаждат с писаните ?
Пауните са със старшинство. Не зная защо. Тоя ако му се метне и му захапе вратлето....
Пауните от време на време решават, че тия са досадници, и се затичват да ги кълват. Това, естествено, е мудно тичане, колкото да ги сплашат. После отиват на чинийката и им кълват храната. :D
alina
Кафе с мляко
Мнения: 251
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 88 пъти
Получил благодарност: 180 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от alina »

Оставям да расте ливадната власатка, от детските си години я обичам..Съседката пита, защо оставям тревите, не скубя.казвам че харесвам, тя изпада в ступор..Скубя (зная имената им само на руски)овсюк, тимофеевка, пырей и мышатник.
Най - лош е ,като плевел, - (лат. Sónchus arvénsis) —, задушава растенията, а коренът му отива до 3 м.
Продават ливадните треви отделно.Ако се окосява власатката редовно, то ливадата е мека.
https://sinor.bg/mb/9848-news-review.html
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31863
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1208 пъти
Получил благодарност: 3047 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Мария Николова »

Люб, като бях малка, имахме в двора толкова малка водна площ. Мама ми подари червени рибки и ги пуснах в "кайначето", както казвахме.
От мерак сутринта да ида при червените рибки, сън не ме хващаше.
И като отидох, първо видях по калния бряг около водата стъпки на котки.
А после видях рибките с нагризани муцунки и опашки. Целия ден плаках за нещастните нахапани рибки, а през нощта ги сънувах.
Рибките изчезнаха и мама ми каза, че се върнали при майка си да ги превърже.
Този сън сънувах периодично чак до осми клас. Загова не съм го забравила.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7415
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 866 пъти
Получил благодарност: 1664 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Днес отново много вали, тихо и напоително. Аз обаче един час обикалям и се радвам на градината. Във всеки случай след толкова дни дъжд, под върбата има един абсолютно сух участък! :shock: Разчитам на капилярното напояване.

Изображение
Гео, граф написа: Май 14, '24, 11:41 Тази двуметрова роза дали не е Queen Elizabeth


Кралицата беше дребничка жена, не знам във връзка с позицията ѝ ли са дали такова име на розата? :lol: Розата все пак си е много на мястото, не знам как ми се получават така нещата, при условие, че не съм наясно какво точно садя. Досега не ми е цъфтяла така "пищно" :lol: , заради сянката , предполагам.

Изображение

А така цъфти каликарпата, този храст, който се отрупва с лилави топченца и ги запазва при мека зима.

Изображение

Рамблера най-сетне качи арката и я покри от едната страна и отгоре. Това е една от първите ми рози, но преди поне три години я занулих. Зацъфтява малко по-късно, но е очарователна с тези дантелени цветове, и ги държи дълго. Бях я отрязала до дъно, и оставила като резервен вариант, защото махнах останалите рози. Ами не цъфтяха пищно, а Симпатията пусна клони като на дървета. Вероятно не съм ги рязала правилно. И една много слабичка Корал Даун оставих, тя продължава да си е слабичка. Идеята беше да не се занимавам повече с бодливи клонаци,да правя вечнозелена арка и насадихме там плачещ кедър. Обаче той сигурно така и не пожела да излезе с корените си от формата на саксията, и прави по сантиметър прираст на година, и общо взето намаля, вместо да расте. Вижда се малко в ляво. През няколко месеца повдигам въпроса за махането му, но не ме огрява.
Пробвах клематис монтана - умря. Пробвах още два клематиса - умряха. Най сетне един се задържа да ме радва. Природна забележителност е това! :D /не знам виждате ли табелката ;)/
Като че ли рехава арка повече ми харесва :hmmm: Има светлина и за останалите растения долу.


Изображение

Дойцията така е натежала от дъждовете, че захлюпи всичко отдолу, чак ме е страх да не се счупи. А има да отваря още цвят!

Изображение

В този калабалък нищо не личи, но аз нали си го знам, харесва ми :D Най-високо блести обсъжданата кралица Елизабет. Жалко, че не мина поне една котка за мащаб. Вали.

Изображение

От дъжда е полегнала и гаурата. Предвидих, че полягат, и осигурих място, но това нещо сега ще се сети ли освен да се изправи, и как да се разплете???

Изображение


На тази трева също отредих подобаващо място като я преместих, но тя преди беше на сянка, и сега нямах очакванията , че ще е чак такова чудовище! А да видим, дали ще стане това7 https://www.contracosta.watersavingplan ... s/181a.jpg

Изображение

Харесва ми как изглеждат растенията на тъмен фон.
Все още съм влюбена в тези две дръвчета гледичии, които на ширина растат повече, отколкото на височина :D Вързах ги да ги поизправя, но сега се чудя дали така искам.


Изображение

Изображение

Гео, другарко по съдба! Пробутали са ни някакъв странен сорт смрадлика! Не стига, че рано рано стана зеленикава, но и никакви червени пухове не видях, само мизерен жълт цвят! Ще ходи май другаде :svekurva: Твоята цъфтя ли?

Изображение

Аз съм на мнение, че грозно растение няма. Има само зле подбрано и неподходящо засадено. Обаче като си науми човек нещо, пък го изненадат.... Бих могла да приема дефекта като ефект, заради студените тонове на оцветяването на листата, защото първоначално се насочих към повече сребро в тази леха. Но не се сдържах, и взех за там пет рудбекии.Само си го представете :lol: После, за да разширя тази линия, насях и слънчогледи. Ако не ги изядат охлювите, ще избягам далеч от сребриста градина, пак ще е манджа с грозде. Още като погледна жълтата гледиция, и ми става манджено :lol:

Като пусна Прегледай, шрифта е ужасно дребен. Затова ще публикувам, и ако още е такъв, че коригирам с Огромен. И после Джони като оправи тая работа, ще си го гледаме такъв огромен :D
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15978
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 993 пъти
Получил благодарност: 1933 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Гео, граф »

Пиша от телефона, затова няма да се разпростирам. За мен тази роза е Кралица Бети до доказване на противното. Гледичиите са чудни на точно този фон и точно с тази плачеща форма, недей ги мъчи да вървят против себе си, така или иначе ще дойде момента да се надигнат сами. Каликарпата колко голяма става? Щото все повече ми влиза под кожата, а определеното за цветна градина място съм го заковала и няма да го променям. Дойцията е водопад до водопада или вместо водопада, не виждам точно, но е зашеметяващо ❤️!
А! Да не пропусна смрадликата! Бях решила, че се е споминала. Не е. Избила е една китка червени листа на върха като онези украшения на шопкините, за цвят още не се сеща, ще я наблюдавам дали ще цъфне или ще позеленее. Вчера водихме до село наша приятелка архитект, която много държи да правим нещата по новата соба по научному и нямах време за снимки, но след задаващата се тридневна почивка задължително ще се отчета със снимков материал :nod: . А ти снимай, снимай :wooow2: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”