От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 466 пъти
Получил благодарност: 238 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Misi »

botan написа: Май 13, '24, 09:29 Да, знам че е домат :lol: :lol: :lol: , но тези съкращения го разграничават от 'Julius', а не мога да намеря какво означават. :hmmm: Едва ли са произволни буквички. ;)
Някъде срещнах и за чушки името.
Според мен името е било дълго и е съкратено. Никъде не излизат тези съкращения при растенията. Значи не означават, както вероятно си мислиш някаква устойчивост или нещо подобно.
Вероятно името със съкращенията и без е един и същ сорт.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
mimo2006
Kафенце
Мнения: 18
Регистриран на: Юни 21, '23, 00:23
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от mimo2006 »

Здравейте. Изоставям доматките. ЗА в бъдеще ще идвам по 2 пъти в седмицата - през 3-4 дни. Интересува ме колко процента мрежа да си взема. Насочил съм се към 60%. От едната страна на парника през лятото от 13:00 до 19:00 е адска жега. ДАли решението с мрежа от 60 % е удачно или направо да се насоча къум 100. Преди просто пусках найлона, за да не грее директно.

Добре ли е д асе пръска с комбинация от Бор и калций преди цъвтеж на първа китка? Ползвам леб0zol-ските продукти Миналата година по това време търпях поражения от акари, но тая пръскам с нисоран + превантивно и засега няма проблеми. До момента съм третирал единствено с Гровир два пъти на 10 дни. Доматките са в трета седмица - два розови сорта - гигант и идеал, и обикновен идеал.
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 249
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 498 пъти
Получил благодарност: 440 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от bongibo »

:shock: еха, бая писане е паднало.. и хубави доматки и краставички виждам! Аз нещо се замотах и вчера донасадих всичко що беше домат. Но днес ми направи впечатление, че нещо пак са се изкикерчили част от първонасадените. Стъблото е по дебело в торната част на растението. Прилича на азотен излишък (ц,ц.., колко професионално само го написах :mrgreen: ) Има ли оправия някаква?.. торих само веднъж със зелен тор 1/10 :hmmm: или си е от самата леха ( беше компостна леха)
Изображение

Изображение
…а за съкращенията на доматчето на botan, мисля първото е, че е трицветно ., а второто устойчивост към вирус, но какъв точно вирус…
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Misi написа: Май 13, '24, 10:18
botan написа: Май 13, '24, 09:29 Да, знам че е домат :lol: :lol: :lol: , но тези съкращения го разграничават от 'Julius', а не мога да намеря какво означават. :hmmm: Едва ли са произволни буквички. ;)
Някъде срещнах и за чушки името.
Според мен името е било дълго и е съкратено. Никъде не излизат тези съкращения при растенията. Значи не означават, както вероятно си мислиш някаква устойчивост или нещо подобно.
Вероятно името със съкращенията и без е един и същ сорт.
Аз също не открих нещо смислено свързано с растения, но това "G" като първа буква ме смущава дали няма някаква връзка с ГМО. Все пак говорим за американска разработка.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2315 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Засенчваща мрежа 100% не знам за какво се използва. Дори 60% ми звучи много.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2315 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

alys написа: Май 13, '24, 09:54 Ботан, питах Наталия дали знае за съкращенията. Надявам се да отговори.
Не знае. С това име е купила сорта.

Два сорта от руската поръчка не ми поникнаха заедно с останалите. Рових, рових, може и да поникнат. Обаче засях нови и поправителният е взет с отличие :) Това, което почти се е изправило, сутринта беше кукичка.

Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

alys написа: Май 13, '24, 12:24 Засенчваща мрежа 100% не знам за какво се използва. Дори 60% ми звучи много.
Ами то, 100% си е обикновения брезент и освен за тента или непрозрачна преграда за какво друго да се ползва? За засенчване на растения при нашите условия ползвам от няколко години 30% и е напълно достатъчно. Новата ми мрежа е даже 25%, но ще я ползвам сега за първи път. Само на единични крайни растения съм имал единични "опечени" домати или пипер, които се огряват директно от слънцето сутрин или след обед. Не е въпроса на растенията да им правим затъмнение, а засенчване. За да се развиват нормално те имат нужда от максимум светлина.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 466 пъти
Получил благодарност: 238 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Misi »

penkeler написа: Май 13, '24, 11:46
Misi написа: Май 13, '24, 10:18
botan написа: Май 13, '24, 09:29 Да, знам че е домат :lol: :lol: :lol: , но тези съкращения го разграничават от 'Julius', а не мога да намеря какво означават. :hmmm: Едва ли са произволни буквички. ;)
Някъде срещнах и за чушки името.
Според мен името е било дълго и е съкратено. Никъде не излизат тези съкращения при растенията. Значи не означават, както вероятно си мислиш някаква устойчивост или нещо подобно.
Вероятно името със съкращенията и без е един и същ сорт.
Аз също не открих нещо смислено свързано с растения, но това "G" като първа буква ме смущава дали няма някаква връзка с ГМО. Все пак говорим за американска разработка.
Според мен е италиански сорт и е с име идващо от Гай Юлий Цезар. Накрая е останало само Юлий.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 228
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 124 пъти
Получил благодарност: 423 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ch.petrov »

Когато в оранжериите свършат запазените места ..

Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7809
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2744 пъти
Получил благодарност: 1572 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

penkeler написа: Май 13, '24, 13:35
alys написа: Май 13, '24, 12:24 Засенчваща мрежа 100% не знам за какво се използва. Дори 60% ми звучи много.
Ами то, 100% си е обикновения брезент и освен за тента или непрозрачна преграда за какво друго да се ползва? За засенчване на растения при нашите условия ползвам от няколко години 30% и е напълно достатъчно. Новата ми мрежа е даже 25%, но ще я ползвам сега за първи път. Само на единични крайни растения съм имал единични "опечени" домати или пипер, които се огряват директно от слънцето сутрин или след обед. Не е въпроса на растенията да им правим затъмнение, а засенчване. За да се развиват нормално те имат нужда от максимум светлина.
При моите условия преди две години със засенчваща мрежа 40% всичко изгоря. От миналата съм със 70% и на доматите има е перфектно. Май всеки трябва да се нагоди според собствените условия. Нека пробва със 60% и ще си проличи този сезон.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”