Засаждане на божури

Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Засаждане на божури

Мнение от nadin »

Daniela Pargu написа: Апр 2, '23, 16:27 Имам въпрос - появиха ми се няколко семеначета от божур.
Има ли шанс да е като майка си и дали въобще си струва да ги задържа
до нарастване ?И кога да ги местя ?
Дано и друг да е имал такъв случай :stiskam:
Много зависи от какъв божур са семената. Ако е див божур или някой основен хибрид на дивите има голяма вероятност да ти се повтори майчиното растение.
Хиобридните тревисти лактифолии, които са масово по градините както и итох хибридите няма да дадат семена. Те не хващат такива защото почти на 100 % са стерилни хибриди.
Рокитата и другите дървовидни дават редовно семена, но при тях най-вероятно е да ти се разпадне сорта до дивите родители, които са с малки цветове или с един прост голям бял цвят - божа работа.
Ще имаш съвпадение с майчиното растение ако е тревист видов божур или първо поколение негов хибрид- Tenuifolia, peregrina, officinalis, daurica, mairei, veitchii, mascula и т.н
Семенаците не се местят до поне една година. Трябва да направят поне малко коренище за да оцелеят. Ако не са ти никнали на правилниот място вади ги с много пръст и дълбоко копане и в саксия. Виобще семенаците поне две години ги гледай в саксии.

Аз има семенма и семенаци от рокита , тенуифолия и veitchii, но растат бавно и до цъфтеж не знам когха ще стигнат. Семена също мога да дам наесен на желаещите да се пробват с присаждане .
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5296
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: Засаждане на божури

Мнение от Daniela Pargu »

Надинка, :tzeluvka:
Много благодаря ,мила !
Хубава и полезна информация! :tzvetentze:
Вече намерих и останалите семеначета -цели 4 бр са ! :ieeemyzh:
Ще си ги дундуркам ,пък дано видя и цвят ! :stiskam:
За сега не пречат на мястото на поникване- ще останат там - пък наесен може да ги поставя
както казваш,в големи саксии :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”