ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

Аз и на чубричест аромат бих се радвала /не в чая/ , като най -употребяван .Имам от простия риган ,сигурно и за това се размножава като щурав .Задмина джождена по активност.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5290
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 120 пъти
Получил благодарност: 122 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Daniela Pargu »

IvanSmilenov написа: Юни 15, '21, 14:18
Daniela Pargu написа: Юни 15, '21, 10:55 :P :P :lol:
Да, да - луковиците са си в земята !Даже се готвят да цъфтят!
Искаш да кажеш , 4е от семенце мога да си ги развъдя , а да не 4акам сами да се намножат ?
Да из4акам по4ерняването на семето и да садя - директно ли, или първо в саксийка ?
А листенцата тогава ли се берат - не пре4и ли на луковицата , или да не обирам вси4ко ?
Затрупах те с въпроси ! :nod: :nod:
Доста хора са отговорили :D
Изчакваш ги хубаво да си узреят. Ако има много мравки.... директно в земята нама да останат много а ще бъдат отнесени... по добре в саксийка
Относно перата ..като ги режеш 2 - 3 пръста над земята те продължават да си растат.
Приложение във всяка манджа дет се слага лук/зелен и стар/ върви и самардала. Придава много интересен и приятен вкус.
За меса също е супер.
Много благодаря !
Ще опитам със семенцата ! :stiskam:
А със сигурност и в манджите ! :woooow: :zazaazaz:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5290
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 120 пъти
Получил благодарност: 122 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Daniela Pargu »

libra написа: Юни 15, '21, 21:45 Аз и на чубричест аромат бих се радвала /не в чая/ , като най -употребяван .Имам от простия риган ,сигурно и за това се размножава като щурав .Задмина джождена по активност.
И за готвене ,и за чай - ригана е прекрасен ,
а при мен е и за красота между борчетата- прави чудесни туфички !
Зеленолистния е по-висок и оперен,жълтолистния е цял пълзящ килим!
Имам и един с име и фамилия- цъфти в червено- стегната туфа прави !
Обичам ги ! :daaa:
krassi_nz
Kафенце
Мнения: 47
Регистриран на: Юни 21, '19, 15:48
Дал благодарност: 12 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от krassi_nz »

Здравейте, видях, че самардала сте обсъждали. Аз основно като консуматор мога да си кажа мнението. :) Може да опитате, освен с варени яйца, на филийка с масло (особено препечена) или с лютеница, с домат и с краставица. С друго май не я използвам (поне в момента не се сещам), но за тези неща ако има самардала - не поглеждам към солта.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

► Виж съдържание

Изображение
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1814
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 114 пъти
Получил благодарност: 37 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от mariyanag »

от известно време издирвам тарос, но се оказа, че по нашите разсадници не произвеждат поради занижено търсене. Ако някой есента има стръкче в повече- ще съм много благодарна.
Ригана го ползвам основно за подправка за месни ястия.
Бреда - красива кошница. При мен се запази само едно коренище мурсалски чай, родило е добре и тази година, предстои ми да го пострижа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31789
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1151 пъти
Получил благодарност: 2827 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Мария Николова »

krassi_nz написа: Юни 20, '21, 18:19 Здравейте, видях, че самардала сте обсъждали. Аз основно като консуматор мога да си кажа мнението. :) Може да опитате, освен с варени яйца, на филийка с масло (особено препечена) или с лютеница, с домат и с краставица. С друго май не я използвам (поне в момента не се сещам), но за тези неща ако има самардала - не поглеждам към солта.
Самардалата е далечна бедна роднина на фритиларията. Луковично. Расте на мокри места. В Нова Згора по тревясалите брегове на стигнало до полето поточе. Любителите й тук знаят кога листата й са достатъчно пораснали и започват набезите към находищата.
Зелените листа ги счукват в дървен хаван, осоляват се на вкус тази кашеста зелена маса и се оставя да изсъхне напълно. Отново се счуква в хавана до прах. Пресява се, пълнят се найлонови торбички, щракват телбод и баби и дядовци продават на пазара новозагорска самардала. :hihihi:
Не помня преди колко години във форума се завихри голям интерес към самардалата. Тогава за 2-3 дни изкупих цялото налично в града количество опаковки самардала, които разпратих на всички, дигнали палче за непознатата новозагорска самардала. :lol:
Аз от дете не понасям миризмата й. :twisted:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 235 пъти
Получил благодарност: 114 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от desunie »

mariyanag написа: Юни 23, '21, 16:29 от известно време издирвам тарос, но се оказа, че по нашите разсадници не произвеждат поради занижено търсене. Ако някой есента има стръкче в повече- ще съм много благодарна.
Ригана го ползвам основно за подправка за месни ястия.
Бреда - красива кошница. При мен се запази само едно коренище мурсалски чай, родило е добре и тази година, предстои ми да го пострижа.
Тароса може да го пробваме още сега. Ще ти пратя ;)
Ако не иска, на есен пак.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5726
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1953 пъти
Получил благодарност: 2245 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Тутти »

libra написа: Юни 15, '21, 15:16 Билков чай обожавам , така че риганът ще отиде там , както и в кюфтетата.
Libra, не само там. Опитай печени или пържени картофи, поръсени с риган, но след като се отстранят от огъня, докато са топли. Това е любимият ми начин да сервирам картофки.
Спагети, лазаня, в шарената сол, месо, доматен сос…пак се добавя накрая.
Слагам и в мусака, но там преди фурната, няма как.
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

Благодаря ти ! Ще направя на всяка манджа -риган . Явно ,напразно съм се чудила толкова къде да го ползвам .Бере се , когато цъфти или ?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”