Дързост и плевели

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Дързост и плевели

Мнение от botan »

Съвсем набързо препуснах през градината, колкото да си направя пришки на 6 от 10-те пръста. Нищо не свърших, ама пък от сърце. :lol: Един кумулонимбус ме накара да се включа в спортния триатлон по скоростно плевене, копане и садене, след това, като видя че взимам преднина се фръцна на друга посока и разчисти пътя на нимбостратусите, които удариха от другата страна. С майка сме се разбрали, че догодина ориз ще сеем. :lol: :lol: :lol:

Неоплевено, ама да речем, че е специално оставено за обем, пищност и разчупване. :mrgreen:
Изображение

Тази мента си я вкорених от свежите подправки от хипермаркета, не пишеше нищо освен, че отгледана в Израел. В началото ми се стори рехава та набучих латинки, сега латинки не се виждат, но пък ментата почна да цъфти с много странни цветове. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Изображение

Нивичката до нас. :liubov:
Изображение

Очаквах извращения, но не подозирах че толкова скоро ще се стигне чак до перверзии. :hihihi: Новите живовлеци прясно пристигнали от Мишето. :gush: :liubov: Plantago major 'Variegata' и Plantago major 'Purple Perversion', сещате се кой кой е. Нямам търпение да ги набуча при останалите, цяла колекция от плантаговци започва да се формира. :liubov2: :ieeee:
Изображение
Insta: ex_hort
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Дързост и плевели

Мнение от Di_Va »

Ботан, много красиво стои мента с латинки! А живовляците да ги наснимаш, след като ги разположиш при останалите в плантацията, нали!
Аз преди няколко години бях напоръчала 4-5 вида менти, сега се чудя как да ги разкарам, че концепциите се сменят, а ментата е бая устойчива :lol: .
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Дързост и плевели

Мнение от botan »

Агресорчета са ментите. Нямаше да бъде сериозна тема за плевели без менти. :lol: :lol: :lol: Но пък това ги прави чудесни като за начални опити, защото каквото и да правиш, каквото и да ти е мястото все ще вържеш реколта достатъчна да ти погъделичка егото и то сега, веднага, на момента и завинаги. :mrgreen: :mrgreen: Иначе за тях вечно съветват да се садят в големи саксии или някакви други ограничени пространства, не че пак няма да се пробват да избягат през дренажните отвори. :D
Живовлеците ще ги снимам веднага щом им мине тантрума, че са били преместени. Много драматично им увяхват листата, което мен лично откровено ме забавлява, все едно не се познаваме и не знам, че още догодина ще почнем да се плевим. :lol:
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Дързост и плевели

Мнение от botan »

Голяма борба падна с тая мента, ама не в градината, а в кухнята. :lol: Обрах я да не задушава, да се разклонява и да не се мъчи по жегите. Накъсах листенцата и направих ментов сироп по рецептата на МГХ. Приятен стана, повече на мирис го докарваше от колкото на вкус. :mrgreen: Прецедените листа продължиха да имат много силен аромат, та хайде пак на котлона, този път за студен чай. И след чая тия листа още не бяха предали Богу дух! :o :lol: Викам си "Аааа Менто, мъри моме, тука кокалите ти сварих, те само фибрите останаха, пък още да ми миришеш, няма да стане тая така" и си я направих на крем супа. :mrgreen: Много вкусна стана. :mrgreen: Само не знам дали защото успях някак си да я скопосам, защото е мое производство или защото сагата приключи. :lol: :lol: :lol: Така де... като си я изям ще приключи. :mrgreen:

Сините жлъчки (Cichorium intybus) много ме спъват из ливадата, лесно беше като бяха на пъпчици, ама сега като нацъфтяха направо ми се досвидя да се дърпаме с тях. :liubov2: :liubov2: :liubov2: Да имаше и някой горски слез в краката им за розовичко, щеше да е бомбастична комбинация. :potekoha:
Изображение
Жълтичкото зад цикориите пък е едно друго любимо плевелче - черен синап (Rhamphospermum nigrum). Това нещо се сее навсякъде, появява се още от ранна пролет и продължава с пълна сила и през лятото. Никога не е поливано, вън може камък да се пука от жега, ама то си цъфти. :lol: Листата могат да използват като листен зеленчук, за прясно или готвено, пъпките и цветовете са много нежни и също се хапват, а от семената се прави горчица. За първи път правя домашна горчица и съм много очарован. Експлозия от силни вкусове, които директно ме пренасят нейде из френския прованс. Не изглежда апетитно, ама то е защото не знам как да го снимам. :lol:
Изображение

Gladiolus 'Cote D'Azur'
Изображение

Gladiolus 'Olympic Flame'
Изображение

Една объркана цикламка (като собственика й :lol: ). Намерих си 3 изхвърлени след 8-ми март и ми дожаля, ама са от персийските хибриди, които не се славят със зимоустойчивост и се чудя какво да ги правя зимата. :hmmm: Сигурно няма да ги бъде, но до тогава нека си цъфтят. :angelche:
Изображение

От серията "безименни за пробата" са и ей тези сакъзи. Зимата бяха коралово прасковени и ме изкушиха в магазина. Сега облещени на слънцето не им е много до корали или праскови. :mrgreen: Идеята ми беше да ги използвам в цветна комбинация като филър, за трилър някой черен колеус, а за спилър жълтото кръглолистно ленивче. Не стигнах до там обаче. :angel2:
Изображение

Томатило (Physalis philadelphica) за първи път сея. В началото семеначетата ги набучках на снопчета с идеята, че повечето ще се шокират и споминат и после ще доразредя останалите. Те пък не само че не се смутиха особено, ами и решиха че ще се спукат от цъфтеж още от малки и сега не знам какво да ги правя. :lol: Тапишончета си останаха и едва ли ще се стигне до салса верде, ама са много красиви отрупани с малките си жълти сомбрерота. :liubov2:
Изображение

Изображение
Insta: ex_hort
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Дързост и плевели

Мнение от ljuboznatelna »

:lol: :lol: :lol:

За първи път чувам за крем супа от мента :D Но те разбирам ;)
Аз започнах по някаква рецепта с киснене, после реших, че този аромат няма да ми е достатъчно силен, и взех, че пасирах ментата, и пак я киснах. И послееее, като почна едно прецежданееееее.... Обаче я направих, шест литрова тенджера пасирана мента с вода, и три кила захар, нещо такова. Още имам от миналата година, нищо, че зимата не оставахме без лимони. Дразни ме само цветът. Предпочитам прясно пасирана.

Аз се борих една година с физалис, къде ли не беше плъзнал. Но прави очарователни плодчета!

А горчицата изглежда много апетитно, недей да скромничиш! :)
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Дързост и плевели

Мнение от botan »

Добра идея, Люб! :daaa: Непременно ще я пробвам следващия път. :nod:

Не съм много претенциозен към яденето и при мен кухнята е предимно експериментална. Взех идеята от тук https://www.bbcgoodfood.com/recipes/pea-mint-soup, прочетох съставките и после я направих както на мен ми дойде от вътре. :lol: Имаше недоверчиви физиономии като споделих какво ще бъде менюто, а после празни паници. :hmmm: :mrgreen:
Insta: ex_hort
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: Дързост и плевели

Мнение от alys »

Влязох да питам нещо и като се зачетох и зазяпах в постовете на botan, за малко да си забравя въпроса. Дали тученицата пречи на пипера? А пиперената сага е ежегодна. Обещавам да сея пипер по-късно. Аз все бързам, а тази година имах ангажимент и работата утече. Като садих в градината, на пипера му бяха останали по 2 (!) листенца. Разказвам това, защото хората лютениците направиха, а при мене тук-там ще цъфти. На фона на дребния пипер тученицата на места е избуяла.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Дързост и плевели

Мнение от botan »

При теб тук там цъфти, пък аз моя още го садя. :lol: :lol: :lol: Ако не изгори, съм планирал коледната елха да я украсявам със свежи пиперки. :mrgreen:
Тученицата при мен все още не се е застъпила добре като плевел. Очаквам да направи това следващите години, но подозирам, че ще ми е последна грижа. Проблемна е заради това че обича да расте на разрушкани места, образува много семена, расте бързо с което дърпа ресурси, оплевена може да се вкорени на ново. Хубавото е, че присъства в кулинарията като зеленчук, но трябва да се избягва от хора предразположени към образуване на камъни в бъбреците и може да се използва като фуражно растение за животни. Друго хубаво е, че е ниска и образува плътна покривка, което може да възпрепятства развитието на други плевели и би помогнала за намаляването на температурата на горния почвен слой. Също така се вади лесно когато трябва, и е с много интересна комбинация от фотосинтетични пътища, които пестят вода. Има данни за намаляване на продукцията при аспарагус, зеле, домати и картофи, но ако не ти се виждат посевите от тученица предполагам, че това е съвсем нормално.
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Дързост и плевели

Мнение от botan »

Душици, много ме слушкат. :liubov2: Онзи ден измрънках за розовичко и веднага го предоставиха. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Изображение

Цели две коренчета даже. Знаят те къде и при кого да поникнат. :lol:
Изображение

Тук на сянка в комбо с грудково секирче (Lathyrus tuberosus) и бял равнец (Achillea millefolium).
Изображение

Секирчето също е много интересно плевелче, грудките и листата могат да се консумират, от цветовете се извлича парфюм и пчелите ги обожават, издръжливо е и се поддава на селекция. Жалко, че е изоставено като култура, ако се работеше активно върху него съм сигурен, че до сега щеше да е превъзмогнало своите минуси. :angel2:

Опс, без малко да забравя, че и аз имам хибискуси. :lol: :lol: :lol:
Обикновено грънче (Hibiscus trionum)
Изображение
Insta: ex_hort
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Дързост и плевели

Мнение от ljuboznatelna »

botan написа: Юли 14, '23, 19:31 Добра идея, Люб! :daaa: Непременно ще я пробвам следващия път. :nod:

Не съм много претенциозен към яденето и при мен кухнята е предимно експериментална. Взех идеята от тук https://www.bbcgoodfood.com/recipes/pea-mint-soup, прочетох съставките и после я направих както на мен ми дойде от вътре. :lol: Имаше недоверчиви физиономии като споделих какво ще бъде менюто, а после празни паници. :hmmm: :mrgreen:
Много интересно! :tzvetentze: Благодаря за рецептата!
Това ми напомня за доброто старо време, когато на рожден ден всеки носеше почерпка в службата. Аз, млада домакиня, се приготвих подобаващо да се отсрамя пред опитните колежки, обаче ми прегоряха соленките. И понеже се чувствах неудобно заради това, още в началото се извиних. Всички решиха да опитат колко са лоши соленките, и те свършиха първи! :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”