Дързост и плевели

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Дързост и плевели

Мнение от botan »

Я да си отворя една темичка вместо да се чудя къде да ви наспамя с моя префинен вкус за всякакви плевели. :angelche:
Местенцето ми е слънчева мезофилна ливада с плодородна черна мазна почва и сравнително високи подпочвени води. Харесва ми дивото и хич не бързам да го обработвам цялото. Не го виждам да стане изискана дизайнерска градина като вашите, защото в мен бушуват влечения, които по никакъв начин не се съчетават. Първите ми впечатления от градина са при баба и дядо, където всичко беше под конец и предимно зарзават, после идват изблиците ми на OCD и перфекционизъм всичко да е подредено, разделено и етикетирано, жестоко се намесват растителните нАуки и нуждата от експериментална площадка и не на последно място влиянието на форумните другарчета споделили прекрасните си градини.
Абе с две думи се очакват всякакви извращения и неименуемо сеир. :mrgreen:

Живовлеците ми много се бяха сдухали защото ги преместих в жегата, но сега след проливните дъждове последната седмица направо светнаха.
Plantago major 'Rubrifolia'
Изображение

Plantago major 'Rosularis' - значително по-дребен и малко по-кекав като растение. Розичките са само в началото, после съцветието изпърчава, но не му се сърдя.
Изображение

Нахакал съм ги едно до друго, предполагам се досещате с каква умисъл ;) , макар че така като гледам май ще се наложи ръчно да се потъркваме. :mrgreen:

Тази година си намерих комунига с изцяло жълти листа. Сега чакам да й видя бобчетата, че по тях по-лесно ще позная коя е. Предвид, че се водят за едногодишни прие местенето като шампион и нямам търпение да видя какво ще се пръкне догодина от семената. :stiskam:
Изображение

Изображение

Полско огнивче (Lysimachia arvensis) - любимо плевелче. Надявам се да се появят и видовете със сини цветчета. :liubov2: :stiskam:
Изображение

На прибиране си намерих лайка. Много й се зарадвах, защото отдавна не бях виждал. Събрах си една шепа цветчета, барабар с всичките поне 5 различни вида трипси дето я бяха накачулили и естествено малко семена за градината. :mrgreen:
Изображение

Изображение

И последно един семпервивум, да не речете, че то само плевели при мен. :liubov2:
Изображение
Подозирам, че е 'Saxon', но го взех безименен от микс. Малко са пърстолистните семпервивуми, но искам да го видя през всички сезони за да се уверя. Като помолих за помощ с определянето в една международна група, една мадама на име Карън (досещате се от коя националност :mrgreen: ) каза, че това е дебелец и не бил пъстролистен, ами те така си изглеждали. :lol: :lol: :lol:
Insta: ex_hort
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 749
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30
Дал благодарност: 2008 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: Дързост и плевели

Мнение от трепетлика »

Ботанчо , има и други любители на дивичкото . Живовлеците ти са много интересни ; аз си взех от Миша вариегатно плантаго - върховно е . Е , то не е баш дивичко , де . От години се опитвам да си засадя от цикорията , дето й викат синя жлъчка - еми не ще и толкоз , а по пътя пълно .
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Дързост и плевели

Мнение от Мария Николова »

На мен ми изглежда достатъчно изпъстрен, за да го именуваш. :angelche:
Единственият ми декоративен камък пристигна украсен с подобно семпревевумче, което се намножи.
Дай адресче на ЛС и ти пращам. нека да прави компания на твоя и да се въдят. :mrgreen:
Допълнително ще покажа фотка да видиш.
И честита ти тема! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Дързост и плевели

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Виж и кажи. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Дързост и плевели

Мнение от botan »

трепетлика написа: Юни 21, '23, 14:36 Ботанчо , има и други любители на дивичкото . Живовлеците ти са много интересни ; аз си взех от Миша вариегатно плантаго - върховно е . Е , то не е баш дивичко , де . От години се опитвам да си засадя от цикорията , дето й викат синя жлъчка - еми не ще и толкоз , а по пътя пълно .
Ауу добре че ме светна. :liubov2: Уж си бях поръчал семена от чужбина, но май пак са ми загубили пратката. :roll:
И от двата имам семена, ако искаш. Розуларис има добра кълняемост, рубрифолия нещо слабо я кара, но от него имам растения в повече, които хвърлих пред блока да се оправят. Е не се оправят особено, ама то там и никой не ги поглежда, та мога да ти дръпна и коренче вместо само да се мъчат. С живовлеците трябва да внимаваш да не ги изтървеш, че се самонасяват ако са оставени без контрол, особено тези с нормални съцветия. При розуларис разрастналите се листчета пречат на кутийките да си разпиляват семената и той е малко по-културен.
Точно пък цикориите много ми развалят фъншуя, а сега като е мокро се вадят много хубаво като моркови. И от тях мога да ти пратя, даже цяла бала. :mrgreen:
Мария Николова написа: Юни 21, '23, 14:42 На мен ми изглежда достатъчно изпъстрен, за да го именуваш. :angelche:
Единственият ми декоративен камък пристигна украсен с подобно семпревевумче, което се намножи.
Дай адресче на ЛС и ти пращам. нека да прави компания на твоя и да се въдят. :mrgreen:
Допълнително ще покажа фотка да видиш.
И честита ти тема! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Мерси Мери! :liubov: Не е самичко, има още няколко сорта, които обаче не бяха в добро състояние когато ги взех и за момента са в изпитателен срок. Твоят ми прилича като да е някой от диваците. Знаеш ли от къде е дошъл камъкът? Може и да има шанс да го определя. Иначе определянето на семпервивуми е почти невъзможно заради тяхната изменчивост и безброй култивари и гледам да избягвам безименни освен ако не е нещо свръх очевидно, защото знам, че по някое време ще започне неистово да ме гложди за името. :oops: :D
Insta: ex_hort
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Дързост и плевели

Мнение от Мария Николова »

Напълно безполезна ще съм...
Преди години харесах този камък в градината на Магдалена от Благоевград. След време Владислава й отишла на гости. Камъкът бил натоварен в колата и след половин година пристигна накрая при мен заедно с анонимното растенийце.
Сега потърсих тема да срещна име някъде, но уви - темата е повече от мижава - една страничка преди 10 г.
Оставям гложденето за теб. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1213
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 356 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: Дързост и плевели

Мнение от lilaby »

Е, хубави са си плевелите, хихи. Пък като ти се приискат растения, които са несъвместими с тях ще ги разделиш по места. Огничетата растат и на полусянка под дървета, където няма конкуренция от трева.Първоначално и аз се отнасях с еднакво уважение към всички плевели в моя парцел, но постепенно като ги опознах и им претръпнах престанах да се вълнувам толкова. Сега вече, тези които не харесвам скубя, които растат в розите и около тях плевя и мулчирам върху тях, които са твърде високи подрязвам да са на едно ниво с останалите. Оставям ги да се изцъфтят и после ги кося с тримера не много ниско, някъде на нивото на листата на дивите ягоди, които са най-долу. Това отношение досега никак не се е отразило на разнообразието и количеството им. От тях 80% цъфтят в жълто от Април до Август, което за мен е доста противен цвят, но... нали е природа.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Дързост и плевели

Мнение от ljuboznatelna »

Това ми е мечтата! Да си имам градина (то си е само моя лична мечта, и става въпрос за десетки декари) , където да се вихрят всякакви красиви плевели на големи масиви.
Бях си взела , мисля от Миша, червен живовляк, но умря :( Сигурно не съм му намерила подходящото място. Иначе диваци имам в изобилие. На места конкурират хостите 😁
Намирам огромна красота в поляните край пътя, когато на големи масиви цъфтят полски цветя и тръни. Само че си иска място, на дребно не е така хубаво.
Прибрала съм си от полето само една блатия, и семена на синия трън, ехинопс, взех, но нищо не поникна. Беше се насял, или дошъл с пръст отнякъде, лопен, но от тези със сребристите листа. И негови семена пуснах тук-там, но уви.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Дързост и плевели

Мнение от botan »

Еее Мери, ти пък! Не го мисли. С малко ли неща си ми помагала. А този камък е направо исторически. :lol:
lilaby написа: Юни 21, '23, 18:27 Е, хубави са си плевелите, хихи. Пък като ти се приискат растения, които са несъвместими с тях ще ги разделиш по места. Огничетата растат и на полусянка под дървета, където няма конкуренция от трева.Първоначално и аз се отнасях с еднакво уважение към всички плевели в моя парцел, но постепенно като ги опознах и им претръпнах престанах да се вълнувам толкова. Сега вече, тези които не харесвам скубя, които растат в розите и около тях плевя и мулчирам върху тях, които са твърде високи подрязвам да са на едно ниво с останалите. Оставям ги да се изцъфтят и после ги кося с тримера не много ниско, някъде на нивото на листата на дивите ягоди, които са най-долу. Това отношение досега никак не се е отразило на разнообразието и количеството им. От тях 80% цъфтят в жълто от Април до Август, което за мен е доста противен цвят, но... нали е природа.
Аз пък много харесвам жълтичкото, щото много ми подхожда на книжката и персоната. :lol: :lol: :lol:
При мен не всичко е добре дошло, защото си ги знам какви са л...кхм дяволи и си имам черен списък с 10-15 вида дето ми бодат очите и само се гоним с тях из градината. :mrgreen: И при нас по някое време се коси, ама все ми е едно криво такова защото има най-различни треви и бобови в синьо, лилаво, розово, жълто и бяло, а докато се освестят ми е едно такова изгоряло-сламено-умряло. Пък после и окосеното трябва да се събира... абе не е готино. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ljuboznatelna написа: Юни 21, '23, 22:16 Това ми е мечтата! Да си имам градина (то си е само моя лична мечта, и става въпрос за десетки декари) , където да се вихрят всякакви красиви плевели на големи масиви.
Бях си взела , мисля от Миша, червен живовляк, но умря :( Сигурно не съм му намерила подходящото място. Иначе диваци имам в изобилие. На места конкурират хостите 😁
Намирам огромна красота в поляните край пътя, когато на големи масиви цъфтят полски цветя и тръни. Само че си иска място, на дребно не е така хубаво.
Прибрала съм си от полето само една блатия, и семена на синия трън, ехинопс, взех, но нищо не поникна. Беше се насял, или дошъл с пръст отнякъде, лопен, но от тези със сребристите листа. И негови семена пуснах тук-там, но уви.
Ох да! Лопени. :slove: Имаме прекрасни видове, но за жалост са много деликатна тема, тъй като половината са защитени, голяма част от които застрашени или критично застрашени, поради ниска възобновяемост, ограничено разпространение и най-вече загуба на хабитати. Виж какво имах щастието да зърна преди 10тина години, направо очите ми останаха там.
Изображение

Изображение
Чудя се дали си е пръснал семената и дали се е запазило това диво съкровище, но ми е далеч да го проверя.

Иначе там където земята е обработена ми се включва перфекционизмът и мога да вися с часове да плевя неща дето "не им е мястото там". :mrgreen: Много терапевтично ми действа. :lol: :lol: :lol:
Изображение

Събрал съм много семена от живовлеците от страх да не ги бастисам преждевременно, така че има за всеки, на когото му се занимава. :lol:
Insta: ex_hort
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Дързост и плевели

Мнение от Мария Николова »

При мен е пълно с поветица, която сега белее от цветове. По някога един бял цвят вземе, че полети. Е, не бял цвят, а кацнала бяла пеперудка литва по нейна си работа. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”