ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Модератор: Миша

Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 627
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 34 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от diado-ilian »

С повдигнатите лехи се гонят главно две цели: Първо по-рано затопляне през пролетта, колкото по-на север гледаш толкова са по-високи лехите. Второ- всяка година има поне едно преувлажняване от дъждове. Всяка година поне веднъж земята подгизва. С високите лехи по лесно го заобикаляш този момент. Високите лехи са по-топли и по-сухи. Е естествени през горещото и сухо време трябва повече да поливаш и е добре да мулчираш.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от venetka70 »

Оранжерията е поликарбонатна и не се открива през зимата за съжаление.
Няма да фрезоваме в лехите, даже не искаме и да копаем. Принципа е БЕЗ МОТИКА колкото се може повече. Ще наблюдавам известно време пътеките, но ми се ще да са покрити. Да видим какво накрая ще ми щукне на главата. Проекти много, време и сили не толково много.
Навън определено ще направя повдигнати лехи имайки предвид мястото и валежите.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от Гео, граф »

diado-ilian написа: Май 23, '23, 09:00 С повдигнатите лехи се гонят главно две цели: Първо по-рано затопляне през пролетта, колкото по-на север гледаш толкова са по-високи лехите. Второ- всяка година има поне едно преувлажняване от дъждове. Всяка година поне веднъж земята подгизва. С високите лехи по лесно го заобикаляш този момент. Високите лехи са по-топли и по-сухи. Е естествени през горещото и сухо време трябва повече да поливаш и е добре да мулчираш.
Радвам се, че се включи, ъъъ... ми не мога да ти кажа дядо Илияне, ще ти викам (с твое позволение) Деде с намигване :sitwasntme:

Аз лично не гоня тези цели, ами се спасявам от слепите кучки, че извлачват де що видят. Докато забивахме колците, на няколко пъти попадахме на тунели, а есента това място е прекопавано - вършали са на лесното гадините! Но всяка информация за тези съоръжения ще бъде полезна не само за мен, а и за всеки заинтересуван.

Примерно в момента съм в двоумение какво да садя във въпросната леха - картофи или домати :hmmm: ? В една фб-група вкупом ме съветват да са домати, ама тях кучето няма да ги влачи, та май по-добре е да са картофи. Освен това имам подготвено за доматите място, засято в момента с грах, мисля да го окося и там да садя доматитУ. Ти кво ше кажеш :?:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от ичиконти »

Може и да греша /много вероятно/, но метода на повдигнатата леха е едно от 15-те патента на американския професор Миитлайдер.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Моите са на 2 г. Обгаряни отвътре с пърлачката за пърлене на прасе, после горяло масло, а отдолу текстил.
Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от Breda »

И моите повдигнати лехи днес.Оранжерията не остава празна,през есента и зимата - спанак,моркови,салатки,лук,чесън,ягодите и мурсалския чай и те са на повдигнати лехи. :katericka: Клеърче,ти си знаеш за разсада :gush: :gush:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от ичиконти »

Breda благодаря, даде ми идея как да си прекарам капковото под земята. Хубави са ти нещата. Успех!
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от Гео, граф »

Лехата се пълни, господа съдебни заседатели :wooow2: !

Другата седмица ще мулчирам, че ни подгони дъжда, дано само не е имало вятър, че ще намеря доматите направо на салата :stiskam: :stiskam: :stiskam:


Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
breaker
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Окт 29, '20, 13:26
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 7 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от breaker »

Гледам темата малко е замряла та да я повдигна: и аз нещо съм се навил за повдигнати лехи,та изгледах доста неща в тубата и не само,но най-много ми харесаха естетичните бетонните елементи на американеца от https://www.youtube.com/watch?v=hBvPs7CBf5Q&t=56s.Това е един от клиповете му,той прави проби с различни пълнежи на бетона, а в последният използва някакъв бързо-съхнещ и супер здрав цимент който му позволява да излее елемента по-тънък.Калъпа съм наясно как да го направя, но с марката цимент,пълнежа и дебелината на елементите в зависимост от цимента удрям на камък. :helllp: Някой знаещ за бетоните и правил такива упражнения ще бъде от полза за съвет и мнение.Надявам се и за други съфорумници ще бъде от полза.
Лек и спорен ден.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от ln_none »

Аз доколкото разбрах (гледах малко на диагонал) в крайна сметка препоръчва най-обикновен цимент с перлит, като най-добро съотношение качество-цена. Мен малко в повече ми идва толкоз труд за едните лехи, но ако ти е изтънчена градината ;) защо пък не.
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 375 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от ch.petrov »

Ето така изглеждаше градината през май 2020
Изображение

Изображение
През октомври възникна въпросът – може ли поне маалко да бъде подобрен наличния тероар на запад от Витоша на 820 мнв ? Няма как да променя географското разположение, климата, часовете слънцегреене, сезонното разпределение и интензивността на валежите.
Ще се опитам да променя състава и структурата на почвата, дренажа, както и да създам подходящи условия за повишаване на температурата и‘ на дълбочина 10-15 см. Дневните и нощните температури на въздуха около растенията ще се опитам да променя с добавяне на агрилово покритие под покритието от армиран найлон.
Изображение
Първо – достатъчно дълбока траншея 50х60 см
Изображение

Изображение
Дебелите клони на дъното се посипват с пръст докато лееко бъдат покрити. Не е хубаво да се ходи по тази пръст, защото се утъпква. После се полива с маркуч докато се покажат клоните - утъпканата пръст с много зор успя да влезе под и между дърветата. Важното е струята да е силна. Наново лееко засипване с пръст и наново намокряне на пръстта със силна струя - докато се покажат клоните. Върху наново показалите се дебели клони са подредени (доколкото е възможно) тънки клони. Тънките клони се засипват лееко с пръст. После се полива с маркуч докато се покажат клонките и още веднаж същата процедура.
Изображение

Изображение
След това засипване с нов слой суха пръст. Дълбочината на траншеята вече е само 30 см. Внимателно подреждане на стебла от малини, стебла от къпини, стебла от аспарагус, стебла от домати, стебла от краставици, стебла от тиквички, стебла от чушки, тънки черешови клонки, тънки ябълкови клонки, тънки кайсиеви клонки. Внимателно - значи стеблата в снопчета се слагат по дължината на траншеята, а не напречно. По- удобно е, защото стеблата са с различна дължина. Изравняване по височина (доколкото е възможно) и утъпкване на стеблата. Утъпкването на стеблата става с разходки върху тях. С музикален съпровод. Посипване със събрани сухи листа.
Изображение
Още няколко разходки отгоре. Върху сухите листа лееко се посипва пръст. Още веднаж процедурата с маркуча.
Върху намокрената пръст над листата се посипва суха пръст и се нивелира. Сега траншеята е дълбока само 20 см.
Изображение
Изграждане на 10-12 см ограда на лехата над нивото на земята. Ако оградата е от дърво - ще гние.. Ами ако е от широки 12 см дъълги ленти от поликарбонат ? Вече ще гният само дървените колчета които я държат изправена – докато не измисля друго закрепване.
После - запълване на траншеята до горния край на поликарбонатната ограда с тор + пръст + ситно счукан зелен родопски зеолит (0,7 кг/кв.м).
20+10 = 30 см торозеолитопочвена смес.
Изображение
20 ноември - край. Така ще я ръси попа – тази топла и не много висока леха.
В края на ноември - засяване на сидерати - ръж и синап, поникнали на 31 декември.
Изображение
Сега вече става актуален въпросът : какво да посадя – подбор на качествени сортове зеленчуци, които виреят сравнително добре при променения тероар на градината, както и засаждане на ефективни инсектицидни растения вместо пръскане с препарати.

Ето част от резултатите https://youtu.be/VIIB8mQ85Mg
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”