ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Модератор: Миша

Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от Гео, граф »

В този подфорум доста е писано за повдигнатите лехи, ама разхвърляно из темите, а ми се ще да има повече събрана на едно място информация за тях. Потърсих, потърсих, ето този пост на дядо Илиян ми се стори доста информативен и го слагам тук, да чете, който има нужда:
diado-ilian написа: Фев 8, '22, 09:51
b_ignatov написа: Фев 7, '22, 12:58 Хора....аз ли нещо греша или...? :helllp:
Решил съм да си направя повдигнати лехи навън и в парничето. Така като се замисля колко почва ще ми трябва и май няма да ми се получат нещата. Навън общата дължина на лехите е около 32-35 метра а в парникът около7-8 метра. Да кажем че всичко е 40 метра дъшжима. Мисля да са по 1 метър широки и 0.2 метра високи. Като сметна 40х1х0.2 ми излиза 8 кубика почва за тия лехи :wooooowz: Това няма как да стане.....трябват два камиона.
Не грешиш толкова е. :D Но!
Първо: Идеята за високи лехи не е нова. И едно време се правеха повдигнати лехи, по нашия край им казваха кавали, за моркови и магданоз бяха задължителни. Всяка пролет се правят, на есен се изорават и догодина се правят пак на друго място ако може (никога не съм успявал да направя свестен -прав и равен кавал). С високите лехи сега сменяме донякъде технологията. Основното предимство е че са постоянни и само тях обработваме. Вместо да се копаят редовно с цел разрохкване на почвата за повече кислороди почистване на плевели, сега с мулчиране и компостиране се постигат тези резултати. След като ги фиксираш, приеми че няколко години ще минат до стабилизирането на почвата и ти всяка година ще добавяш разграждащ се материал в тях. Ивко и Краси са дали доста примери, в началото повече, после по-малко, а със сидерати ще поддържаш сеитбения оборот. А пътеките които също стават постоянни е добре да се застилат с някаква покривка - естествена или не, водопропусклива или не, според нашите желания и възможности. Аз се каня да слагам стари тротоарни плочки. В зависимост от целта която искаш да постигнеш и възможностите които имаш е и материала- миналата година част от тях ги заслах с папрат. Паднала ми ножицата от джоба и я намерих чак ноември :)
Второ: Най-плодородната почва е на 20-30см. дълбочина, а баш на готината на 10, ако не си орал дълбоко. При правенето на лехите ще вземеш първата почва от пътеките. Там не ти трябва вече плодородна почва. Пет сантиметра пръст от пътеките на лехите прави прави 10 см. високи лехи ако са 1/1, ако пътеките са по-тесни прави 7-8см. В зависимост каква ти е почвата ще добавяш друга или ще вземеш още от пътеките. Не бързай да ги пълниш до горе от начало още, щото после ще махаш. :) Всяка година ще слагаш разни неща и в един момент или ще почнеш да навдигаш ограничителите или да махаш пък почва. Ако ти е глинеста ще търсиш по доловете и реките наноси, образувани от изгнили листа и пясък. Доста трудно е да намериш добра горска почва на удобно за взимане място, а и тя е доста плитка. Не взимай в никакъв случай изкопна земя. След 50 см. обикновено си е чиста глина и това е изкопната пръст, недей да я ползваш, освен ако трябва да смениш болна или замърсена земя. Преди 30 години направих такава леха на майка за цветята, трябваха няколко години, поне 7-8 да минат да стане това на земя и то след много оборски тор. Ще ти пусна тел. на лични, ако искаш звънни ми.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от Гео, граф »

Запалих се аз по природното земеделие, не че мога да си обслужвам зеленчуковата градина ежедневно, защото е на вилата, но ще се пробвам колкото мога съботно-неделно. Тия дни направихме набързо първата повдигната леха, тоест Шефа я прави де, аз подготвях материалите за пълнежа. Не си я представях точно така с тия грозни, криви колчета от външната страна и някак паянтова, но всъщност причината за некрасивата визия е в дъното на лехата - две пружини от легла, които силно стискам палци да ме спасят от сляпото куче. В галерията съм показала поредността на действията ни, нужни са още поне 7-8 колички почва, ама на шерпа ми му свърши пауъра и оставихме допълването за следващия път. Слоевете вътре са картони, клечки, колкото имах неузрял компост, една кофа загнили ябълки и земя. Почвата е ливадна, върху нея са расли само треви и бурени, така че е девствена един вид. При следващото ходене ще сложа един чувал оборска тор и още поне десетина колички почва, за да позапълни лехата. С течение на времето материалите ще улягат, отгоре ще мулчирам. Тъкмо окосихме ливадата, оставихме тревата на място да просъхне и ще я ползвам за мулч.

Обърнете внимание на картофите в касетки от дясно на лехата - растат бе :wooow2: :lol: :lol: :lol:

Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Уф, голяма мъка с тия снимки, дано останат видими по-дълго време :eeeh:

ПП. Ужасно ме дразнят тия криви колци :sdull: ! МъжТа ги наряза набързо от леските, които прочиствахме миналата седмица и докато се пинкям с клоните и кашоните, той ги набучкал. Исках да е оформена с едни хубави трупчета, даже бяха приготвени, но не бяха заострени отдолу. Носех си бормашината и винтоверта, щях да захвана здраво дъските за тях, ама Шефа реши друго и аз си затраях - нали после влачи 15-20 колички почва, няма да дърпам Лъва за опашката я! Абе колкото - толкова като за първи опит. Нататък ще ги правя както на мен ми харесва, само че наесен, сега нямам повече материал, нямам и компост, а тогава вече ще имам всичко необходимо. Ще насея и латинки, и тагетеси, и невен - всичко ще наслагам покрай дУматИтО, да му е весело и комфортно :nod:
При изсипването на почвата в лехата я чистих от камъчета и корени основно на троскот. Силно се надявам да не съм пропуснала твърде много коренчета, че като знам как брати :sdoh: ... Впрочем мулча дали ще успее да задуши такова животно като троскота? Надявам се, че няма да е голям проблем, първо защото почвата е много чиста откъм други корени, а с троскота имаме специални отношения и се познаваме отблизо (някои знаете с какво внимание сях троскот в цветята :lol: ) и второ колко пък време е нужно да се поизчисти една леха 4м на 70см, особено като знам какво пълзене и ровене е да оплевя цветята 8-)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 38 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от venetka70 »

Ние си направихме в оранжерията тази година повдигнати лехи. По една от двете страни и централна такава. Централната е по-широка, за два реда домати. Ползвахме като материал за ограждане стари дъски и дъски от вратите, които намерихме в мазето от предишните собственици. Пари не сме давали за материал. Стана добре. Височина около 40 см се получи.
Първо сложихме отдолу картони, после в едната леха / за другите нямаше / стари, гниещи клонаци. От там нататък насипвахме пепел от печката на съседа, окосеното от нашата градска градина и на съседите също, угнила оборска тор, пръст от стари стопански постройки. Съседът твърди, че там е седяло магарето и беше много добра. Добавихме и малко тор от калифорнийски червей, останалото от балата торф от разсадите и няколко торби с купена почва за саксии и разсади от Алати. Средната леха я почти запълнихме, страничните две има още какво да се добавя, но ще е наесен.
Засега сме много доволни. Всичко се развива добре.

Изображение

Това е снимка от началото на май.
За моркови, цвекло и чесън/лук ще си направя навън също повдигнати лехи. При нас е планинско, доста вали и читав чесън и лук не мога да докарам. Почват да гният главичките. Надявам се така да е по-добре. Опитът ще покаже.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от Гео, граф »

Вени, лехите ти са по конец! Много хубаво, ей :tzvetentze: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 38 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от venetka70 »

Ааа, няма как да не са Гео. Инженер контролираше процеса, а филолог изпълняваше основно... Само дето инженера се плесна по главата, че беше по-добре да иска колчетата да са вътре в лехите, за да сложи фолиото по пътеките лесно, ама нейсе.. На следващите лехи ще е така.
А след като основния изпълнител ги направи, подпря се на лопата, въздъхна и попита... А ти сигурна ли си, че ще има полза от това чудо..?
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
venetka70 написа: Май 22, '23, 12:21 Ааа, няма как да не са Гео. Инженер контролираше процеса, а филолог изпълняваше основно... Само дето инженера се плесна по главата, че беше по-добре да иска колчетата да са вътре в лехите, за да сложи фолиото по пътеките лесно, ама нейсе.. На следващите лехи ще е така.
А след като основния изпълнител ги направи, подпря се на лопата, въздъхна и попита... А ти сигурна ли си, че ще има полза от това чудо..?
Какво фолио си сложила по пътеките? И с какво ги насипа?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 38 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от venetka70 »

Още не съм го сложила Гео, че хванах пак пътеките за Узбекистан. Като се върна ще го направя.
Купихме си и разделихме с Nini една ролка от онова фолио дето не пуска плевели да растат нагоре. Разсадниците много го ползват за под контейнерите с растения.
Ето го тук под ягодите, ама не се вижда много добре.

Изображение
Застопорявам го със скоби от тел. Сама си ги правя, П- образна форма, като крачетата на Пто са дълги около 20 см. Забивам хубаво през 40-50 см по края на фолиото и не мърда.
Нищо под фолиото няма да има, просто хубаво подравняване на пръстта, леко отъпкване с краката и отгоре фолиото.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от Гео, граф »

Ахаа, почвопокривно и мулчиращо фолио, открих го в нета :daaa: ! Може би е добро за ягоди и не само разбира се.
Ще го покриеш ли с нещо, няма ли да се скъса в някой момент на пътеките :hmmm: ?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 38 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от venetka70 »

Не, няма да го покривам с нищо Гео. Издържа със сигурност много години, изпробвано е от съфорумка от друг форум. После още хора си сложиха от него и нямат забележки. При мен под ягодите е от есента.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 627
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 34 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: ПОВДИГНАТИ ЛЕХИ

Мнение от diado-ilian »

Вени, ако парника не се разпокрива и не мокриш пътеките, няма нужда да слагаш фолио. Пътеките се отъпкват и си стоят относително чисти.

Всяка зима разпокривам и я оставям на снега и леда да се срещнат с лехите.
Изображение

Напролет я покривам отново. Това е от тази неделя.

Изображение


Ако наистина държиш да го сложиш (все пак никой не е забранявал естетиката) ще го сложиш веднъж, а вътре в лехите ще разрохваш и фрезоваш повечко пъти. Ако ползваш фреза е добре че колчета са от страна на пътеките. :)
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”