Дворът на Люб, и още работи...

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Костният порцелан е много фин, лек и полупрозрачен. По някое време мерихме този на Коста Йорданов, и следващия на Бонония, от една и съща серия. Старият беше по-лек. ;)
А на мен от "Китка", тези са ми от най-любимите!:

Изображение

Сега малко ще ви шокирам, като ви кажа, че зеленото стъкло е ураново, затова свети така.Има луминисценция. Осветено е с утравиолет. (фенерче). Вече се произвежда доколкото знам само в Чехия и Америка, пречистено е максимално и се използва с колекционерска цел.
Чаша ураново стъкло с добавка на 6% от веществото има гама-лъчение, което не надвишава допустимите норми. Въпреки това бета лъчението може значително да надвишава допустимите стойности. За да се избегне неговата дейност, се препоръчва продуктите с добавка на уран да се съхраняват зад стъкло (например в шкафове).
Урановото стъкло има различни оттенъци на зелено, някои стъкларии са като осветени и без да са.
Не очаквам за няколко минути да има силно вредно въздействие върху храната, затова е на масата. Не е като да не сме готвили в алуминий, ползвали силикон и тефлон, боядисана керамика.... :lol:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Мария Николова »

Ама си нямаш стъклена кана за айран. :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2248 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от pepelqshka71 »

Люб, аз понеже работя в среда с йонизиращо лъчение, бих ти препоръчала да не използваш светещата стъклария. Не бях чувала за ураново стъкло, та се поразтърсих из нета и бях изумена какви работи се произвеждат. Но навсякъде пише да се съхраняват зад стъкло, да се премиват редовно и да не се използват за консумация. Иначе такова сияние съм виждала само на отворен реактор в активната зона, където касетите с ядрено гориво са под вода и тя свети по същия начин в зелено.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Мария Николова написа: Яну 14, '24, 23:46 Ама си нямаш стъклена кана за айран. :angelche:
Ооо, имам кани предостатъчно ! Веднъж счупих една, и ММ купи две. Затова вече внимавам :lol:
За айряна някаква специална ли е? :)
Вкъщи основно това се консумира като безалкохолно. Правя и сок от лимон и мента, направих си сироп от мента по студен начин, за периода когато няма прясна. Някога и към сока от компотите добавям лимон и разреждам, но общо взето не си падаме по сладкото с вечерята.
pepelqshka71 написа: Яну 15, '24, 09:06 Люб, аз понеже работя в среда с йонизиращо лъчение, бих ти препоръчала да не използваш светещата стъклария. Не бях чувала за ураново стъкло, та се поразтърсих из нета и бях изумена какви работи се произвеждат. Но навсякъде пише да се съхраняват зад стъкло, да се премиват редовно и да не се използват за консумация. Иначе такова сияние съм виждала само на отворен реактор в активната зона, където касетите с ядрено гориво са под вода и тя свети по същия начин в зелено.
Те си стоят зад стъкло, Пепеляшче. Много рядко ги вадим, за цветен ефект :) Това мисля им е втори път. Тези, които имам чувството че светят и без да са специално осветени, не смея да ги изкарам :D
Това с водата много интересно!

Ама вижте как ми ходи тая маса с картинката на аватара! :D
alina
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Окт 7, '21, 14:38
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от alina »

О, ля ля Да държиш на масата частичката на Козлодуй, наистина страшна работа..Аз чух , че има светещи циферблати на часовниците за воени, но, май, от фосфоросциращите..Но за урановите даже не знаех!!!! Бре, любознателната ни и Мари Кюри.Прави експерименти върху себе си..Не препоръчват да за кухня гранитните плотове, уж имат радиационно излъчване..
Смела си девойка, любознателна.
Википедия пише:
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1 ... 0%BB%D0%BE
Твоето стъколо явно от оксид на уран.Зелено.

//Можно ли есть из урановой посуды?
Урановое стекло
Тем не менее, не рекомендуется держать вместе сразу много таких изделий или хранить их за стеклянными дверцами, задерживающими бета-излучение. И уж точно такая посуда не предназначена для пищевых целей, вместе с едой уран способен попасть в организм.//
https://www.quarta-rad.ru/useful/ekolog ... oe-steklo/

На Аvitо:
https://www.avito.ru/all/posuda_i_tovar ... 0%BB%D0%BE
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

В Пловдив има толкова гранит, че със сигурност общия фон е значително по-висок от други населени места. Когато се повдигна въпроса за залива Вромос, който има завишен фон, доста се изговори по темата. Оказва се, че по света има места, където радиоактивността е четири пъти над средната за България, но там винаги са живяли хора.
Ама нали знаеш приказката - Човек каквото си направи, и Господ не може да му го направи! :lol:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
ljuboznatelna написа: Яну 15, '24, 13:34 В Пловдив има толкова гранит, че със сигурност общия фон е значително по-висок от други населени места. Когато се повдигна въпроса за залива Вромос, който има завишен фон, доста се изговори по темата. Оказва се, че по света има места, където радиоактивността е четири пъти над средната за България, но там винаги са живяли хора.
Ама нали знаеш приказката - Човек каквото си направи, и Господ не може да му го направи! :lol:
Хм, митът за високата радиоактовност на гранита къде го намери, Люб :hmmm: ? Гранитът е една от най-разпространените в природата скални формации, той е магмена скала, съставена основно от кварц, ортоклаз (вид силикат) и слюди. Фелдшпатите, които също често влизат в състава му, са в много малък процент и в тях понякога се наблюдава калий 40 или торий, които са слабо радиоактивни. Витоша е изградена от сиенити и андезити, които също са магмени скали и са подобни на гранита, но никой не се притеснява да ходи из планината.

Що се отнася до залива Вромос, нещата са по-различни - над него е мина Росен за добив на медна руда и да, радиацията там не е за пренебрегване. Макар че в Бухово (едно от най-богатите уранови месторождения в Европа) живеят хора от преди 5-6 века. Принципно най-ниския радиоактивен фон е в районите със седиментни (утаечни скали), магмените имат малко по-висок такъв, но не и опасен за човешкото здраве.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Ами знам ли къде, някъде го е пишело. Не съм се задълбочила. Ако може да се вярва на интернет източници,гранитът може да има, а може и да няма опасна радиоактивност, и това зависи от количеството кварц в него. Ако е под 35%, той е безопасен. Аз не казвам, че в Пловдив може да е опасен, а че може фонът да е по-висок от други места. Което не значи, че не е в норма.
Напълно е възможно да греша за гранитните тепета в Пловдив, нямам никаква идея изследван ли е и какво показва.
За Вромос се интересувах много,и не от новинарски емисии, защото това е плажът, на който прекарваме около 20-30 часа годишно от много години. Излъчването е по-високо от другаде, но е в норма. И се е получило така, защото там е изхвърлян пясък от мината. Не си спомням коя година този пясък е изгребан.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4945
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от къщичка »

Вицът е малко тъп, ама Люб като написа, че мъжът ѝ да не чакал торта (а нали и той е майстор) и се подхилих ;)

В една къща всичко било за ремонт. Жената винаги казвала:
"Мъжо оправи стола". Мъжът отговарял:
"Да не съм дърводелец! ". "Мъжо, оправи мивката! "
-"Да не съм водопроводчик! ". Един ден мъжът отишъл в командировка. Като се върнал заварил всичко подредено и поправено. Попитал жената:
"Жено, какво става тука? Ти ли поправи всичко? "
Жената отговорила:"Не бе, съседа ги оправи. Поиска или да му направя торта или да спя с него. "
"И ти му направи торта, нали? "
"Че аз да не съм сладкарка? "
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Дворът на Люб, и още работи...

Мнение от ljuboznatelna »

Върти ми се една идея в главата. На тази снимка виждате червените стебла на Cornus alba Sibirica, а малко по-назад са жълтите на друг cornus, който трябва да режа по-усърдно, за да сгъсти и стане по-видим. Не зная точен сорт, виждам в интернет два: Cornus sericea 'Flaviramea' и Cornus Stolonifera Buds Yellow. Преди две-три години открих, че е оцелял, изникна някак изведнъж. Старата част отдавна умря.

Изображение

Работата е там, че имам още един, който тъкмо се закрепи добре и тръгна, но изобщо не му е там, където е, мястото. Неговите стебла са убито жълти,с розов оттенък в края си.

Изображение

Дилемата ми е дали да го сложа пред къщичката, за да продължа цветната зимна композиция. Или да оставя пред къщичката възродилия се от семена котонеастър, заради ефектната му есенна окраска, и червени плодчета.В момента никакъв го няма, съвсем малък е, но набира сили :hmmm:

Изображение

Ще огледам пак, ако съумея да ги сгъча двата там, ще е най-добре! Корнусът има по-светъл нюанс на зеленото листа, които са жълти есента, до яркочервените на котонеастъра. И тъкмо зимата птичките изядат плодчетата, корнусът ще блесне с окраската на стеблата си.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”