От А до Я за любимите цветя

Публикувай отговор
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1414 пъти
Получил благодарност: 1438 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от Клеър »

Di_va , можеш да посееш половината саксийка с едното цветенце а другата половина с другото и няма дилема .

За никненето на семенцата и аз така правя , първо овлажнявам торфа така че да ми е приятно на ръцете , после пълня кофичката , притъпквам добре , но леко , нареждам семенцата , отгоре слагам около сантиметър торф и пак пристъпвам лекичко , завивам с найлонче и ги оставям така на топличко.
На другия ден поглеждам колко се е изпотил найлона . Ако е съвсем леко изпотен , сипвам съвсем мъничко вода в подложката . На другия ден пак поглеждам изпотил ли се е добре значи всичко е наред . Ако найлона има доста едри капки , значи съм преполяла , тогава проветрението трае по-дълго и сутрин и вечер по около час . Ако са нормално изпотени найлончетата със ситни капчици но равномерно проветрявам един път на ден когато ми е удобно за 15 минути . Най-нормално повечето цветя и доматите изникват на третия ден а някои семенца се влачат още един-два дена . Пипера пък често покълва след 10-ия ден но някога и по-рано . Моето мнение че когато е преовлажнена почвата семената покълват много трудно или изобщо не покълват . По-добре да е по суха и постепенно по малко да я овлажним отдолу , отколкото да се чудим как да я сушим . В случай че е страшно много я овлажня , използвам домакинска хартия която нагъвам на няколко слоя под чашката да извлека излишната вода и така на няколко пъти докато се спре намокрянето на хартията .
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6040
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2123 пъти
Получил благодарност: 1227 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от alys »

Дива, може и половин см, но после растенията са много нестабилни. Не, че меря, поръсвам отгоре. Може би при поръсване е половин сантиметър. Тази година набучках с химикалка семената на 1 см. Исках да видя колко стабилни ще бъдат. Май не трябва да се полива след поръсването, а само да се попритисне малко, но все не устоявям и поливам.

Клеър, много ми е полезен твоят пост. :tzeluvka: Особено частта с хартията.
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1927
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 273 пъти
Получил благодарност: 140 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от miltonia »

Спойлер
Покажи
quote=Клеър post_id=1044783 time=1677777656 user_id=7066]
Di_va , можеш да посееш половината саксийка с едното цветенце а другата половина с другото и няма дилема .

За никненето на семенцата и аз така правя , първо овлажнявам торфа така че да ми е приятно на ръцете , после пълня кофичката , притъпквам добре , но леко , нареждам семенцата , отгоре слагам около сантиметър торф и пак пристъпвам лекичко , завивам с найлонче и ги оставям така на топличко.
На другия ден поглеждам колко се е изпотил найлона . Ако е съвсем леко изпотен , сипвам съвсем мъничко вода в подложката . На другия ден пак поглеждам изпотил ли се е добре значи всичко е наред . Ако найлона има доста едри капки , значи съм преполяла , тогава проветрението трае по-дълго и сутрин и вечер по около час . Ако са нормално изпотени найлончетата със ситни капчици но равномерно проветрявам един път на ден когато ми е удобно за 15 минути . Най-нормално повечето цветя и доматите изникват на третия ден а някои семенца се влачат още един-два дена . Пипера пък често покълва след 10-ия ден но някога и по-рано . Моето мнение че когато е преовлажнена почвата семената покълват много трудно или изобщо не покълват . По-добре да е по суха и постепенно по малко да я овлажним отдолу , отколкото да се чудим как да я сушим . В случай че е страшно много я овлажня , използвам домакинска хартия която нагъвам на няколко слоя под чашката да извлека излишната вода и така на няколко пъти докато се спре намокрянето на хартията .
[/quote]
Ма казвайте ги навреме тези чалъми! :snif: :snif: Видяло се е, че ще сея наново.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7680
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2310 пъти
Получил благодарност: 1269 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от pepelqshka71 »

miltonia написа: Мар 2, '23, 19:54
Спойлер
Покажи
quote=Клеър post_id=1044783 time=1677777656 user_id=7066]
Di_va , можеш да посееш половината саксийка с едното цветенце а другата половина с другото и няма дилема .

За никненето на семенцата и аз така правя , първо овлажнявам торфа така че да ми е приятно на ръцете , после пълня кофичката , притъпквам добре , но леко , нареждам семенцата , отгоре слагам около сантиметър торф и пак пристъпвам лекичко , завивам с найлонче и ги оставям така на топличко.
На другия ден поглеждам колко се е изпотил найлона . Ако е съвсем леко изпотен , сипвам съвсем мъничко вода в подложката . На другия ден пак поглеждам изпотил ли се е добре значи всичко е наред . Ако найлона има доста едри капки , значи съм преполяла , тогава проветрението трае по-дълго и сутрин и вечер по около час . Ако са нормално изпотени найлончетата със ситни капчици но равномерно проветрявам един път на ден когато ми е удобно за 15 минути . Най-нормално повечето цветя и доматите изникват на третия ден а някои семенца се влачат още един-два дена . Пипера пък често покълва след 10-ия ден но някога и по-рано . Моето мнение че когато е преовлажнена почвата семената покълват много трудно или изобщо не покълват . По-добре да е по суха и постепенно по малко да я овлажним отдолу , отколкото да се чудим как да я сушим . В случай че е страшно много я овлажня , използвам домакинска хартия която нагъвам на няколко слоя под чашката да извлека излишната вода и така на няколко пъти докато се спре намокрянето на хартията .

Ма казвайте ги навреме тези чалъми! :snif: :snif: Видяло се е, че ще сея наново.
[/quote]
Момичета, благодаря. И аз ще сея наново. Явно правя голяма грешка като поливам отгоре докато не потече от долу :ufff:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от Lalel4e »

Ох, много сте ми интересни! Какво го мислите толкова?!
Правете всичко умерено и ще стане! Не много сухо, не много мокро, не много плитко, не много дълбоко и т. н.

Аз сея и в кутии, и в тарелки, с дупки на дъното и без дупки, в каквато пръст ми падне, поливам с каквато вода ми падне, когато и колкото ми падне… поливам отгоре, мокря растенията… бе нямам проблеми! :hmmm:
Каквото не съм посяла, това не е поникнало!
С изключение на семена с отдавна изтекъл срок.
Доматите пък са такава песен!! Тази година сложих дори семена с изтекла годност през 2018-та и поникнаха до едно! (Е, бяха само 5, де :angelche: )

По-трудно ми е да уморя растение, отколкото да го отгледам.
Не че нямам постижения и в това… :sblush:
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1414 пъти
Получил благодарност: 1438 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от Клеър »

Ето сега посях няколко чашки със семенца за да направя показно . Първо съм овлажнила торфа толкова колкото да ми е приятно на ръцете и същевременно да не полепва по тях .
Малко е непохватно всичко , понеже с една ръка правя всичко и става мудно и бавно .
! Трябва да се чукне втори път върху снимката за да тръгне клипчето !
https://photos.app.goo.gl/JCNBtq7TAu6jDvJ66
Напълнила съм всички чашки, торфа е абсолютно равномерно влажен във всички чашки и съм подредила семенцата.
Изображение
Чашките са пълни до най-горното очертано ръбче . Ето тук долу-горе трябва да се види на снимката .
Изображение
Сега сипвам отгоре по една шепичка и отново потупвам лекичко .
https://photos.app.goo.gl/V4wz5zdwAphBMp2T9
Накрая нахлузвам по една торбичка на чашките отгоре .
Изображение

Изображение

Всичко вече е готово , напълвам си една купичка с вода и във всяка подложка сипвам по три супени лъжици вода . Докато сипя на последната , първата вече е попила . Сипвам по още три супени лъжици вода и ги оставям някъде на топличко , да спят . На другия ден ще погледна как е изпотяването и ще преценя дали е нужно да доливам в подложката още вода .
Утре като се изпотят ще снимам пак .
Но трябва да минат поне 12 часа за да ги проверя , в противен случай може да ме подлъже влажността .
https://photos.app.goo.gl/9ErfHSdrk1AEG3bFA
:lol: :lol: :lol: Бързо , лесно , чисто !

На много места има сбъркани думи но това е защото диктувам на телефона и не мога да изпиша толкова много буква по буква ,но смятам че се разбира.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6040
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2123 пъти
Получил благодарност: 1227 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от alys »

Дано си намеря Лупина, семена, коренище, каквото има. Много се зарибих. Другото, с което ударих на камък, са ехинацеите. Дали пък им е некомфортно при нас?
Да не се получи, че само мрънкам, ще се похваля, че си завъдих целогодишни ягоди от семена на Вилморин.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1414 пъти
Получил благодарност: 1438 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от Клеър »

Ами ти кажи , че лупинени семена искаш , веднага ще ти изпратя . Само кажи на кой адрес , че ти си с най- многото адреси и човек не знае на кой точно ще те улучи . Ако ми се получат разсадите и от тях ще ти изпратя , ама е още рано да съм сигурна , че ще стане нещо .
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7680
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2310 пъти
Получил благодарност: 1269 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от pepelqshka71 »

Клеър, благодаря за нагледния урок. Аз със сигурност преполивам и си взимам забележка. Имам друго питане. Виждам, че си насяла краставици по 3 семена в чашка. Знам, че краставицата не обича пресаждане и да и се бутат корените. Като изникнат проскубваш и оставяш едно растение в кофичка или садиш и трите заедно?

Алис и аз имам семена от лупина, а ако станат разсадите, ще имам и от тях.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1414 пъти
Получил благодарност: 1438 пъти

Re: От А до Я за любимите цветя

Мнение от Клеър »

Пепеляш , оставям по две коренчета в чашка , които после така засаждам . Най- слабичкото го премахвам . Ако пък все са хубави , от две чашки правя три , да , като пикиране , само че внимателно , защото да краставичките са по- капризни на пресаждане , не като доматите джаста- праста .

Аз така правя , не искам да кажа , че това е правилното , а просто така по нюх . Както и това което показвам по - горе със сеенето на семена ,, просто така съм намерила за удобно и безопасно от преполиване .
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”