Ирис сибирика (Iris sibirica)

Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 326 пъти

Ирис сибирика (Iris sibirica)

Мнение от jozefin »

artist написа: Яну 29, '23, 21:48 Ирис Сибирика (Iris sibirica) e Сибирска перуника.

Siberian Iris, Siberian Flag (Iris Sibirica)

Iris sibirica, е вид от рода Iris.
Сибирската перуника е коренищно многогодишно тревисто растение от Европа и Централна Азия.
Има дълги зелени листа, подобни на трева. Стъблата са цилиндрични, достигат височина от 30 до 75 см.
Култивира се като декоративно растение в районите с умерен климат.
Цветовете са сини или виолетови. Външните околоцветни листчета са без реснички на горната (вътрешната) повърхност.
Цветната тръбица по-къса от завръза или почти неразвита. Прицветниците са ципести, кафяви. Цъфти май-юни.
Расте в следните флористични райони: Стара планина (Средна и Западна), Знеполски район, Витошки район (Витоша), Славянка, Средна гора (Западна); до 1300 м надм. в.


Сибирските ириси (Iris sibirica) са страхотни тревисти трайни насаждения, богати на много качества:
невероятно изглеждащи, продължително цъфтящи, лесни за отглеждане и поддръжка.
Техните изящни цветове се предлагат в набор от прекрасни сини, лилави, червено-виолетови или жълти (по-новите сортове и в кафяви и оранжеви) нюанси.
Могат да имат различни форми от изправени до плоски и кръгли. След като прецъфтят, тяхната подобна на трева зеленина, тесни и доста твърди листа с форма на острие, също е една от най-привлекателните градински характеристики, тъй като остава свежа през целия сезон.
Те са най-ефектни в големи групи, с ефект на букет и растат на височина от 2 до 4 фута, въпреки че има и някои джуджета.
Цъфтят от късна пролет до началото на лятото, по-рано от японските ириси (Iris ensata) и малко по-късно от високите брадати ириси.
Лесни за отглеждане, предпочитат слънце или частична сянка, в средно влажни до влажни почви.
Толелират сянка, но цъфтежът може да се промени.
Сибирските ириси се радват на широка гама от почви, но се чувстват по- добре с леко кисела.
Устойчиви на суша, въпреки че предпочитат достатъчно влага.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Видовете от род Перуника:

Блатна перуника - Iris pseudacorus

Дребна перуника - Iris pumila

Пъстра перуника - Iris variegata

Райхенбахова перуника - Iris reichenbachii

Сибирска перуника - Iris sibirica

Синтенисова перуника - Iris sintenisii

Многогодишни тревисти растения с коренища. Цветовете с шест делен околоцветник разположен в два кръга. Лисчетата от външния кръг са наведени надолу, а вътрешните са изправени и завити навътре.

В България естествено разпространени са 9 вида, от които 1 е защитен.




maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Ирис сибирика (Iris sibirica)

Мнение от maleas »

Ирис сибирика, още е мъниче, но е прекрасен.
Snow Queen

Изображение
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1308 пъти

Re: Ирис сибирика (Iris sibirica)

Мнение от мечтица »

Изображение
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 326 пъти

Re: Ирис сибирика (Iris sibirica)

Мнение от jozefin »

Не виждам добре листата, но ми се струва, че показвате ирис холандика. Те са луковични и са за тук viewtopic.php?f=28&t=7353&start=1470
пери
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1055 пъти
Получил благодарност: 199 пъти

Re: Ирис сибирика (Iris sibirica)

Мнение от пери »

Изображение

Изображение
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4445
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2169 пъти
Получил благодарност: 1006 пъти

Re: Ирис сибирика (Iris sibirica)

Мнение от Polin »

Много е красив, Танче :woooow: :sheart: :sheart: Дълго да те радва!
Преди време си бях поръчала 3 от Еврохоста, мисля, но не ми се получи :snif: Дойдоха в саксийки.
Единия вече беше дал фира, а другите така и не се хванаха. Може и в мен да е била вината :eeeh:
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2698
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 162 пъти
Получил благодарност: 123 пъти

Re: Ирис сибирика (Iris sibirica)

Мнение от marillia »

Polin написа: Юни 7, '23, 19:15 Преди време си бях поръчала 3 от Еврохоста, мисля, но не ми се получи :snif: Дойдоха в саксийки.
Единия вече беше дал фира, а другите така и не се хванаха. Може и в мен да е била вината :eeeh:
Имам прекрасен Swan in flight. Как ми се хвана и аз не знам. Като укрепне, искаш ли да ти изпратя?
Снимка от интернет:

Изображение
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4445
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2169 пъти
Получил благодарност: 1006 пъти

Re: Ирис сибирика (Iris sibirica)

Мнение от Polin »

Спойлер
Покажи
marillia написа: Юни 7, '23, 19:59
Polin написа: Юни 7, '23, 19:15 Преди време си бях поръчала 3 от Еврохоста, мисля, но не ми се получи :snif: Дойдоха в саксийки.
Единия вече беше дал фира, а другите така и не се хванаха. Може и в мен да е била вината :eeeh:
Имам прекрасен Swan in flight. Как ми се хвана и аз не знам. Като укрепне, искаш ли да ти изпратя?
Снимка от интернет:

Изображение
Много е нежен, Злати :liubov:
Няма да откажа едно коренче, но само когато стане достатъчно голяма туфата, че да не личи липсата на коренчето :angelche: :tzeluvka: :gush:
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 326 пъти

Re: Ирис сибирика (Iris sibirica)

Мнение от jozefin »

И аз все се каня да пиша за ирисите.
Как ги отглеждате успешно? Аз няколко пъти поръчвам от Еврохоста но умират. От миналата година единият още след засаждането (бяха преовлажнени). Другият, тази пролет случайно забелязах, че просто го няма. Кога е умрял не съм разбрала. А си беше изникнал.
Тази пролет поръчах два. Дойдоха добри растения. Дори с пъпки в основата. Сега жълтеят и кафенеят. Сигурно ще се гътнат.
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2594
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 155 пъти
Получил благодарност: 160 пъти

Re: Ирис сибирика (Iris sibirica)

Мнение от artist »

и моите два от пролетта / Eврохоста / дойдоха преовлажнени и сега са като "препарирани" :tzvetoman: , нито едно ново листенце, не са мръднали изобщо :hmmmmmm:
но за момента са живи :daaa: :angelche:

....насадих ги в дълбоки саксийки (контейнерчетата, в които идват клематисите :D ) но при тази влага и дъждове, ако бяха насадени директно в земята, досега да са заминали.
Ще ги снимам, когато съм на село :daaa:

Намерих това:
Растения с много дълъг живот, въпреки че с течение на времето ризомите се сгъстяват в центъра и умират. Разделянето на всеки няколко години поддържа растенията здрави.
Сибирският ирис е сравнително лесен за отглеждане на слънчево място и във всяка почва, която е влажна, но не мокра.
Постоянната влага е важна през пролетта и началото на лятото, но растенията предпочитат по-сухи условия през по-късното лято.
Сибирският ирис се нуждае от значително по-малко внимание от брадатия ирис, но разделянето на всеки три или четири години е от съществено значение,
за да се предотврати обрастването на ризомите на растението, което означава по-малко цъфтеж.
Светлина
В по-хладен (северен) климат сибирският ирис ще цъфти най-добре, ако се отглежда на пълно слънце, въпреки че толерира частична сянка.
В по-топъл (южен) климат предпочита частична сянка, особено ако няма възможност за редовно поливане.
Въпреки това, ако се позиционира на твърде много сянка, растението ще цъфти по-малко.


Почва
В идеалния случай трябва да има влажна почва, но не трябва да е преовлажнено.
Добрият дренаж е от съществено значение, тъй като плътната, лошо дренирана почва може да доведе до гниене на корените.
Сибирският ирис предпочита слабо кисело до неутрално pH на почвата (6,5 до 7,0).
В алкални почви годишното подхранване с подкисляващ тор може да доведе до повече цъфтеж.

Вода
Податлив е на гниене, не пренасищайте с вода умишлено. За предпочитане е леко, редовно поливане. През пролетта и първата част на лятото се уверете, че получава достатъчно вода.

Температура и влажност
Повечето сортове сибирски ирис са надеждно издръжливи в зони 3 до 8 на студоустойчивост на USDA и са гранични в зона 9, където условията може да са твърде топли за повечето видове.
Нанасянето на слой мулч предлага две предимства: поддържане на почвата влажна и хладна и предотвратяване на измръзване през зимата.
Сибирският ирис понася еднакво добре сухи и влажни атмосферни условия.


Торене
Сибирският ирис се представя най-добре, ако се тори с балансиран тор 10-10-10 в началото на пролетта, след това отново след като прецъфти.
Когато почвите са твърде алкални, годишното подхранване с подкиселяващ тор може да бъде полезно.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”