Розите в нашите градини 2023/24 г.

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13733
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59

Re: Розите в нашите градини 2023/24 г.

Мнение от zeleno »

Йосиф да , жълтата е Канари Бирд , тя е еднократна
Usmivka
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Сеп 27, '23, 18:28

Re: Розите в нашите градини 2023/24 г.

Мнение от Usmivka »

Ще има да почакам да стане като звяра на Любознателна,но много ме радва.С пет листенца джудже дойде,издържа и снега и ветрилника на който е.

Изображение


Изображение

Със старите рози обядва тази зелена гад.Листата им са дупка до дупката. :Kluc:

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31755
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора

Re: Розите в нашите градини 2023/24 г.

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Изображение

Изображение

Това е българския сорт роза "Гита".
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Petya_
Кафевар/ка/
Мнения: 747
Регистриран на: Фев 9, '16, 14:43
Местоположение: София

Re: Розите в нашите градини 2023/24 г.

Мнение от Petya_ »

За първи път при мен се случи да нямам време да изрежа част от розите тази пролет. И ето я Guinee с прическа от миналата година:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 758
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30

Re: Розите в нашите градини 2023/24 г.

Мнение от трепетлика »

Petya_ написа: Апр 30, '24, 20:28 За първи път при мен се случи да нямам време да изрежа част от розите тази пролет. И ето я Guinee с прическа от миналата година:

Петя , върховна е ! Еднократно ли цъфти ; ако продаваш вкоренени , записвам се .
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5694
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София

Re: Розите в нашите градини 2023/24 г.

Мнение от Тутти »

Petya_, разкошна роза имаш. И на мен ми се е случвало да не успея да изрежа някои рози. Цъфтят зашеметяващо, в пълна сила. На следващата година започвам от тях, за да не ги изтощавам за поредна година. Тази роза ако я режеш съвсем леко, пак ще й е достатъчно. Прекрасна е.
Petya_
Кафевар/ка/
Мнения: 747
Регистриран на: Фев 9, '16, 14:43
Местоположение: София

Re: Розите в нашите градини 2023/24 г.

Мнение от Petya_ »

трепетлика написа: Апр 30, '24, 20:41
Petya_ написа: Апр 30, '24, 20:28 За първи път при мен се случи да нямам време да изрежа част от розите :D тази пролет. И ето я Guinee с прическа от миналата година:

Петя , върховна е ! Еднократно ли цъфти ; ако продаваш вкоренени , записвам се .
Трепетлика, не е еднократна - ако искаш и ако ми напомниш есента, мога да ти изпратя резници и да пробваш да я вкорениш, иначе аз нямам вкоренени от нея. :)

Тутти, не знаех че ще е такъв ефекта. Чудя се след цъфтеж дали да не я поорежа, защото е надвиснала над пътеката и както се казва по нашия край - ще стане съвсем буедак!?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5694
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София

Re: Розите в нашите градини 2023/24 г.

Мнение от Тутти »

След този цъфтеж я отрежи, но само до първия петделен лист под цвета. Само надвисналото над пътеката може по-силно да отрежеш, към другите клони ще си пестелива, за да цъфти пак в сезона.
Имам две рози Короната на принцеса Маргарита. Какво правя, все не стигах до тях три години. Но не поредни, а през година. Цъфти си розата шеметно и неорязана, нищо й няма. То понякога е по-добре да се пропусне макар и рядко някое орязване, отколкото да се прекали с рязането всяка година и накрая розата да загуби добрата структура и да загуби стимул и сили да се развива. Силното рязане в няколко поредни години постепенно я прави слаба. Затова понякога трябва да се дава шанс да стане по-голяма и да се вихри. Мои познати си режат ниско катерачите всяка пролет или есен. Не приемат дори идеята да ги оставят на спокойствие и да махнат само нужното. Ами тези горките катерачи са едни никакви вече. Дори цвят не успяват да направят. За подхранване не става и въпрос, разбира се. Според тях не било нужно. При това отношение, не могат да се сърдят на розата, която нещо не върви. И как да върви без храна и буквално осакатяване?
Твоята роза се е развихрила. Бих била по-стисната с рязането, само нужното. Прекрасна, прекрасна, цвета е сигурно още по-въздействащ на живо.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1158
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом

Re: Розите в нашите градини 2023/24 г.

Мнение от borislava.kirilova »

И аз да се включа в тази дискусия с рязането. Всяка година режа до здраво, защото пробивача си прави бели. Тази година стана тъй, че на 30 ноември мокрия сняг чупи наред. Орязахме тогава счупеното и храстите на една височина, колкото храста да е стабилен и последващи снегове да не чупят. Остана рано напролет да се оформят. До тук добре, но дойде пролетта орязах половината рози и от 22 март температурите станаха летни. Съответно розите се събудиха шеметно и аз предпочетох да не пипам нищо, защото ще ги изпочупя. И сега са някакъв разкош. Тутти е много права и обмислям да го въведа като практика, по-силното рязане да е поне през година.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31755
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора

Re: Розите в нашите градини 2023/24 г.

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Първите две рози, които си купих от пазара бяха тази - сорт "Бяла". :lol:
Виждот се нацъфтели шипки. Защото не е ирис, или хемерокалис, а ... роза. :hihihi:
Заедно с нея купих още една роза сорт "Много хубава червена".
Тази година още не е цъфнала, но предни години съм а показвала с текста "Тъъъмно червено кадифе".

Изображение

Изображение

Изображение

Анонимна жълта.

Духаше силен вятър и тласна цвета към обектива. Затова цветът е почти цял.

Изображение

Изображение

Римозата
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”