Нашите градини 2023

Заключено
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от borislava.kirilova »

Lilly, това е страхотно! Ще му намеря местенце! И аз съм скептична към англичани и французи по отношение на зимоустойчивостта, която цитират. По се доверявам на поляците за този фактор. При мен е климат на крайности -зимата става студ, лятото жега като в Сандански. Горната половина на двора ми е южен склон, с отлична отцедливост и там зимуването минава без проблеми, дори за растения зона 7 и 8. Лятото е друга история - побърквам се от поливане и мулчиране.

Ето една еуфорбия, засадена пролет 2022, която на книга при мен би трябвало да е умряла, а тя 1.20м височина и 1.40м ширина. Снимката е от 23.11.2023

Euphorbia characias Silver Swan

Изображение

Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Lilly »

Невероятна е еуфорбията. Много време я гледах по разсадниците и накрая приех , че не мога да я имам заради зимната устойчивост. Ти опроверга всичко , което съм чела за този сорт.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от borislava.kirilova »

Снимки от 30.11.2023, една седмица след големия сняг. Имаше не малки поражения, но и много красота оцеля.

Около мини езерцето ми свежестта вече идва от вечнозелените - Picea glauca 'Sun on the Sky'ᴾᴮᴿ
Изображение

Nandina domestica Brightlight - обичам свежото и присъствие, тук с цвят от обикновен берберис
Изображение

Picea pungens Brynek & Picea omorika Karel & Picea glauca Conica & Pseudotsuga douglasii
Изображение

Berberis thunbergii Maria - остана си на засенчена позиция, но това е неубиваемо растение, нищо не го смущава.
Изображение

Бор, неизвестен вид и сорт. С меки цветни игли, дошъл преди 10- тина години в градината, тогава висок 1 педя. Бавно го оформям по метода ниваки.
Изображение

Hosta Halcyon & Hosta Milk split & Hedera helix Calico - придават атмосфера на 'лятната ни къща'.
Изображение

Skimmia japonica Perosa и рязко свалените от снега и студа листа на гинкото.
Изображение

Acer palmatum Emerald lace - тази година не иска да се разделя с листата си и това е.

Изображение

Изображение

Hydrangea quercifolia Little Honey - отлично здраве, отличен прираст и отличен цъфтеж. Явно е намерила точното място.
Изображение
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 156 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от marka »

Борислава, има ли ден на отворените врати в твоята градина? :idea1:
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от borislava.kirilova »

marka написа: Дек 11, '23, 15:54 Борислава, има ли ден на отворените врати в твоята градина? :idea1:
Всеки ден, всеки е добре дошъл. :liubov2: Градината и аз обичаме гоститата. Пък дизайна е композиран да има интерес 365 дни в годината и все има какво да се разглежда. Особено ме радва, когато човек обикаляйки, вижда нещо в което се влюбва- композиция ли, растение ли и тогава целия светва в усмивка.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2248 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от pepelqshka71 »

Имам нова придобивка :ieeemyzh:
Skimmia Japonica 'Magic Marlot'
Малка е: около 30-35см със саксийката. Вътре са 4 коренчета. Мисля да я заровя със саксията в оранжериата, а напролет да я преместя. За пръв път ще гледам скимия.
Изображение

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4445
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2171 пъти
Получил благодарност: 1006 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Polin »

Да ти е честита красавицата, Вили :tzvetentze:
Дълго да те радва :liubov:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Di_Va »

Lilly написа: Дек 4, '23, 17:21 ...
и една тревичка , на която мноооого се радвам - изобщо не й личи колко сняг я беше захлупил
Изображение
Лили, коя е тревичката?
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Lilly »

Carex elata 'Aurea'
или
CAREX oshimensis Everillo

и на снимки ми изглеждат съвсем еднакви, купувала съм ги и двете, така че нямам представа точно тази кой сорт е. В слънчевото време е жълта - ама те и двата сорта са жълти.
Все пак бих заложила на Еверило. Ауреата е доста висока на накои снимки , докато моите треви нямат намерения да се издължават. То и не им е лесно , защото котките свиват гнездо в тия туфи , та и да имат мерак, няма как да се изправят кой знае колко :D
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 399 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от zeleno »

Изображение

Боби , това ми прилича на Pinus strobus Blue Shag
аз хич не съм спец в тази област , но понеже го имам и много прилича на това от твоята снимка ....
расте много бавно , аз още не съм чупила свещи , смятам напролет да пробвам за първи път , че стробусите много се разпиляват без тази процедура ...
Заключено

Обратно към “Градини и дизайн”