Кокичета (Galanthus) 2023/2024

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Кокичета (Galanthus) 2023/2024

Мнение от libra »

Последните години имам чувството, че холанците метат складовете и както дойде:
нивалис вместо Флоре плено
вороновии написан само като "кокиче"
смесени елвезии и вороновии
нивалис и вороновии
най-различни маркировки на елвезии, преди бяха абсолютно еднакви
елвезии с много едри луковици,може би са Белуга и Маунт еверест.
ризехенсис ? сред елвезии.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Кокичета (Galanthus) 2023/2024

Мнение от Di_Va »

botan написа: Мар 11, '24, 11:38 Разгеле и при мен кокичетата цъфнаха. Миналата година, мисля от Хоуммакс, бях забърсал един пакет Galanthus nivalis 'Flore Pleno' на Florex, но се оказа, че нито са нивалис, нито са кичести, нито пък има едно еднакво от 7те луковици. Ако бях взел микс по-малко разнообразие щеше да има. :lol: :lol: :lol:
...
И по-грозничките :lol: :mrgreen:
...
Ааа, няма грозни кокичета! ;) :lol:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Кокичета (Galanthus) 2023/2024

Мнение от botan »

libra написа: Мар 11, '24, 13:36 Последните години имам чувството, че холанците метат складовете и както дойде:
:lol: :lol: :lol:
Не разбирам много от кокичета, ама даже и на метено не ми отвяват моите. :lol: Изглеждат като семенно размножени, сякаш са купили някаква стара нива с кокичета, където преди години е имало Флоре Плено на теория. :mrgreen:
Мисля, че като цяло тая фирма Флорекс не е читава, картинката на Флоре Плено я бяха уцелили (май), но с останалите кокичета, които предлагат са си играли на рулетка:
Изображение
https://tuinzaden.eu/10942-product_500/ ... o-pack.jpg
Коренищата им ягоди бяха пълна скръб от начало, последният път като минавах вече всички се бяха гътнали, но смело висяха още на щанда. Имам два божура и две лалета от тях, да видим дали ще има още разминавания. :twisted:
Вороновските, от друга фирма, тази година не цъфнаха, но поне на листа го докарват. :mrgreen:
Di_Va написа: Мар 11, '24, 14:12 Ааа, няма грозни кокичета! ;) :lol:
Мии едното гърбушко, другото заврянушко... не са с особено елегантни форми. :lol: Като тръгнат да заспиват мога да ти ги изкарам, тъкмо се чудех какво да ги правя. :nod:
Insta: ex_hort
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Кокичета (Galanthus) 2023/2024

Мнение от libra »

Елвезий се изнася от Турция, като се събира на голяма територия. И всичко се е обработвало на 16 пункта, сега са 4. Освен това, се опитват да ги отглеждат като култура. Например, дават на фермер 2 млн луковици и той ги отглежда. На тези места е напълно възможно смесване и опрашване. Вороновии ми се струва, че преднамерено го пишат елвезии, защото той е всеизвестно неустойчив за Европа. От толкова разглеждани картинки съм виждала само у един германец хубави екземпляри.
П.П Кокичетата ти са съвсем нормални, те ще се издължат малко и ще станат по-елегантни. А, най им е добре като са в туфа.Те защо чак сега са цъфнали?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Кокичета (Galanthus) 2023/2024

Мнение от nadin »

Ама либре те и при мен сега цъфтят :) имам едно allenii, което миналата седмица изкара пъпките :)
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Кокичета (Galanthus) 2023/2024

Мнение от Murof »

Различните видове и сортове кокичета цъфтят по различно време, цъфтежа започва от края на лятото и завършва до края на пролетта.
Изображение
Galanthus x allenii
Интересното при моето е, че е със зелени връхчета.. това не характерно за вида и ме изненада.
Ето и няколко различни късни нивалиса
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А това са пликатуси и те се държат още
Изображение
Galanthus Trymlet и Galanthus Spindlestone Surprise
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Кокичета (Galanthus) 2023/2024

Мнение от Murof »

botan написа: Мар 11, '24, 15:10
Мии едното гърбушко, другото заврянушко... не са с особено елегантни форми. :lol: Като тръгнат да заспиват мога да ти ги изкарам, тъкмо се чудех какво да ги правя. :nod:
Не ги вади, остави ги да се установят.
Нито една градина не е идеална.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Кокичета (Galanthus) 2023/2024

Мнение от libra »

Да, разтегнат им е периода на цъфтеж, при мен прословутото Polar bear все още не може да зацъфти дружно. Мисля, че платифилус е най-късно цъфтящ в природата- през август, защото се намира на голяма височина. Една финладка пише в шотладския форум- при нея сега започна цъфтежа. За мен , са малко безинтересни кокичетата, когато градината се изпълни с цвят. Но много ме радват , когато са първи и чакаме с нетърпение природата да се пробуди за нов живот.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Кокичета (Galanthus) 2023/2024

Мнение от botan »

libra написа: Мар 11, '24, 15:26 П.П Кокичетата ти са съвсем нормални, те ще се издължат малко и ще станат по-елегантни. А, най им е добре като са в туфа.Те защо чак сега са цъфнали?
В случая мисля, че по-добре направих, че ги посадих на разстояние, иначе по-трудно щях да ги разделя. Не знам защо толкова късно решиха да цъфтят, предполагам в случая освен генетиката имат роля и условията. При мен е доста отворено и ветровито, а почвата тежка, влажна и хладна пък и са за първа година при мен. :hmmm: Догодина ще се разбере дали са стресирани или късни. :lol:
Murof написа: Мар 11, '24, 19:44 Не ги вади, остави ги да се установят.
Ааа няма за къде да ми се установяват. Тези, които ми харесаха ще прехвърля в индивидуални саксии, за да си се намножават на спокойствие без някое къртиче да ги разбишка, другите ще си търсят нов дом. Трябва да преминат все пак през някаква селекция, щом до сега не са. :Kluc:
Insta: ex_hort
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2432 пъти

Re: Кокичета (Galanthus) 2023/2024

Мнение от Мария Николова »

Още едно ново късно кокиченце, което в студеното време не събира кураж да се разтвори.
Изображение

Това е малко по-смело.
Изображение

И третото.
Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”