От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Ходих да разгледам по-обстойно. Поникнала е и фацелията. Не е лилава. Дори едно стръкче прилича на домат. Може би е била лилава при условията на отглеждане през 2019.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от penkeler »

alys написа: Дек 27, '23, 14:18 Ходих да разгледам по-обстойно. Поникнала е и фацелията. Не е лилава. Дори едно стръкче прилича на домат. Може би е била лилава при условията на отглеждане през 2019.
Подразбира се, че не ползваш фацелията за пръв път, имаш ли мнение дали е вярно твърдението, че след нея почвата става доста по рохкава и ако отговора е да, колко време мислиш, че трае това? Дали всеки сезон трябва да се засява една част от наличния терен с фацелия, а друга с културни растения и така да се редуват? Тази информация съм получил от един клип, но тези неща не са коментирани.

По същата тема има и друг клип от същия автор, но там набляга на факта, че фацелията задушава плевелите, а в трети клип я представя и като сидерат. Ако всичко е така както се твърди, комбинацията от трите е много примамлива.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Бързи видими ефекти от изполването на който и да е сидерат няма. Обаче вярвам, че е добре да сея сидератите като междинна култура. Да се объркват гадинките и болестите. :) Фацелията е много приятна после за закопаване. Понякога я тесам, друг път я изскубвам, но я оставям за зелено торене. С ръжта е най-зор, особено, ако я оставиш до изкласяване. Вярвам и, че телените червеи изчезнаха благодарение на синапа. Там, където ще садя картофи, гледам да съм сяла синап. След първото сеене после нямаше телени червеи. Е, то винаги има нещо, което да не е като по вода. Сега с плужеците трябва да се преборя. Взела съм ги на мушка и се надявам поне на частичен ефект. Миналата пролет разхвърлях хидратна вар в градината, където садя картофи. Пак имаше плужеци, но по-малко. Също намалих поливането и извадих картофите веднага, щом прецених, че са готови. Друга година ги оставях по-дълго време в земята и накрая се оказваше, че съм хранила плужеците. Направи ми впечатление, че единият сорт беше нападнат по-малко. Може да е случайно (писах го някъде из темите).
Не съм гледала двата клипа. Всеки си твърди нещо, в което вярва. Има привърженици, има и такива, според които няма смисъл от сидерати. Аз съм от привържениците. Хубаво беше да успея да засея сидератите през есента, но не успях. На открито ще сея през февруари-март.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от penkeler »

alys написа: Дек 27, '23, 15:57 Сега с плужеците трябва да се преборя. Взела съм ги на мушка и се надявам поне на частичен ефект. Миналата пролет разхвърлях хидратна вар в градината, където садя картофи. Пак имаше плужеци, но по-малко. Също намалих поливането и извадих картофите веднага, щом прецених, че са готови. Друга година ги оставях по-дълго време в земята и накрая се оказваше, че съм хранила плужеците. Има привърженици, има и такива, според които няма смисъл от сидерати. Аз съм от привържениците. Хубаво беше да успея да засея сидератите през есента, но не успях. На открито ще сея през февруари-март.
Аз с плужеци проблеми нямам, но навсякъде е пълно с малките охлювчета и най вече цветните градинки. Сигурно си чела за английската сол, защото и друг път съм писал, но досега не бях го пробвал. Сега съм се заредил с доволно количество (от онлайн търговия, а не от аптека защото там разфасовките са малки) и лятото мисля да предприема атака.
" Дръжте далеч вредителите
...
...Ако искате да избавите растенията от нежелани насекоми, опитайте се да разтворите 2 супени лъжици английска сол в 4,5 литра топла вода и напръскайте с нея на тънък слой! "
https://bukvarche.com/2018/04/02/Най-до ... -за-борба/
Отдели един плужек на настрани от градината и го поръси само с половин щипка готварска сол за да видиш какво се случва. Лошото обаче на готварската сол за градината е, че е много вредна за растенията, а веднъж попаднала в градината не може да се изчисти по никакъв начин. С английската сол обаче е точно обратното. Хем е солена, хем не само е безвредна за растенията, а съставките ѝ са магнезий и сяра, които са микроелементи необходими за растенията.
Аз не само, че съм привърженик на сидератите, но не изхвърлям и никаква растителност от двора с изключение на болни растения. Оборската тор не е ли същото, но с извлечени по голяма част от хранителните вещества, а остатъка обогатен със стомашни сокове, които само ускоряват разлагането? Освен това на улицата между бордюрите край асфалта и оградата на двора тротоара не е застлан с плочки, а е обикновена почва. Лятото като стане тревата около една педя я кося с косачка, а коша изпразвам в градината. Така, в сезон с нормални валежи, само общо окосената трева отвън, за целия сезон, може да излезе повече една магарешка каручка, а всичко разпръсквам само в частта която сея на площ не по голяма от 40/50 кв. м.
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от нина »

Алис, сяла съм фацелия няколко пъти, но в комбинация с други сидерати. Нямам спомен да е била лилава отначало, зелена си е, чак като цъфне има лилаво в лехата.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Нина, тази снимка имам предвид https://bezmotika.com/topic/113-%D0%BA% ... mment-8571

и продължението https://bezmotika.com/gallery/image/260 ... %B8%D1%8F/

Пенкелер, изгледах (донякъде) видеата. При тях почвата няма нищо общо с моята. От друга страна, ако моята е прекопана през есента, през пролетта поне горният слой е пръхкав. Ако сидератите са нагъсто, съвсем естествено е да задушат плевелите. Но на по-късен етап, когато им дойде времето на някои семенца, може да си пораснат плевели, ако вече сидератите са закопани. Така мисля. Примерно, махам първите плевели в градината, после растат или същите, или други.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

planste
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Яну 10, '24, 10:55

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от planste »

Привет. Гледах наскоро една мамаша/рускиня, дето си събира семенца до F3. Казва, че нямат разлика от ф1.
За сакурата става дума.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ичиконти »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Няма да мога да си взема такава оранжерия, но ми се иска.............
Изображение
Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от penkeler »

ичиконти написа: Яну 14, '24, 21:02 Няма да мога да си взема такава оранжерия, но ми се иска.............
И аз не бих се отказал от месец на Хаваите, но...
Само отоплението на такава оранжерия при нас ще е колкото за цял блок от поне 10 апартамента, че и повече.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”