Зимно сеене

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Sheytan
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Авг 30, '21, 18:05

Зимно сеене

Мнение от Sheytan »

Здравейте! От тук насетне с понижаването на температурата и спадове под 0 мисля, че вече е удачно за зимно сеене. Не откривам информация на български и затова отварям тема. Миналата година имах 100 % успех с няколко вида. Сега съм подготвила голям списък. Няма да ми стигнат бутилките и пръстта :) Нека споделяме кой с какви семена е имал успех. Ще е интересно за всички предполагам. Успех в рътенето
Изображение
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 848 пъти

Re: Зимно сеене

Мнение от Alien »

За догодина съм си навил на пръста да възстановя отглеждането на люти чушки. По време на няколкото ремонта ми влязоха молци в запасите и сега нямам нищо, даже кайена. Така че към края на февруари (дано си набавя семена до тогава) вадя пропагатора.
Sheytan
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Авг 30, '21, 18:05

Re: Зимно сеене

Мнение от Sheytan »

Зимната сеитба е метод за стартиране на семена на открито през зимата. Това обикновено се прави със семена, които изискват период на студена стратификация. Методът се възползва от естествените температури, а не от изкуственото охлаждане на семената.

Никой ли не практикува такъв метод на сеитба?

Принципно всички многогодишни, двугодишни видове за нашия климат и едногодишни, които са издръжливи на студ са подходящи. Това не изключва и по-нежни, които просто няма да покълнат, докато не стане достатъчно топло. Тях ще заложа късно- края на февруари до края на март. Метода има предимство в това, че спестява място у дома и най-важното, че растенията са адаптирани и много лесно преживяват пресаждането на постоянно място. Описвам какво съм сложила засега:
Лиатрис
Лунария
Еуфорбия маргината
Гаура
Анемоне японско
Физостегия
Маргарита
Вербена
Жълт алисум
2 вида декоративни треви

Всички многогодишни издръжливи с изключение на лунарията, която е двугодишна и вероятно няма да цъфти в следващия сезон.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Зимно сеене

Мнение от Nastenka »

Това е принципно така, доколкото зимната стратификация имитира природата - резултатите са по-добри при много видове. Подобрява резултатите от кълненето и при по-стари семена. С изключение на тези, при които за да се предизвика кълнене, минават първо през топъл период и после през стратификация. И тук пак имитираме природата. Т.е. специфично е е за всеки вид. За много видове е по-добре да се засеят в края на лятото. Едни поникват и презимуват като разсад още преди зимата, други си чакат ниските температури и поникват чак пролетта. Аз съм имала и неуспех със зимна сеитба при някои видове. Защото съм пропуснала топлия период. А понякога трябва да се повтори целият цикъл и никнат чак на втората година.
Sheytan
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Авг 30, '21, 18:05

Re: Зимно сеене

Мнение от Sheytan »

Миналата година имах успех и с есенно и зимно сеене на рудбекия. Есенните си презимуваха като разсад и цъфтяха цяло лято, а зимните подарявах на приятели. Розов равнец също зимно се получи много добре. Кореопсис също- макар, че този точно е едногодишен покълна масово и израстна силен разсад. Споделяйте с кои видове сте имали успех. Опита ще е полезен за всички, които не разполагат с много място вкъщи и голям бюджет да поддържат допълнително топлина и светлина през късите и студени дни специално за разсад. Интересно ще е не само за цветята, но и зеленчуци, а защо не и плодове. Четох, че броколи, зеле и някои зеленолистни салатки също си покълват и развиват добре в студените месеци.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Зимно сеене

Мнение от Миша »

Четох, че броколи, зеле и някои зеленолистни салатки също си покълват и развиват добре в студените месеци.
Не, при кръстоцветните това е сигурен начин разсадът да ви цъфне точно поради същата причина, описана по-горе , растението решава, че е минал единия студен период и вече е втора та му година, в която трябва да даде поколение . Същото се получава и при рано засаден арпаджик, независимо от големината при студен период голям процент яровизират.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Sheytan
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Авг 30, '21, 18:05

Re: Зимно сеене

Мнение от Sheytan »

Много полезна информация. Това ме наввжда на мисълта, че така засетите семена на двугодишни цветя е силно вероятно да цъфнат в следващия сезон.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Зимно сеене

Мнение от Миша »

Отново не, често младите поници не понасят зимния студ и загиват преди да са се развили достатъчно. Ако пък са на топло боледуват и се източват поради по-малкото слънчеви часове. С предзимно засяване , зависи от растението кога точно трябда да се засее , може да се получи рано зацъфтяване.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Sheytan
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Авг 30, '21, 18:05

Re: Зимно сеене

Мнение от Sheytan »

Предполагам, че много голяма част от растенията ще страдат при подобни условия. Темата я отворих за да споделяме опит кои са удачни и сме имали успех при зимно сеене навън. Аз лично се впечатлих от гледани видеа и опитах. Описах с кои имах успех. Въпреки, че миналата година март месец имаше рязко застудяване до - 8 след дълъг период сравнително топло, всички още съвсем малки поници оцеляха в импровизираните парници- бутилки.
Изображение
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Зимно сеене

Мнение от Nastenka »

Бутилките с посев при какви условия са зимата? Навън, в неотопляема оранжерия, балкон?
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”