Проблем с Crassula

Модератор: scleri

ilimar76
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Окт 23, '22, 12:16

Проблем с Crassula

Мнение от ilimar76 »

Здравейте, имам Crassula ,която е доста голяма, но от няколко дни по листата се забелязват бели точици, които се чистят трудно. Моля, ако някой е имал подобен проблем да пише как се е справил с него. Ето и снимки:
Изображение

Изображение

Благодаря!
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 630 пъти
Получил благодарност: 1126 пъти

Re: Проблем с Crassula

Мнение от greeneyed »

За красулата

памукова въшка
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
ilimar76
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Окт 23, '22, 12:16

Re: Проблем с Crassula

Мнение от ilimar76 »

Благодаря!
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Проблем с Crassula

Мнение от Lilly »

ilimar76 написа: Окт 23, '22, 12:23 Здравейте, имам Crassula ,която е доста голяма, но от няколко дни по листата се забелязват бели точици, които се чистят трудно.
Имала съм такъв проблем , но не помня как го реших :snif:
Не мисля, че е памукова въшка, по-скоро ми прилича на акари.
Ако са нападнати единични листа, ги изчисти с памуче и сапунена вода.
Ако цялото растение е заразено , пръскай с инсектоакарицид . А най-добре е да занесеш едно листо в агроаптеката и има шанс да разпознаят проблема. В нета само в руски сайтове излиза информация за такъв проблем , но тия разпространяват много вируси и аз не отварям руски сайтове /вече веднъж си свалих вирус така/
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 846 пъти

Re: Проблем с Crassula

Мнение от Alien »

@ilimar76: Петънцата много ми приличат на кристализирали соли. Може да се получат както на мястото на "ухапване", където някоя гадинка е пила сок, така и при преполиване или смяна на местоположението (прибиране вкъщи), когато корените дърпат повече вода, отколкото растението може да усвои и тя избива като микрокапчици по листата. Вземи силна лупа и огледай за гадинки. Ако няма, можеш само да забършеш листата и да намалиш поливането (красулата е бетер от кактус).
Притесняват ме по-големите петна на две от листата - ако излишната влада е довела до плесен. Но пък растението "изслмуква" соковете от такива листа, те се мумифицират и падат сами.
При мен, обикновено, при прибиране вкъщи на красулите, се събуждат въшки. И за да не прецакват цъвтежа, ги черпя с нуреле. При тебе, на снимките, обаче не виждам такива.
@Lilly: https://www.gardeningknowhow.com/housep ... leaves.htm
ilimar76
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Окт 23, '22, 12:16

Re: Проблем с Crassula

Мнение от ilimar76 »

Благодаря за помощта. Снощи разгледах внимателно листенцата и открих в основата на някои от тях въшки. Напръсках цялото растение със сапунена вода, а листата изчистих с парцал напоен със сапунена вода . Надявам се да се преборя с тези гадинки.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 630 пъти
Получил благодарност: 1126 пъти

Re: Проблем с Crassula

Мнение от greeneyed »

Оглеждаш акуратно и почистваш със спиртен разтвор листата и от долната страна. Почвата я сменяш, защото има яйца в нея.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”